Kahta

“Belediye bize mobbing uyguluyor”

Kahta Belediyesi işçilerinden hak arayışı

Kahta Belediyesinde Taşeron işçisi olarak çalışmakta iken KHK ile kadroya geçirilen işçiler, büro işçileri oldukları halde, yeni belediye yönetiminin pozisyonlarını beden işçisi çöpe gönderdiğini, kendilerine mobbing uygulandığı belirterek hak arayışına başladı.

İşçiler adına yapılan açıklamada, “Kahta Belediyesine taşeron işçisi olarak giren işçileriz. Daha sonra KHK ile taşerondan devletimizin açtığı sınavla kadroya geçtik. Seçimi kazandıktan sonra mevcut belediye başkanı Yusuf Turanlı geldiği ilk günden itibaren ‘büro işçisi’ vasfımızı değiştirerek ‘beden iççisi’ olarak belirlemiş ve bizleri çöp arabasının arkasına vermiş özellikle de ana arterlerde çalıştırarak Ak Parti’ye destek veren işçilere mobbing uygulamış adeta cezalandırmıştır. Ve daha sonraki süreçte de verdikleri her işe giden biz işçileri hiçbir gerekçe yokken işten çıkarmaya başlamıştır. İşkur’un 22. Koduyla çıkararak işsizlik maaşı almamıza da mani olmuş ve yasal olan herhangi bir tazminatımızı vermemiştir. Kamuoyuna yaptığı açıklamalarla da bizleri rencide edici, onur kırıcı açıklamalar yapmış toplum nezdinde bizleri itibarsızlaştırmaya çalışmıştır.” dendi.

Açıklamada, “Bizleri çıkarırken bizim yerimize İŞKUR üzerinden ilanlar açarak  yakınlarını işe almaya başlamıştır. Hem bizi işsiz bırakmış hem de devleti zarara uğratmış ve buna devam etmektedir. Sırf Cumhurbaşkanımızın yanında olduğumuzu beyan ettiğimiz için işimizden olduk. Basına verdiği demeçlerde ‘verimli olmadıkları gerekçesiyle’ işten çıkardığını yazan belediye başkanının açıklamaları gerçeği asla yansıtmamaktadır. Çıkarılan işçi kardeşlerimizin hiçbiri 5 yıl boyunca yıllık izin dahi kullanmadan, hiçbir disiplin cezası almadan görevlerini yerine getirmiştir. Bütün Kahta halkı da bunu bilmektedir. 3 engelli kardeşimiz de çıkarılan işçiler arasındadır. Mevcut belediye başkanı her gün yeni içiler çıkarmakta söz verdiği halde sözünü tutmamakta ve her gün yeni işçileri ve ailelerini mağdur etmektedir. Sayın belediye başkanından bu işçi kıyımına son vermesini ve mağdur ettiği arkadaşlarımızı tekrar görevlerine almasını istiyoruz. Bizler arkadaşlarımız görevlerine dönmediği sürece oturma eylemi ve açıklamalarımıza devam edeceğiz. Kahtalı kardeşlerimizden. STK’lerden, kanaat önderlerinden bu işçi kıyımının durdurulması konusunda destek bekliyoruz. Bizleri yalnız bırakmayın, Bu siyasi sebeplerle işçi çıkarılması Kahta’mızın kaderi değildir, gelin hep birlikte bu zulme karşı duralım. Bizlerin Cumhurbaşkanımızdan talebimiz bu işten çıkarılmalarla ilgili bu durumu engelleyecek bir çalışmanın yapılması veya işten çıkarılan hak kaybına uğrayan, mağdur ve mazlum olan bu bizlerin başka kurumlara yerleştirilmesini sağlanmasıdır. Bu konuda Allah’tan ve Cumhurbaşkanımızdan başka kimsemiz yoktur. Bizleri yalnız bırakmayan kıymetli basınımıza ve Kahta halkına teşekkür ederiz.” dendi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı