Güncel

Yoksul karanlıkta kalmayacak

Dar gelirlinin faturasını devlet ödeyecek

Yoksul karanlıkta kalmayacak

 

Dar gelirli vatandaşlar için sürekli çalışma yapan hükümetten yeni bir adım daha, elektrik faturalarını devlet ödeyecek.

Dar gelirlilere yönelik elektrik teşvikinin ayrıntıları netleşti. Alt gelir grubunda elektrik faturasının tamamı ya da bir bölümünü devlet üstleniyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz’ın, önümüzdeki dönemde desteklenmesi için çalışma yapılacağını açıkladığı ‘kırılgan tüketici’ ya da dar gelirlilere yönelik elektrikteki teşvik uygulamasının ayrıntıları ortaya çıktı. Çalışma kapsamında ‘kırılgan müşterilerin’, aylık tükettiği elektriğin belli bir bölümünün bedelini devlet karşılayacak.

 

Önce Öde, Sonra Al

Bu grupta yer alan vatandaş, önce faturasını ödeyecek. Devletin görevlendirdiği bir kurum, teşvik kapsamındaki tutarı vatandaşa belli bir süre içinde iade edecek. Kırılgan müşteriler’e elektrik teşvikini, dağıtım şirketlerinin oluşturduğu çatı örgütü ELDER de destekliyor. Bu çerçevede Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı koordinasyonunda bir çalışma yürütülüyor.

 

Kimlerin Yararlanacağı Henüz Belli Değil

Çalışma kapsamında ‘kırılgan müşteri’ olarak nitelendirilen alt gelir grubunun, tükettiği aylık elektriğin belli bir bölümünü devletin karşılaması hedefleniyor. Henüz, teşvik edilecek tutar ve teşvikten yararlanacak gelir grubu belli olmadı. Uygulamanın devreye girmesi halinde teşvikten yararlanma hakkı kazanan vatandaş, önce elektrik faturasını ödeyecek. Devletin görevlendirdiği bir kurum, teşvik kapsamındaki tutarı vatandaşa öngörülen süre içinde iade edecek.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu