Kahta

“Çalışmamız doğaya zarar vermeyecek”

Kahta’ya Yapılan HES’le İlgili Firmadan Açıklama

“Çalışmamız doğaya zarar vermeyecek”

 

Kahta Çayı üzerinde kurulması planlanan Hidro Elektrik Santrali (HES) ile ilgili, firma tarafından açıklamada bulunuldu. Açıklamada, yapılacak olan HES’in çevreye zarar vermeyeceği ifade edildi.

Kahta Çayı üzerinde yapılması planlanan HES ile ilgili Murat HES Enerji Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. firması tarafından yapılan açıklamada, HES’in belirtildiği gibi zararının olmayacağı açıklandı. Türkiye’nin enerji alanında dışa bağımlılığının giderilmesi için Güneş Enerji Santrallerinin (GES), Rüzgar Enerji santralleri (RES) ve Hidro Elektrik Santrallerinin ülke genelinde yaygınlaştığını ifade eden firma, “Bugüne kadar yaptığımız yatırımlarla ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlarken, yatırım yaptığımız alanlarda da çevreye zarar vermemeye azami özen gösteriyoruz” dedi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizin enerji alanındaki dışa bağımlılığı herkesin malumudur. Kendi öz kaynakları ile bu ihtiyacı gidermek için çeşitli yatırımlar yapılıyor. Bu yatırımların en önemlisi de, hidro elektrik santralleridir. Biz de bu gaye ile çeşitli yerlerde yatırımlar yapıyoruz. Yapacağımız yatırımların biri de Kahta Çayı üzerinde yapılacak. Bu konuda çeşitli söylemlerin olduğu, çevreye zarar verileceği ifade ediliyor. Bu konuda herkes rahat olsun. Çevreye zarar verme gibi bir çalışma söz konusu değildir. İlgili tüm birimlerle konu ile ilgili gerekli taahhütler yapılmıştır. Kahta’ya zarar vermek gibi bir amacımız kesinlikle yoktur. Tam tersine büyük faydalar sağlayacağız.

Kahta Çayı’nın suyu Cendere Milli Parkı sınırından çıktıktan sonra mevcut arazinin yapısına dokunmadan 700 metrelik bir tünelle alınıp, kayalık kesimde 1800 metrelik bir kanal ile HES santraline verilecek ve bu saha tamamen ağaçlandırılıp, mesire alanları yapılacak. Ayrıca hazineye ait yerlerde Kahta’ya yakışır şekilde bir park yapılacaktır.

Belediye’ye ait su kuyuları su kullanım anlaşmasında tamamen protokole bağlanmış olup, kuyularda su azalması durumunda tesis tamamen durdurularak suyun tamamı Kahta Çayı’na verilecek. Zaten Belediye Kahta’nın içme suyunu bu kuyulardan kullanmamaktadır. Sadece ihtiyaç halinde bu kuyulardan su alınır. Ayrıca Belediye 45 metre çukurda olan bir sahadan yüksek elektrik bedeli ödeyerek pompa ile su almakta olup, Belediyeye yüksek elektrik faturaları ödemektedir. Belediye iktiyaç duyarsa HES’in iletim kanalı Belediye su deposunun aynı seviyesinde ve 50 metre ilerisindedir. HES bu suyu dinlendirilmiş temiz sudur. Buradan belediye deposuna pompalanmasını müsaade ediyor ve yıllık hem büyük elektrik faturalarından kurtulacak, hem de dinlendirilmiş arıtılmış su verilecektir. Alınan su tamamen baraj gölünün dökülme sahasından alınıp, tekrar baraj gölüne dökülmektedir. Ayrıca deredeki göl ile tesisin arası 1000 metre altındadır. Zaten buraya da şartname gereği can suyu DSİ kontrolünde verilmektedir” denildi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu