Güncel

Yeni yıla yeni acıyla başladık

İstanbul’un en ünlü gece kulübüne saldırı; 39 ölü, 69 yaralı

Yeni yıla yeni acıyla başladık

 

İstanbul Beşiktaş Ortaköy’de bulunan Reina adlı gece kulübü, yeni yılın ilk saatlerinde korkunç bir olaya sahne oldu. Terör saldırısı gerçekleşen gece kulübünde bulunanlar silahla taranarak öldürüldü. Olayda 39 kişi yaşamını yitirirken, 69 kişi yaralandı. Yaralılardan dördünün durumu kritik.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gece gerçekleşen saldırıya ilişkin açıklama yaptı. Erdoğan “Saldırıyı şiddetle kınıyorum. Terörü kaynağında yok edeceğiz.” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün gece Ortaköy’de Reina isimli eğlence mekanında gerçekleşen ve 39 kişinin öldüğü terör saldırısına ilişkin açıklama yaptı. Yetkililerden bilgi alan Erdoğan açıklamasında “Saldırıyı şiddetle kınıyorum. Terörü kaynağında yok edeceğiz. Milletimizin huzuruna kastedenler ve onların taşeronları, sivilleri de hedef alan menfur saldırılarla, ülkemizi istikrarsızlaştırmaya, halkımızın moralini bozarak kaos oluşturmaya çalışıyorlar. ” dedi.

İşte Erdoğan’ın açıklaması

“Milletimizin huzuruna kastedenler ve onların taşeronları, sivilleri de hedef alan menfur saldırılarla, ülkemizi istikrarsızlaştırmaya, halkımızın moralini bozarak kaos oluşturmaya çalışıyorlar. Ancak bizler milletçe soğukkanlılığımızı muhafaza etmek, birbirimizle daha fazla kenetlenmek suretiyle, bu tür kirli oyunlara asla geçit vermeyeceğiz.

 

Kaynağında Yok Edeceğiz

Farklı terör örgütlerinin ülkemizi hedef aldıkları bu saldırıların, bölgemizde yaşanan hadiselerden bağımsız olmadığının farkındayız. Ülkemize yönelik tehditleri ve saldırıları, kaynağında yok etme konusunda da kararlıyız. Bu süreçte kaybettiğimiz her bir can, yüreğimizi dağlamakla birlikte, mücadele azmimizi kamçılamakta, kararlılığımızı perçinlemektedir.

 

Kararlıyız

Terörle mücadelesini sürdürmekte olan Türkiye, vatandaşlarının güvenliğini ve huzurunu sağlamak için bölgede de ne gerekiyorsa yapmak konusunda son derece kararlıdır. Ülke ve millet olarak, terör örgütlerinin ve arkalarındaki güçlerin sadece silahlı saldırılarına değil, onların ekonomik, siyasi, sosyal saldırılarına karşı da sonuna kadar mücadele edeceğiz. İstanbul’daki vahşi saldırı, terörün ayrım yapmadan kan dökmeyi, can almayı, can acıtmayı hedeflediğini açıkça ortaya koymuştur.”

Ayrıca İstanbul’da Güvenlik toplantısı yapılacağı bilgisi verildi.

 

21 kişinin kimliği belirlendi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ortaköy saldırısıyla ilgili açıklama yaptı. Soylu 39 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’daki terör saldırısında 39 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, “Bunların şu anda 21’inin kimliği belli. Henüz diğer 18’inin kimliğiyle ilgili tespit çalışmaları devam ediyor. 16’sı yabancı uyruklu, 5’i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, diğer kimliği belli olmayanlarla ilgili böyle bir değerlendirme yapamıyoruz.” dedi.

Soylu, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinden özel uçakla İstanbul’a geldi. Atatürk Havalimanında, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ile burada bir araya gelen Soylu, İstanbul’daki terör saldırısına ilişkin açıklama yaptı.

 

39 İnsanımız Hayatını Kaybetti

Süleyman Soylu, “Bizim de aldığımız bilgiler çerçevesinde 39 insanımız hayatını kaybetti. Bunların şu anda 21’inin kimliği belli. Henüz diğer 18’inin kimliğiyle ilgili tespit çalışmaları devam ediyor. 16’sı yabancı uyruklu, 5’i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, diğer kimliği belli olmayanlarla ilgili böyle bir değerlendirme yapamıyoruz.” diye konuştu.

 

Teröristi Arama Çalışmaları Sürüyor

Olayın, gece saat 01.15 sıralarında gerçekleşen bir terör saldırısı olduğuna işaret eden Soylu, şunları kaydetti:

“Şu anda 69 vatandaşımız, daha doğrusu 69 kişi hastanelerde tedavi görüyor. Bunun 4’ü ağır olarak bize bildirildi, 1’i çok ağır. Elbette ki bir terör saldırısıyla karşı karşıyayız. Hain, sivil insanlara yönelik ve milletin umutlarını tazelediği bir yılbaşında gerçekleşen ve insanların korunmasız olduğu bir yerde, onların böyle bir şeyden habersiz, hiçbir şekilde akıllarından geçmeyen bir durumda yapılan insanlık dışı ve alçak bir saldırı. Teröristi arama çalışmaları devam ediyor. Emniyetimiz gerekli operasyonları başlattı. İnşallah yakın bir zamanda ele geçeceğini ümit ediyoruz. İnşallah bir daha böyle bir saldırıyla karşı karşıya kalmayız. Tekrar başımız sağ olsun.”

Terör saldırısını yapan örgütle ilgili bir soru üzerine Soylu, “Tüm detaylı çalışmalar gerçekleşiyor şu anda. Net bir değerlendirme yapmamız çok doğru olmaz. Net bir değerlendirme olunca da kamuoyuyla paylaşırız.” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu, Sağlık Bakanı Akdağ, Vali Şahin, Emniyet Müdürü Çalışkan ile önce olay yerine gideceklerini, daha sonra da hastanelerde tedavisi devam eden yaralıları ziyaret edeceklerini sözlerine ekledi.

Sağlık Bakanı ve İçişleri Bakanı’ndan açıklama

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şişli Etfal Hastanesi’nde yaralıları ziyaret etti. Her iki Bakan burada saldırıyla ilgili açıklama yaptı.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ şunları söyledi : “Hastanalerde 65 yaralı var. 4’ünün durumu ciddi. Şişli Etfal’e gelen 14 yaralı vardı. Bunların içinde şehit olan polisimiz de var. Bütün milletimizin başı sağolsun. Şişli Etfal’de iki yoğun bakımda yaralı var.”

Akdağ kimliklerin belirlenmeye devam ettiğini çok sayıda yabancı uyruklu yaralının da bulunduğunu belirtti.

İçişleri Bakanı Soylu ise burada yaptığı açıklamada : “Yılbaşından önce birçok operasyon gerçekleştirildi. Bu tip istihbaratlar hep geliyor. Buna yönelik tedbirler de alınıyor. Biz olay yerine de gittik. Bir katliam gerçekleştirilmiş. İnsanlık dışı, vahşet. Şu ana kadar 39 insanımız hayatını kaybetti. 20 kişinin kimliği belli. Bunun 15’i yabancı uyruklu, 5’i de Türk vatandaşı.

Emniyet’in yaptığı çalışmalar, bize verdikleri bilgiler çerçevesinde bir kişi olduğu gözüküyor. Bir mont, pantolon şeklinde içeriye silahla tarayarak girmiş. İçeride de farklı bir giysiyle birlikte dışarıya çıkmaya çalıştığına dair bilgiler var. Saldırganın yakalanmasına yönelik çalışmalar da devam ediyor..” dedi.

 

Reina’daki terör saldırısının tanıkları konuştu

Ortaköy’de Reina gece kulübüne yönelik gerçekleşen terör saldırısının görgü tanıkları o dehşet dolu dakikaları anlattı.

Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’ne yaralı bir arkadaşını getiren gece kulübü çalışanı terör saldırı anını anlattı. Kulüpte garson olarak çalışan kişi, “Arkadaşımı getirdim. Panikle attık kendimizi biryere. İki kişilermiş. Birini gördük ama” dedi. “Patlama oldu mu? sorusuna , “Patlama olmadı sadece taradılar. İçeride çok yaralı var. Mekanda 500- 600 kişi vardı. Tam olarak bilmiyorum” dedi.

Hastaneye getirilen bir başka yaralı da, “Herkesi taradılar. 3-4 kişi taramalarla taradı. Sağ olan herkesin kafasına sıktılar içeride” diye konuştu.

 

Elinizi Başınızın Üstüne Koyun Teslim Olun

Saldırı sırasında gece kulubünde bulunan bir başka kadın tanık da da hastane önünde olay anını gözyaşları içinde anlattı:

“Saate en son baktığımda 01.30 sıralarıydı. Ayıldığımda annemi aradım. ‘Bizi vurdular, eşim öldü’ dedim. Hiç konuşmuyordu. Sonra özel Harekat polisleri girdi içeri. O sırada telefon açıyorum çünkü yapacak hiçbir şey yok. Allah’ıma sığındım. İnsanlar üstümüze basarak geçtiler. O barut kokusunu hala alıyorum. Polis geldi ‘Elinizi başınızın üstüne koyun teslim olun’ dedi.

 

Gece Kulübü Çalışanı, Saldırı Anlarını Anlattı

Biz yerden kalkamadık polisler sağolsun bizi yerden kaldırdı. Üst kata çıkıp oradan çıktık. Denize atlayanlar olmuş. Hergün televizyonda izliyoruz biz bunları ama başına gelince gerçekten çok kötü bir şeymiş. Nasıl yaşayacağız biz bu ülkede? Bombalar patlayacak, silahlar patlayacak” dedi. “Eşinizden haber aldınız mı?” sorusuna ise görgü tanığı kadın, “Röntgene götürmüşler. Konuşuyormuş” diye konuştu.

 

Reina’nın sahibi herkesi şoke eden o iddiayı yalanladı!

Hürriyet Gazetesi’nin haberinde İstanbul Ortaköy’de gerçekleştirilen terör saldırısının 10 gün önceden ABD istihbaratı tarafından Rina’nın sahibi Mehmet Koçarslan’a bildirildiği iddia edilmiş ve güvenlik zaafına vurgu yapılmıştı. Koçarslan bugün tekrar bir açıklama yaparak bu iddiayı yalanladı.

Mehmet Koçarslan’ın bu sözlerinin Hürriyet internet sitesinde yayınlanmasının ardından sosyal medya üzerinden İçişleri Bakanlığı ve İstanbul emniyetine yönelik haksız saldırılar başladı. Bu yanlış algı operasyonuna Reina’nın sahibi Mehmet Koçarslan sert tepki gösterdi.

 

Sözlerim Anlamının Dışında Paylaşıldı

Mehmet Koçarslan şunları söyledi: ‘Sözlerim anlamının dışında paylaşıldı. İçim kan ağlıyor. Canlarımız öldü. Arkadaşlarım, misafirlerim öldü. İçim kan ağlıyor. Acımız bile tazeyken maalesef sözlerimden yanlış anlamlar çıkartılmış.

 

ABD İstihbaratı Bana Bilgi Vermedi

Amerikan istihbaratı bana bilgi vermedi. 29 Ekim’de gazetelere, televizyonlara yansıyan ve kendi vatandaşlarına yönelik yaptıkları uyarıyı anlatmaya çalıştım. Dediğim sadece budur, verdiğim tepki buna yöneliktir. 17 Aralık’tan beri Beşiktaş’tan Bebek istikametine kadar İstanbul polisi 3 ayrı noktada kontrol noktası oluşturmuştu.

 

Polis Arkadaşlar Yağmurda Çamurda Görevini Yaptı

Polis arkadaşlar yağmurda, çamurda görev yapıyor, aramalar gerçekleştiriyordu. Hatta dün bu kontrol noktaları 4’e çıkartılmış. Benim çalışanlarım bile işyerine bu aramalardan geçerek gelmişler. Bütün bu önlemlere rağmen hain saldırı gerçekleşti’ dedi.

 

Saldırgan bu taksiyle mi geldi?

Gece kulübü önündeki ticari taksi incelenmek üzere götürüldü

Ortaköy’deki bir gece kulübünde gerçekleştirilen terör saldırı sonucunda hayatını kaybedenlerin cansız bedenleri ambulanslarla İstanbul Adli Tıp Kurumu Morgu’na götürülmeye devam ediyor. Olay yeri inceleme ekiplerinin ise gece kulübündeki delil çalışmaları sürüyor. Öte yandan saldırının gerçekleştiği gece kulübü önünde bulunan bir ticari taksi ise çekici aracına yüklenerek incelenmek üzere polis merkezine götürüldü. Polis ekipleri saldırıyı gerçekleştiren kişi yada kişilerin bu taksi ile eğlence mekana gelmiş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor..

 

Numan Kurtulmuş’tan Reina’daki saldırıya ilişkin açıklama!

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Ortaköy’de yaşanan hain saldırının ardından açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Numan KurtulmuşOrtaköy’de ünlü eğlence kulübünde yaşanan saldırı sonrası canlı yayında telefon bağlantısıyla açıklamalarda bulundu.

Çok haince bir saldırı. 2016 Türkiye için çok zor geçti. Bu terör saldırısından bize söyledikleri size rahat vermeyeceğiz diyorlar. Bunu da hep beraber atlatacağız. İlk başta katilin yakalanmasını temenni ediyoruz. Kısa sürede teröristin kimliği ve bağlantıları ortaya çıkacak. Terörün nasıl organize bir şey olduğu arkasında kimlerin olduğu aşikardır.

Dayanışma ruhu içerisinde olacağız. Arkasında güçlerin kim olduğunu ortaya çıkaracağız.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu