Anızı Değil, Kahta’yı Yakacaklardı

09 Temmuz 2016 Cumartesi, 08:11

Anızı Değil, Kahta’yı Yakacaklardı

 

Kahta İlçesinde  anız ile  başlayan yangın çiftlik ve  meyve bahçesine  sıçrayınca büyük çapta maddi zarar a yol açtı. İlk belirlemelere göre 50  dönümlük  meyve bahçesi, hayvan çiftliği  ve içindeki  hayvan  yemi ile ambarda bulunan beş ton sarımsak, park halindeki bir otobüs ve daha önce kaza geçiren çiftliğin bahçesinde park halinde bulunan  bir otomobil yandı.

İlçe halkını ayağa kaldıran korkutucu yangına Kahta  ilçesi Küçük Sanayi  Sitesi civarında  henüz tespit edilemeyen bir şahıs tarafından yakıldığı  iddia edilen anız yakması sonucu meydana geldi.  Yangının rüzgarın etkisi ile büyümesi vatandaşları korkuttu. Rüzgarın etkisi ile küçük sanayi sitesindeki 200’e yakın işyeri, bir tekstil atölyesi ve bir akaryakıt istasyonu  yanma tehlikesi geçirdi. Kısa sürede olay yerine gelen itfaiye ekipleri etkili olan rüzgar nedeniyle yangını söndürmekte zorlandı. Yangın söndürülünceye kadar  büyük çapta maddi hasar meydana geldi.

İlk belirlemelere göre Ömer  Ayaz’a  ait  50  dönümlük  meyve bahçesi, hayvan çiftliği  ve içindeki  hayvan  yemi ile ambarda bulunan beş ton sarımsak, park halindeki bir otobüs ve daha önce kaza geçiren çiftliğin bahçesinde park halinde bulunan  Hamdi Özbek’e ait bir otomobil yandı.

Yangında  büyük zarar  gören Ömer  Ayaz  anız  yangını yakanlara  adeta  ateş püskürerek ‘’ Ufak  bir  yangın beraberinde  felaket  getirdi. Çiftliğimiz, bahçemiz ve araçlarımız yandı. Tekstil  atölyesine  sıçrasaydı  belki çok sayıda  insan canından  olacaktı. Bunlara  sebep olanlar  bunların izahını  nasıl  yapacak.’’

Bir itfaiye eri ise, “Şiddetli rüzgar vardı. Yangını söndürmekte çok zorlandık. Bazen alevler metrelerce yükseldi.  Müdahalede gecikseydik bir akaryakıt istasyonu, sanayi çarşısı, bir tekstil atölyesi ile çevredeki bahçeler küle dönerdi”

Yangının Kahta Adıyaman karayolunun civarında  olması  sürücüleri zor  durumda  bıraktı. Dumandan görüş acıları daralan Sürücüler dörtlü  sinyallerini  yakarak yola devam ettiler.

Yangın Kahta  İtfaiye  ekiplerinin yaklaşık 4 saatlik  çalışmasından sonra  ancak kontrol altına alınabildi. Yangını söndürmek için Olay yerinde toplanan vatandaşlar ve bazı iş makinelerinin çalışmaya katılması itfaiye ekiplerine büyük destek oldu.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz