Mağdur işçiler hak arayışında

11 Temmuz 2015 Cumartesi, 09:48

Eylem Yapan İşçiler Gözaltında

Mağdur işçiler hak arayışında

 

TPAO Üretim İstasyonunda Oturma Eyleminde Direnen TPIC İşçileri Jandarma Tarafından Gözaltına Alındı. İşçiler İle Özel Güvenlik Personeli Arasında Arbede Yaşandı.

Kahta ilçesinde, TPAO’ya ait üretim istasyonunda eylem yapan TPIC işçileri eylemi sürdürmek isteyince jandarma tarafından gözaltına alındı.

İş sözleşmelerinin feshedileceğini öğrenen 40 TPIC işçisi, TPAO Adıyaman Bölge Müdürlüğü Kahta Karakuş Üretim İstasyonunda oturma eylemi yaptı. Petrol-İş Sendikası Başkanı Ali Tırpan ve sendikacılarında katıldığı eylemde, işçiler bayram arifesinde mağdur edildiklerini dile getirdi. Yaklaşık sekiz saat Karakuş Üretim İstasyonu sahasında oturma eylemi yapan işçiler sahayı terk etmeyeceklerini ifade etti. TPAO yetkilileri, işçilerin eylemi sonlandırmasını istedi. İşçiler eylemi devam ettireceklerini ifade edince olay yerine jandarma ekipleri gelerek yoğun güvenlik önlemi aldı.

İşçiler iş sözleşmelerinin 11 Temmuzdan itibaren feshedileceğini belirterek, kendilerine daha önce sözleşmenin yıl sonuna kadar süreceğinin söylendiğini aktardı. İstasyonda oturma eylemi yapan işçiler, yetkililerden kalıcı bir çözüm alana kadar oturma eyleminin devam edeceğini belirtti.

TPAO yetkilileri, bu sorunun diyalogla halledilmesi gerektiğini dile getirdi ancak işçiler 6 aydan beri sorunun diyalogla çözülmediğini öne sürdü.

Petrol-İş Sendikası Adıyaman İl Başkanı Ali Tırpan, “Son bir yıl içerisinde petrol fiyatlarının aşağıya düşmesiyle beraber TPAO bundan böyle TPIC’e iş vermeyeceğini açıkladı. Petrol fiyatlarının düşmesini bahane ederek 31 Aralık 2014 tarihinde TPIC tarafından burada gördüğümüz bu arkadaşların hepsine sözleşmelerinin bittiğini yeni bir sözleşme yapılmayacağını, sözleşmenin feshedildiğine dair yazı gönderildi” dedi.

Arkadaşlarının o günkü şartlarda bir duruş sergilediğini anlatan Tırpan, şöyle konuştu: “İşlerine sahip çıkarak burayı terk etmediler. İşlerine devam etmeye çalıştılar. Bir direniş gösterdiler. Sonra TPAO ile TPIC arasında bir ek protokol yapılarak bu arkadaşları 6 ay süreyle devam edebileceklerini söylediler. O protokol elimizde mevcut. Tabi bu arada bu insanların hiçbiri işe çağrılmadı. Davet edilmedi sadece hesaplarına asgari ücret oranında bir maaş yatırıldı. Son yaptığımız girişimlerde gördüğümüz üzere 30 Haziran 2015 tarihinden itibaren sözleşmelerin tamamen feshedileceğine dair söylentiler çıktı. Bu nedenle arkadaşlarımız hep birlikte bir tepki gösterdiler. Ekmeklerine, işlerine sahip çıkmaya gayret ediyorlar. Kolay teslim olmayacaklar.”

İşçiler eylemi sonlandırmamakta direnince İl Jandarma Asayiş Şube Müdürü işçileri ikna etmeye çalıştı. Bu esnada özel güvenlik görevlileri ile işçiler arasında kısa süreli arbede yaşandı. Yoğun ikna çabalarından sonra kısa süreli çıkan tartışmalardan sonra eylemciler jandarma nezaretinde ifadeleri alınmak üzere götürüldü.

Oturma eyleminin ardından Kahta İlçe Jandarma Karakolunu getirilen eylemciler burada ifadeleri alınarak serbest bırakıldı.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz