Kahta

Kahta’da gazete yasağı muamması

Kahta’da gazete yasağı muamması

 

Kahta ilçesinde Kaymakam Dede Musa Baştürk’ün talimatıyla yerel yayın yapan Kahta Ses Gazetesi’nin Kaymakamlık binasına girişinin engellediği iddia edildi.  Kaymakam Baştürk ise bu iddiayı yalanladı.

Kaymakam Dede Musa Baştürk’ün talimatı ile Kahta Ses Gazetesinin, Kahta Kaymakamlık binasına girmesi yasaklandığı iddiası ile ilgili olarak tarafların açıklaması oldu. Haber konu gazete ve Kommagene Gazeteciler Cemiyetinin yaptığı açıklamaya karşı Kahta Kaymakamı Dede Musa Baştürk’te açıklamalarda bulundu.

Gazete yetkilileri, Kaymakam Dede Musa Baştürk’ün talimatı ile gazetenin Kaymakamlık binasına gazetelerinin girişinin yasaklandığını, bu yasağın talimatının Kaymakamlık Özel Kalem görevlileri tarafından Genel Yayın Yönetmeni Haci Bozkurt’a telefonla iletildiği iddia edildi.

Gazete yetkililere açıklamalarında, “Kısa süre önce Kahta İlçe Kaymakamı olarak göreve başlayan Dede Musa Musa Baştürk’ün, yayın hayatına başladığı günden beri, ilçenin sorunlarını, halkın talep ve beklentilerini tarafsız, ilkeli, objektif ve özgür bir şekilde dile getiren Kahta Ses Gazetesine yönelik bu antidemokratik tavrını manidar buluyoruz. Yasakların kaldırılmaya çalışıldığı ülkemizde Baştürk’ün bu yasakçı tavrı ve zihniyetini Kahta Ses Gazetesi yöneticileri olarak kınıyoruz” ifadesini kullandılar.

Komagene Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hacı Bozkurt, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, gazetenin Kaymakam Dede Musa Baştürk’ün talimatı ile Kaymakamlık binasına sokulmama kararı Kommagene Gazeteciler Cemiyeti tarafından sert bir dille eleştirildi. Bozkurt açıklamasında, “Basına sansürün kaldırılması 24 Temmuz 1908 tarihinde gerçekleşti. Aradan tam 106 yıl geçti. Yasakların tarihe karışması için her gün yeni yeni yasalar çıkarılırken bir gazetenin devletin binasına girmesinin yasaklanması büyük bir talihsizliktir. Kaldı ki, 15. sayısı çıkan gazetede yasaklanacak herhangi bir haber veya yoruma rastlamak mümkün değildir. Gazetenin Kahta ilçesinin sorunlarını gündeme getirmesinin ötesinde illegal hiçbir yayın politikası yoktur. Yasaklanacak bir durumu olsa bile bu görev Kahta Kaymakamı Dede Musa Baştürk’ün işi değildir. Memleketin bir adalet mekanizması vardır. Gazetenin yasaklanması adaletin işidir. Kaymakamın bu davranışı çok vahimdir. Yapılan davranışı basın ve ifade özgürlüğüne tehdit anlamında değerlendiriyoruz. Konuyu ulusal basına ve üst mercilere ileteceğiz. Doğruları yazmaktan hiçbir güç bizi engelleyemez. Kahta Kaymakamı hiç engelleyemez. Kahta Hükümet Binası Devlet adına milletin binasıdır. Buradaki amirler ise Devletin sadece birer maaşlı memurudur. Hükümet binası hiç kimsenin özel mülkiyeti asla değildir. Gazetenin önümüzdeki sayısını bizzat kendim götürüp Kaymakamlık binasında dağıtacağım. Sayın Kaymakam hangi yasaya istinaden gazeteyi Devletin binasına sokmayacaksa, buyursun gazeteyi binaya sokmamı engellesin” şeklinde konuştu.

Gazetenin yasaklanması iddiası ile ilgili olarak Kahta Kaymakamı Dede Musa Baştürk ise, “Kahta Ses Gazetesinin Web Sayfasında 25.11.2014 tarihinde yayınlanan ‘Kaymakam Baştürk’ten Gazetemize Yasak Talimatı’ başlıklı haberi üzülerek okudum. Her ne kadar Kahta Ses Gazetesi ve Kahta Ses Web Sayfasında gerek kurumumuz gerek diğer kurumlarla ilgili yapılan haberlerde dile getirilen hususların teyide yahut izahata ihtiyaç duyulmaksızın yapılıyor olması şahsım tarafından teessüfle karşılanıyor olsa da, konu ile ilgili Kahta Ses Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Kommagene Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hacı Bozkurt’un yaptığı basın açıklamasında dile getirdiği üzere ‘Basına Sansürün Kaldırılması 24 Temmuz 1908 tarihinde gerçekleşmiş olup’ yasalar çerçevesinde yayım yapan gazetelerin yasaklanması bir tarafa illegal faaliyette bulunan gazetelerin dahi yasaklanması Kaymakamlığın değil Adli Mercilerin görevidir.

Habere konu eylemin gerçek olabilmesi hem mevzuatımız hem de toplumumuzun ulaştığı demokrasi kültürü seviyesi bakımından da mümkün değildir. Ayrıca böyle bir yasağın Kaymakamlığımda çalışan gerek idare amirleri gerekse memurlar açısından da haber alma hakkının ihlali olacağı gayet açıktır. Bir gazetenin okunmamasının kurumsal bir yasak haline getirilmesi mümkün olmadığı gibi olsa olsa şahsi bir okur tercihten öteye geçemeyeceği ortada iken yapılan basın açıklamalarında da yasal olarak mümkün olamayacağı açıkça dile getirilen bir eylemin şahsıma isnadı basın etiği ile de örtüşmemektedir” cevabını verdi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu