Güncel

“Yerel-Ulusal Gazete Ayrımı Yok”

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Gönüllü

“Yerel-Ulusal Gazete Ayrımı Yok”

 

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Talha Gönüllü, gazetemizde yer alan, “Yerel gazete, gazete değil mi?” başlıklı haberimize sosyal medya hesabından cevap vererek, kayıp ilanlarının yerel gazete-ulusal gazete ayrımının olmadığını söyledi.

Adıyaman Üniversitesi Öğrenci İşlerinde, herhangi bir evrakını kaybeden öğrenciye “kayıp ilanı” yayınlatması isteniyor, ancak bu istek “yaygın gazete”de yapılması gerektiği söyleniyordu. Bu, öğrenciler için hem külfet, hem de yerel gazeteleri, gazete saymamayı da beraberinde getiriyordu.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mustafa Talha Gönüllü, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kimlik ve değerli evrak kaybedildiğinde emniyete, nüfus idaresine ve vergi dairesine durumu bildirmek gerekiyor. Tabi ki bu arada gazeteye kayıp ilanı veriliyor. Ulusal gazeteler kendi web sitelerinde hazır başvuru formatları oluşturmuşlar. Emniyet, Nüfus İdaresi, Vergi Dairesi ve Diğer ilgili olabilecek Kamu Kuruluşları yerel gazete de kabul edebilirler. İlgili mevzuata erişemedim. Ancak internette yazılı olanlardan, ulusal veya yerel gazete gibi bir mevzuat yok gibi. Esas olan kişinin yeni kimliğini çıkarması, emniyet ve vergi bakımından korunması, kendini korumaya alması.

İçişleri Bakanlığı- Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün web sitesinde “Cüzdan İşleriyle Alakalı” Sık Sorulan Sorularda aşağıdaki bilgi yer alıyor. Gazetenin tarifi yok. Sadece Gazete demiş.” Diyerek, yaptığı alıntıyı da paylaştı; 14-Kimliğimi kaybettim. Gazeteye ilan ve emniyet makamlarına bildirim zorunluluğu var mıdır?

Kaybedilen nüfus cüzdanları ile ilgili olarak gazeteye ilan vermek ve emniyet makamlarına bildirimde bulunmak vatandaşın kendi şahsına ait bir işlemdir. Kaybedilen nüfus cüzdanının yerine yeni nüfus cüzdanı alındığında, kaybedilen nüfus cüzdanı hukuken geçersiz hale gelmektedir.

* Kayıp öğrenci kimliklerinde; vesikalık fotoğraf, dilekçe ve ilan edilen ‘gazete sayfası’ ile ilgili öğrenci işlerine müracaat edilir.

Hüviyet kaybı veya çalınması halinde sadece gazetede yayınlama ile kimliğin yeniden çıkarılması işi bitirmiş olmuyor. Emniyete ve Vergi Dairesine de mutlaka bildirmek gerekecek.”

Rektör Gönüllü, “ Evet mutlaka gerekli ancak yine de meydana gelecek olumsuz vakalarda sorulacak sorulardan kaçmak mümkün değil. En iyisi hüviyete sahip olmak, korumak, kaybetmemek.”

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı