“HES’in çevreye zararı yok”

04 Kasım 2016 Cuma, 09:43

Murat HES Firması İddialarla İlgili açıklama yaptı:

“HES’in çevreye zararı yok”

 

Kahta Çayı üzerinde yapılması düşünülen Hidro Elektrik Santrali (HES) yetkilileri açıklamada bulundu. HES’in çevreye bir zararı olmayacağı gibi, Kahta’ya ve ülke ekonomisine ciddi katkılar sunacağı belirtildi.

Yaklaşık beş yıldır Kahta Çayı üzerinde yapılması planlanan Hidro Elektrik Santrali’nin yetkililerinden açıklama geldi. Murat HES Enerji Elektrik Ürt. ve TİC. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Güneş şu açıklamalarda bulundu:

“Saygıdeğer Kahtalı hemşerilerim beş yıldan beri yapılması için uğraşı verdiğimiz Karakuş HES projesi yönetmeni dışarıda olan bir ekip tarafından Kahta’daki temsilcileri vasıtasıyla aslı olmayan uzaktan yakından alakası olmayan sebeplerle Kahta halkına iş ve halka hizmet verecek olan bu tesisin yapımını yok yere engellemekte ve Kahta’ya zarar vermektedir.

Yapılacak olan tesis tamamen baraj gölü alanı içinde olup kesinlikle faydadan başka bir görünüşü ve amacı olmayan bir tesistir. Bunu merak eden bütün Kahta halkına açık olan bir alandır. Görsünler gerçek anlamda yöreye, arazilere veya görüntüye zarar veren bir tesis ise biz bunu derhal iptal ettirmeye hazırız.

Hiçbir öneri sunmadan tek kelime ile ‘biz HES’e karşıyız’ ama neden karşı olduğunu dahi bilmeyen bir ekip, HES’in yapımı başladığında topluma hizmet verecek bazı önerilerimiz oldu ki, bunu daha önce de Şambayat‘ta da halk istemediği halde yaptık. Tercih edecekleri önerilerimizin bazıları;

1-Kahta FED adı altında toplanan federasyona bir hizmet binası yapımı

2-Mevcut köye bir taziye evi yapımı

3-Kahta merkezine 100 öğrencili tam teşekkül bir anaokulu yapımı

Bunlardan birini tercih etsinler ve eğer başka önerileri varsa tavsiye etsinler bunlardan birini yapacağımızı Adıyaman’ın Sayın Milletvekilleriyle, Adıyaman Valisi’yle ve halkla paylaştık. Ayrıca Adıyaman Encümenlerine ve Kahta Belediye Başkanına da anlattık. Her üç öneriyi kabul etmediler ve ayrıca bir öneri de olmadı.

HES bittiğinde Kahtalı 34 personel kurslara gönderilecek ve teknik deneyimli iş sahibi olabileceklerdir.

HES bittiğinde bu tesiste ilk yıl 15 öğrenciye burs verilecek ayrıca HES’in göl alanı ve kanal çevresinde Kahtalıların piknik yapacağı mesire alanları ve parklar düzenlenecektir. Kanalın altındaki arazilerin tamamı yüksek kottan, elektrik enerjisi kullanmadan cazibe ile sulanacaktır. Kahta belediyesi su deposuna 40mt daha yüksek kottan Kahta’ya su basacak ve büyük bir elektrik yükünden kurtulacaktır.

Ayrıca bu Kahtalıya ve Adıyamanlıya işsizlik sosyal hizmetleri bir terazide tartmayan şahsiyetler manasız ve mesnetsiz. Biz HES’e karşıyız diye siyaset ve bürokrasiyi baskı altına almaktadır.

Kıymetli Kahtalı hemşerilerim bu tesisin yapımı için Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu emri ile acil istimlak, el koyma kararı çıkmış bütün devlet kademelerinden olumlu raporlar alınmış hiçbir yere zarar vermeyeceğini tasdik etmişlerdir.

Bu bilgilendirmeyi Kahta halkına bir görev bildiğimiz için açıklamak zorunda kaldık. Toplum, millet, insanlık için gücümüzün yettiği ne varsa yapmaya hazırız.”

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz