Son Dakika
25 Mayıs 2018 Cuma

Yola gidin, kazaya değil

09 Temmuz 2016 Cumartesi, 08:17

TESK Genel Başkanı Palandöken bayram tatili dönüşü için sürücüleri uyardı

Yola gidin, kazaya değil

 

Her bayram tatilinde yaşadığımız trafik terörü, bu bayramda can aldı. ülke genelinde 108 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce yaralı var. Sadece Adıyaman’da 4 ölü, 51 yaralının olduğu onlarca kaza meydana geldi. Bayram dönüşleri başladı, gurbete gidenler ve gurbetten dönenler yine yollara düşecek. Aman dikkat, yola gidin, kazaya değil.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: “Bayram tatilinin bilançosu çok ağır oldu. Bayramın ilk 6 gününde sadece polis bölgesinde meydana gelen trafik kazalarında 108 kişi hayatını kaybetti. Tatil dönüşlerinizi son güne bırakmayın. En önemlisi ülke genelinde bulunan 130 kör noktaya tüm sürücüler dikkat etmeli. Her sürücü en az 2 saatte bir olmak üzere 15 dakika mola vermeli. Aşırı hızdan kaçınılıp, trafik kurallarına harfiyen uyulmalıdır.”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bayram tatilinin bilançosu çok ağır oldu. Bayramın ilk 6 gününde sadece polis bölgesinde meydana gelen trafik kazalarında 108 kişi hayatını kaybetti” dedi.

Bendevi Palandöken, 9 günlük bayram tatilinin ilk 6 gününde meydana gelen kazalara ilişkin konuştu. “Bayram tatilinin bilançosu çok ağır oldu” diyen Palandöken şöyle devam etti:

“Bayramın ilk 6 gününde sadece polis bölgesinde meydana gelen trafik kazalarında 108 kişi hayatını kaybetti. Binlerce insan bulundukları şehirlerden uzaklaşarak bayram ziyareti ve tatil yapmak için yola çıktı. 2 Temmuz’dan itibaren yola çıkan tatilcilerin karıştıkları kaza haberleri ile yollar adeta kan gölüne döndü. Geçen yıl 5 günlük tatilde 74 kişi ülke genelinde meydana gelen OTOMOBİL İLE HAFİF TİCARİ ARAÇ ÇARPIŞTI: 2 YARALIkazalarda yaşamını yitirirken bu yıl daha ilk 6 gün bitmeden 108 kişinin hayatını kaybetmesi ve 458 kişinin de yaralanması çok üzücü.”

 

Kazaların bayramlarda tüm tedbirlere rağmen yüzde 50’nin üzerinde arttığı görülüyor

Normal zamanda istatistiklere göre ortalama günde 12 kişinin hayatını kaybettiğini kaydeden Palandöken, “Bu rakam bayram tatillerinde günlük ortalama 18 kişi ile 22 kişi arasında değişmektedir. Bu da kazaların bayramlarda tüm tedbirlere rağmen yüzde ellinin üzerinde arttığını göstermektedir. Bilançonun ağır olması bayramların da neşesini kaçırıyor. Alınan tedbir ve denetimlere rağmen trafik kurallarına uyulmaması ve aşırı hız sebebiyle 6 günde meydana gelen trafik kazalarında olay yerinde ve polis bölgesinde 108 vatandaşımız hayatını kaybetti. Hastanelere kaldırılan ağır yaralı vatandaşlarımızın da bir kısmının hayatlarını kaybettiklerini ve jandarma bölgesinde meydana gelen kazaları da düşünürsek beklenenin üzerinde bir kaza ve hayatını kaybeden vatandaşımız var. Kazaların en büyük sebebi ise aşırı hız, yolu tanımamak ve kurallara uymamak olarak görülüyor. Yeni kazaların olmaması ve yeni hayatların kaybedilmemesi için mutlaka kurallara harfiyen uyulmalı ve uzun seyahatlerde toplu taşıma araçları tercih edilmelidir’ diye konuştu.

 

Ülke genelinde bulunan 130 kör noktaya tüm sürücüler dikkat etmeli

Uçak ve hızlı tren bilet fiyatlarının yüksek olması 2015-2016 eğitim öğretim tatili ile 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinin birleşmesi sebebiyle vatandaşların karayolu trafiğinde yoğunluk yaşadığını söyleyen Palandöken, “Tatil dönüşlerinizi son güne bırakmayın. En önemlisi ülke genelinde bulunan 130 kör noktaya tüm sürücüler dikkat etmeli. Havaların bazı bölgelerde sıcak olması sebebiyle asfalt erimelerine, bazı bölgelerde de yağışlı olması sebebiyle yaşanabilecek su birikintilerine dikkat edilmeli ve her sürücü en az 2 saatte bir olmak üzere 15 dakika mola vermeli. Aşırı hızdan kaçınılıp, trafik kurallarına harfiyen uyulmalıdır. Unutulmamalı sürat felakettir. Gideceğimiz yere 1 saat geç gidelim ama sevenlerimizi üzüntüye sevk etmeyelim. Trafikte telefonlarımızı mümkün oldukça kullanmayalım. Daha da önemlisi emniyet kemerlerimizi mutlaka takalım ve direksiyon başında sigara içmeyelim” ifadelerini kullandı.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: