Kahta

Kahta Metem’de 15 Temmuz Şehitleri Anıldı

Kahta Metem’de 15 Temmuz Şehitleri Anıldı

 

Kahta Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Lisesi (Kahta METEM), “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri” konulu fotoğraf sergisi açtı.

Kahta METEM Konferans salonu ve okul bahçesi içerisinde düzenlenen programa Kahta İlçe Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, AK Parti Kahta İlçe Başkanı Engin Akel, Kahta Milli Eğitim Müdürü İbrahim Halil Tünçmen, Okul Müdürü Zeynel Abidin Kutlu ve kurum amirleri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

15 Temmuz gecesinde vatandaşların düzenlediği direnişin unutulmaması ve çocuklara iyi bir şekilde anlatılması, çocukların bilinçlendirilmesi için düzenlenen programın selamlama konuşmasını Okul Müdürü Zeynel Abidin Kutlu yaptı.

Kutlu, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişime karşı halkın birlik ve beraberlik içerisindeki kenetlenmesini Kurtuluş Savaşında düşmana gösterilen birlik ve beraberliğe benzeterek, “Kurtuluş Savaşından ele aldığım Kahramanmaraş’ın Sütçü İmamı, İzmir’i İşgale eden Yunanlılara ilk kurşunu sıkan Gazeteci Hasan Tahsin’i çıkaran bu bereketli topraklar,

15 Temmuz gecesinde darbecilere karşı ilk kurşunu sıkan Şehit Ömer Halis Demir’i, henüz 15 yaşında olan Halil Berk Yıldırım’da bağrından çıkarmıştır.

O gece hayallerimize, umutlarımıza ve özgürlüğümüze pranga vurmak istediler.  Ama o gece vatanını seven halkımız vatanına sahip çıkarak kendilerini siper ettiler karanlık güçlere karşı. İşte sizler bu ihanet girişimi hatırlayarak büyün. Çünkü hatırlamak hayatta kalmaktır, sevmektir ve mücadele etmektir. Milletimiz o gece sokaklara çıktı. Sinsi duvarları yıkarak geçti. İnanan bir halkın karşısında kim durabilir ki” ifadelerini kullandı.

Kahta İlçe Kaymakamı Gazi Kaya ise 15 Temmuz gecesi halkın gösterdiği azmin unutulmamasını gerektiğini belirterek, “Biz Kurtuluş Savaşını görmedik. Yaşayarak öğrenmedik. Büyüklerimiz, hocalarımız o yaşadıkları günleri bize anlattılar.  Ama 15 Temmuz gecesi yaşananları gördüm ve anlatacağım. Çocuğuma her gün anlatacağım.  Babası olarak her fırsat bulduğumda babası olarak izah edeceğim. Sizlerden de ricam çocuklarımıza o geceyi iyi anlatın. Çocuklarımız o gece yaşanan olayları bilerek büyüsünler” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından okul bahçesi içerisinde kurulan 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitlerini Anma fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Konuklar fotoğraf sergisini gezerek 15 Temmuz gecesi yaşanan olayları zihinlerinden canlandırdı. Program konuklara aşure ikramıyla sona erdi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu