Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba

Kahta Devlet Hastanesi’nde KBRN Ünitesi Kuruldu

23 Haziran 2016 Perşembe, 08:46

Kahta Devlet Hastanesi’nde KBRN Ünitesi Kuruldu

 

Kahta Devlet Hastanesi’nde kurulan tam donanımlı Kimyasal Biyolojik Radyoaktif ve Nükleer (KBRN) ünitesi açıldı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu’nun Türkiye’deki hastanelerde bulunmasını zorunlu gördüğü KBRN ünitesi, hastanenin acil servisi önünde bulunan boş bir alana inşa edildi.

KBRN ünitesi ile ilgili bilgi veren Hastane Yöneticisi Op. Dr. Abdulkadir Dost, “Günümüzde savaş, sanayi ve endüstri sahasında yaşanan gelişmeler ne yazık ki KBRN risklerini arttırmaktadır. Bütün bu riskler, geniş halk kitlelerinin yaşamını olumsuz yönde etkilemekte ve çok sayıda insanın yaşamını yitirmesine neden olmaktadır. Bu nedenle her an gerçekleşmesi mümkün olan KBRN yaralanmalarında, hastalarımızı bina içerisine almadan, çalışan ve diğer  hastalarla karşılaşmadan önce önlem almak amacıyla bu üniteyi kurduk. Bu gibi saldırılarda hastanemize getirilen hastalar ünitemizde görevli personellerin koruyucu kıyafetleriyle dekontamine (yıkanıp, temizlenerek) olduktan sonra hastaneye girişleri yapılarak tedavisine başlanacaktır. Bu sayede hava yoluyla hızla etrafa yayılmasını önlemiş olacağız.” dedi.

Dost, “KBRN ünitesinin kurulmasında bizlere destek olan Adıyaman Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Sayın Erdoğan Öz başta olmak üzere, yetkili makamlara ve emeği geçen çalışanlarımıza teşekkür ederim.” dedi.

Güne Bakış haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz