Yıldırım, Tarım Danışmanlarını Sordu

01 Temmuz 2016 Cuma, 09:47

Yıldırım, Tarım Danışmanlarını Sordu

 

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Sayın Faruk Çelik’in cevaplaması isteğiyle Tarım Danışmanları hakkında soru önergesi verdi.

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, “Avrupa ülkelerinin 18.yüzyılın ortalarında benimseyip uygulamaya koyduğu tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetleri, ülkemizde 1940’lardan itibaren değişik projeler adı altında Tarım ve Köy işleri bakanlığı sorumluluğunda yürütülmüştür.  Bu projelerin temelinde başarı sağlanmış olmasına rağmen aksaklıklar ve yetersizlikler yüzünden süre kısa tutulmuş ve uygulanmaktan vazgeçilip rafa kaldırılmıştır. 2006 yılında yayınlanan genelge ile yürürlüğe giren Tarımsal yayım ve danışmalık projesinin son zamanlarda taşradan bakanlığa ulaştırılan bilgiler neticesinde bakanlığın danışmanlık sektörüne olumsuz bakmasına neden olmuştur. Tarımsal desteklemeler ve hibe projelerinde üreticiye belli oranda danışman veya teknik eleman desteği verilmek koşulu ile projenin başlangıcından bitimine kadar zorunluluk getirilmelidir. Ülkemizde uygulamaya konulan Tarımsal Yayım ve Danışmanlık projesinde tespit edilen aksaklıklar giderilerek, tarımsal üretim yapan işletmelerin toprak hazırlığıyla başlayıp pazar süreci ile biten bütün tarımsal faaliyetler ile mali işlemlerin danışman denetiminde yapılarak ileri düzeyde bir tarımsal faaliyet gerçekleştirile bilinir.

Tarım danışmanlarının özlük haklarının devlet güvencesine alınmak koşulu ile yarı özerk bir statüye kavuşturularak danışmanlığın tarım desteğine tabii olan üreticilere zorunlu hale getirilmesi gerekmektedir. Aylarca maaş alamayan tarım danışmanları, işten atılma korkusu ile seslerini çıkartamamaktadır.” dedi.

Yıldırım, Bakan Çelik’in şu sorulara cevap vermesini istedi;

“Bu bağlamda;

1) Tarım Danışmanları neden kadroya alınamıyor? Bunun emsali KÖY-MER varken yeni uyarlanmış hangi sistem kadroya alımlarını engelliyor?

2) Tarım Danışmanları için ayrılmış bütçeden danışmanın cebine neden 4/1’i giriyor? Hizmeti veren danışman mı? İşveren mi? Amaç kime kazandırmak? Hizmeti veren danışman olduğu halde neden işverene çok daha fazla pay veriliyor?

3) Banka dekontlarında, il tarım müdürlüğüne tarım danışmanları her ay maaş alıyormuş gibi raporlar verilirken İl müdürlükleri bu hukuksuzluğa neden göz yummaktadır?

4) Tarım Danışmanlığı sisteminin amacı işverene kazanç sağlamak mı? Yoksa gençlerimizi istihdam ederek aynı zamanda tarımsal üretimin artışını sağlayıp bilinçli üretici yaratmak mı?

6) Tarım danışmanlara verilen desteklemeler çekilmesi söz konusu olma durumda toplamda kaç tarım danışmanı açıkta kalacak? Açıkta kalacak olan bu danışmanlar için nasıl bir yol belirleyeceksiniz?

7) İşveren olan oda, birlik ve şirketlerin tarım danışmanlarının bilgilerini yıllarca masa üstünde ve kâğıt üzerinde pazarlamasına karşı ne gibi tedbirler aldınız?

8) Tarım ve hayvancılığı geliştirmek için elinizde saha deneyimli mühendis ve teknikerler varken bunların önündeki engelleri kaldırmayarak, onları bir belirsizlikle baş başa bırakarak tarımda ne kadar ilerleyebileceğinizi düşünüyorsunuz?

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz