Kahta

“Kirli su, önceki yönetimin ihanetidir”

Kahta Belediye Başkanı Toprak:

“Kirli su, önceki yönetimin ihanetidir”

Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, bir önceki yönetimin, Kahta halkına yıllarca kirli su içtirmekle halka ihanet ettiğini söyledi.

Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak ve yardımcıları basın mensuplarıyla birlikte Kahta Çayı’nda bulunan su kuyularının bulunduğu bölgeye giderek, bir önceki yönetim döneminde yapıldığını iddia ettiği su kuyularının nasıl delindiğini ve Kâhta Çayı’ndan su kanalları marifeti ile su kuyularına nasıl su aktarıldığını anlatarak gösterdi, önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Toprak, Kâhta İçme Suyunun bulanık akmasının nedenin, bir önceki yönetim döneminde Kâhta Çayı’ndan şehir şebekesine aktarılan içme suyu kuyularına aktarılan kirli suların sebep olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

Ekiplerin iki günlük çalışma sonucunda bu skandal durumu ortaya çıkardıklarını ifade eden Başkan Toprak, basın mensuplarına yapmış olduğu açıklamada;

“ Öncelikle yapmış olduğunuz haberlerden dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Ayrıca böyle bir su içirdiğimiz içinde halkımızdan özür diliyoruz. Bildiğiniz gibi 6 ay kadar önce iş başına geldiğimizde yaptığımız ilk işlerden bir tanesi su kuyularımızı temizlemiş, su pompalarının onarımını yapmış ve vanaları yenilemiştik. Ancak buna rağmen yine de zaman zaman ilçe merkezine verilen su bulanık akıyordu. Son yağan yağmur ile birlikte içme sularımızdaki bulanıklık oldukça fazlalaştı. Bunun için ekiplerimiz dünden buyana sefer olup aralıksız çalışarak içme suyuna karışımın nereden kaynaklandığını tespit etmeye çalıştılar. Ekiplerimiz yapmış oldukları çalışma neticesinde, görmüş olduğunuz gibi içme suyu kuyularının dibinde ve 2 metreye derinlikte beton perde duvarı delinmek suretiyle ve su kanalı marifeti ile Kâhta Çayı’ndan alınan çamurlu bulanık suyun su kuyularına aktarılarak şehir içme suyu şebekesine verildiğini tespit ettiler.” dedi.

Toprak, “Bu skandal ve profesyonelce uygulama tamamen bir önceki yönetim döneminde yapılmıştır. Bizler bu skandal durumu bugün siz basın mensupları ile paylaşma gereği duyduk. Bu durum insanlıkla bağdaşmayacak bir durumdur. Bir önceki yönetim, Değirmenbaşı’nda ki suyun yetersiz gelmesi sonucunda böyle bir uygulamaya girişmiş olduğunu tahmin ediyoruz. Bizlerin son 6 ay yönetim dönemi dahil olmak üzere yaklaşık 3,4 yıldan beri halkımıza Kâhta Çayı’ndan su kuyularına aktarılan bu kirli sular içirilmiştir. Bu halka yapılmış en büyük ihanettir. Kimler yapmış, kimler talimat vermiş olursa olsun biz bu skandal durumu halkımıza ihanet olarak görüyoruz. Su kuyusu dibinde ve yaklaşık 2 metre derinlikte beton perde duvar delinmek suretiyle kuyuya su kanalı marifeti su aktarıldığını görüyorsunuz. Daha önce birçok kez ifade ettim yine ifade ediyoruz, bugüne kadar Kâhta halkına içirilen suyun içilemeyecek bir su. Böyle olduğunu bugün bir kez daha müşahede ettik. Bu şekilde bir suyu halka içirmek ihanettir.” dedi.

Kuyuları hemen kapattıklarını söyleyen Toprak, “Bu durumda bulunan 4 içme suyu kuyumuzu hemen kapattık ve gördüğünüz gibi 2 adet yeni kuyunun açılması için çalışmaları hızlı bir şekilde başlattık. İnşallah en kısa zamanda 2 yeni kuyumuzu bitirip halkımızı temiz bir içme suyuna kavuşturacağız. Kâhta Belediyesi ve Kâhta Belediye Başkanı olarak yaşanan bu olaydan dolayı üzüntü duyuyoruz ve halkımızdan özür diliyoruz ve bu çalışmaları yaparken halkımızdan sabır ve destek bekliyoruz.” dedi.

Haydaran içme suyu projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Toprak; “Haydaran suyu ile ilgili hazırlamış olduğumuz projeyi kısmet olursa yarın İller Bankası Bölge Müdürlüğümüzden yarın teslim alacağız. Haydaran suyu projemiz cazibeli bir su projesi. Bu proje hayata geçirildiğinde inşallah ilçemize saniyede 450 litre su akacak. İller Bankası Bölge Müdürlüğümüz 40 gün içerisinde bu projeyi ihale edecek. Bu projenin bir an önce hayata geçirilmesi için Vekillerimiz yoğun bir çaba sarf etmekteler. Bizlerde bu projenin bir an önce hayata geçirilmesi için tüm imkânlarımızı seferber edeceğiz. Kaynak sularının azalması sonucunda ülke genelinde yaşanan kuraklık ilimiz ve ilçemizde de yaşanmakta. Değirmenbaşı suyumuz 1,5 pompaya kadar düşmüş durumda. Haydaran suyu projemiz yaklaşık bir yıl kadar sürmesini bekliyoruz. Haydaran projemiz hayata geçirilinceye kadar şu anda yapmış olduğumuz 2 yeni içme suyu kuyumuz ve Değirmenbaşı kaynak suyumuz ile ilçemizin içme suyunu karşılayacağız. Yaz mevsimine kadar bu su yeterli ancak yazın yeterli olmayacak. İnşallah o zamana kadar da Haydaran suyu projemiz devreye girmiş olur” dedi.

Arıtma tesisi ile ilgili bilgi veren Başkan Toprak; “Bildiğiniz gibi ilçemizde İçme Suyu Arıtma tesisimiz yok. Su ne kadar temiz olursa olsun mutlaka arıtılması gerekir. Bunun için Karakuş yolu Musa Peygamber civarında 12 trilyon liraya mal olacak arıt tesisini de Haydaran Suyu projemiz kapsamında inşa edeceğiz” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu