Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Kahta’da çocuk oyunları yarışması

30 Aralık 2016 Cuma, 08:21

Kahta’da çocuk oyunları yarışması

 

Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan,  Spor ve Gençlik Müdürlükleri tarafından desteklenen Geleneksel Çocuk Oyunları Yarışması‘na 5 bin öğrenci katıldı.

İlçe Milli Müdürlüğü tarafından ilkokul  seviyesinde Türkiye’de   ilk defa uygulanan Çalışan Öğretmen Üreten Nesil Projesi kapsamında 3. ve 4. Sınıflar arasında “Geleneksel Çocuk Oyunları  Yarışması” ,düzenlendi.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü okul birincileri Kahta Gençlik Merkezinde ilçe elemelerini için öğrenci velileri ve öğretmenlerin katılımıyla yarışma düzenlendi.

Kahta Gençlik Hizmetleri  ve Spor İlçe Müdürü  Mustafa Çiçek, milli eğitim müdürlüğü  ile beraber  hazırladıkları  bu projenin çok yararlı olacağına inandıklarını ifade ederek yarışmaya  katılan tüm öğrencilere  başarılar diledi.

Konu ile ilgili  açıklama yapan proje sorumlusu Lütfi Başlı, İlkokul  3.  sınıflar için üç taş, 4.  sınıflar  için dokuz  taş oyuna ilçe  merkez  ve köy  ilkokullarında toplam beş bin öğrenci  bu  yarışmaya katıldığını ifade ederek, “Bu  proje  kapsamında öncelikle tüm öğrencilerin katılımıyla öğretmenler tarafından  sınıf eğitimleri verildi. Sınıflarda yapılan eleme yarışmasıyla sınıf içerisinde ilk üçe giren öğrenci belirlendi. Okul, sınıflardan gelen öğrencileri elemeye tabi tutularak okul birincisini tespit etti  ve ilçe milli eğitim müdürlüğümüze  bildirimsiyle bu yarışanın finalini gerçekleştirdik” dedi.

Proje  hazırlanırken özellikle  yöremizde  unutulmaya yüz tutulmuş yarışma ve oyunlara yer  verdiklerini belirten Başlı, üç taş ve dokuz taş oyunlarını seçmelerinin ana nedeninin bu bölgede  çok uzun yıllarca oynandığı, öğrencilerin aileleri ile birlikte rahatlıkla oynayacağı oyun olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:

“Bu  etkinlik bizim ilçemize  has bir etkinliktir, bu oyunumuzun  öğrencilere internet bağımlığından koparacağına inanıyoruz. Öğrenciler  bilgisayar  haricinde  oyunların olduğuna inanacak ve sosyalleşme bakımından olumlu  etkiler  yapacaktır”

Öğrenci velisi Ramazan Kaya, bu oyunları çok küçük yaşta yaşlılardan öğrendiğini, teknolojinin gelişmesiyle bu oyunların unutulacağından  dolayı üzüntü yaşadığını fakat bu proje ile  dede  ile  torunun aynı oyunu  oynayacağı  günlerin tekrar  yaşandığını  gördüğünü  ifade ederek, mutluluğunu dile getirdi.

Çıralık Köyü İlkokulu Müdürü Önder Başdoğan ise bu proje sayesinde öğrencilerin sınıftan çıkarak ders  haricinde  faaliyetlerde  bulunma fırsatı yakaladığını, uzun yıllar boyunca milli oyunlarımızdan olan bu oyunların tekrar  tanıtılması  ve hayata  geçirilmesinin kuşaklar arasında  köprü olduğunu  söyledi.

Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Halil Tunçmen,  oyunun finali için 107 okuldan 218 öğrenci ile yarışmanın finali için bir araya geldiklerini ifade ederek, “Bu projenin temel amacı öğrencinin  geçmişiyle  bağ kurarak  sosyalleşmesini, paylaşım ruhunu kazanmalarını,  kişisel  olarak  gelişmesine katkı sağlamaktır. Son yıllarda özellikle kitle iletişim araçlarının çocuklar üzerindeki tehlikenin farkına vardık ve bununla mücadele etmek için buna benzer bir çok faaliyetlerde  bulunduk. Bu ve buna benzer projeler ile yapmaya devam edeceğiz. Çünkü yeni nesille sahip çıkmak sadece eğitimle mümkün değildir. Öğrenciyi sürekli ders çalışmaya ve kitle iletişim araçlarında oynanan oyunlara bağımlı kılmak geleceğimiz olan bu öğrencilere zarar vermiş oluruz ve kendi geleceğimizi karartmış  oluruz.  Buradan tüm öğrenci velilerine sesleniyorum, çocuğunuzu sokaktan ayırmayınız, onları geçmişinden ve kültüründen uzaklaştırmayacak faaliyetler için ortam hazırlayınız” dedi.

Kahta Gençlik Müdürü Nebi Bulut, projenin bir ayağında  yer  almalarının ve ev sahipliği  yapmanın kendilerini mutlu ettiğini, binlerce  öğrencinin  bir  ata  oyunları  olan üç taş ve dokuz  taş oyunlarını öğrenmeleri, yarışmaları ve bu  sebeple  geleceğe  aktarılmasına  vesile  olmalarının gururunu yaşadıklarını, Gençlik Müdürlüğü olarak da  bu  gibi  yarışmalar  düzenlediklerini  söyledi.

Yarışmayı kaybeden öğrenciler ağlayınca teselli etmek yine öğretmemelere kaldı. Yarışmada sonunda dereceye  giren öğrencilere  çeşitli  hediyeler  verildi. (PHA)

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz