Kahta

Eski Kahta Kalesi göz kamaştırıyor

Eski Kahta Kalesi göz kamaştırıyor

 

Kommagene Medeniyetinin ihtişamlı eserlerinden biri olan Eski Kahta Kalesi’ne yapılan ışıklandırma sistemi ile kale, geceleri göz kamaştırıyor.

Eski Kahta Kalesi’nde 2015 yılının Mart ayında başlayan restorasyon çalışmalarında bitme aşamasına geldi. Kommagene Medeniyetinin önemli eserlerinden birisi olan Eski Kahta Kalesi’nde ki yıkım ve çökmelerin önüne geçmek için restorasyon çalışması yapıldı. Eski Kahta Kalesi’nin turizme kazandırılması için yapılan restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

Restorasyon ve çevre düzenlemeleri kapsamında kalenin dört bir tarafı led ışıklarla ışıklandırıldı. 110 adet led ışığın kullanıldığı aydınlatma sistemi ile Eski Kahta Kalesi gece muhteşem bir görünüme kavuştu.  Kamera sisteminin de takıldığı Eski Kahta Kalesi, en kısa sürede turizme açılacak.

İki bin yıllık geçmişi olan ve tek kaya parçası üzerine inşa edilen Eski Kahta Kalesi, aslına uygun restore edildi.  Kale içinde çarşı, cami, zindan, suyolları, güvercinlik kalıntıları ve kitabeler bulunuyor.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu