Güncel

“Yıldızeli, Böyle Bir Kaymakama Mecbur Değil”

Memur Sen’den küfürbaz kaymakama sert tepki

“Yıldızeli, Böyle Bir Kaymakama Mecbur Değil”

 

Sendika yöneticilerine ve eğitimcilere hakaret ve tehditler savuran Sivas Yıldızeli Kaymakamı Ahmet Can Pınar’a tepkiler çığ gibi büyüyor. Geçtiğimiz günlerde Yıldızeli Eğitim Bir Sen ve Memur Sen ilçe temsilcisine hakaret ettiği iddia edilen Sivas Yıldızeli Kaymakamına bir tepki de Adıyaman  Memur Sen ve Eğitim Bir Sen’den geldi.

Sivas Yıldızeli’de “Gaziler Günü” münasebetiyle kaymakamlık binası önünde yapılan tören esnasında “serbest kıyafet eylemine uydukları” için Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Eğitim-Bir-Sen İlçe Temsilcisi ve yönetim kurulu üyelerine ağır ve galiz küfürlerde bulunan Kaymakam Ahmet Can Pınar’ın görevden alınması bekleniyor.

Memur-Sen Adıyaman İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz yaptığı açıklamada, ” Sivas Yıldızeli’de “Gaziler Günü” münasebetiyle yapılan tören sonrasında ilçe milli eğitim müdürlüğü makamında kaymakam tarafından, tören esnasında Sendikamızın serbest kıyafet eylemine uydukları için İlçe Temsilcimiz ve yönetim kurulu üyelerine ağza alınmayacak ağır ve galiz küfürlerde bulunulmuştur. Ağzından çıkanı kulağı duymayan, seviye ve ahlak yoksunu kaymakamın o makamı işgali asla kabul edilemez. İçişleri Bakanı Sayın Altınok, ağzı bozuk Yıldızeli Kaymakamı hakkında gereğini yapmalıdır” dedi. “Kaymakam, ülkenin en büyük sivil toplum kuruluşuna sövmekle gerçekte Sendikamızın temsil ettiği 350 bin eğitim çalışanına sövdüğünün farkında mıdır? Kaymakam, temsil etmekle mükellef olduğu Türkiye Cumhuriyeti devletini içine düşürdüğü durumun farkında mıdır? Kaymakam, kendisini ne hâle düşürdüğünün farkında mıdır? sorularını yönelten  Ali Deniz Eğitim-Bir-Sen Genel Yönetim Kurulu’nun 15.03.2013 tarih ve 197 sayılı kararıyla; kamu görevlilerinin Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 5. maddesindeki yasak ve sınırlamalara uymadan kamu hizmeti sunmaları konusunda sivil itaatsizlik kararı alınmıştır. Söz konusu tarihten bu yana sendikamızca her ortamda, 1982 model darbe dönemi dayatması olan yönetmelikteki sınırlamaları dikkate almaksızın milletimizin değerlerine ve genel kabul görmüş kılık-kıyafet şekillerine uygun olarak, herkesin tercihlerine saygı gösterilmesi kaydıyla inançları ve/veya tercihleri doğrultusunda belirleyecekleri kılık-kıyafetle göreve gitmeleri konusunda alınan karar gereği; kamu görevlilerinin kılık-kıyafet özgürlüğü teminat altına alınıp, yasal ve yönetsel düzenleme yapılıncaya kadar sivil itaatsizliğin devam edeceği belirtilmiştir” dedi.

Yıldızeli Kaymakamına tepkilerin artması ile beraber Yıldızeli Belediye Başkanının kaymakamı kollayan açıklamalarının da talihsiz olduğunu vurgulayan Memur-Sen Adıyaman İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz“ Yıldızeli ilçesinin bu şekilde gündeme gelmesi bizleri üzmekle beraber Yıldızeli halkının böyle bir yönetime mecbur olmadığı açıktır. Bu halk böyle yöneticileri başında taşımak zorunda değildir. Söz konusu durum bize bozacının şahidi şıracıdır atasözünü hatırlatmıştır. Yıldızeli belediye başkanı haddini ve görevini aşarak, üçüncü şahıs konumuyla hiç ilgili olmadığı bir alana ve tartışmaya malzeme olmaya çalışmaktadır. Dolgu malzemesine değil; halka hizmet eden, liyakatli, sadece işini yapan yerel ve mülki idareye ihtiyacımız vardır. Konfederasyonumuzu ve sendikamızı tehdit eden sözleri ile küfreden kaymakamı korumayı kendine vazife edinen Yıldızeli Belediye Başkanına da asli görevi hatırlatılmalı ve tehditkar söyleminden dolayı gereken inceleme başlatılmalıdır” dedi.

Ali Deniz, “ kaymakam ile ilgili olarak yasal süreç başlatılmıştır. Soruşturma sonucunda Yıldızeli Kaymakamının hakaret ve küfür etmenin bir özgürlük olmadığını öğreneceğine, söylediklerinin yanına kar kalmayacağına olan inancımızı korumak istiyoruz. Bu türden sözler ve davranışlar daha demokratik ve daha özgür bir Türkiye’nin inşası ve ihyası yolunda bizi yıldıramayacak, vazgeçiremeyecektir.  ” diye konuştu.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı