Güncel

Yazarımızın Kürtçe Kitabı Çıktı

Yazarımızın Kürtçe Kitabı Çıktı

 

Yazarımız Mehmet Akar’ın kaleme aldığı iki kitap çıktı. Biri “Kendal” adı ile,Türkçe’de Uçurum manasına gelen kitap roman tarzında Kürtçe hazırlandı. Yazarımızın diğeri kitabı halk hikâyelerinden oluşuyor. Fabl tarzında bilinen hikâyeler Kürtçe hazırlandı. Akar, yüz beş hikâyeyi derleyerek Kürtçe hazırladığı bu kitabi “Fabl biKurdîXweş in, ÇiHebû, ÇiTunebû” adı ile yayınladı.Yazarimizin-Kurtce-Kitabi-Cikti-(1)

Kendal romanının konusu yüz yıl öncesine ait bir olaydan yola çıkarak, kurgu tekniği ile akıcı bir dille Kürtçe hazırlandı. Kürtçe bilenlerin zevkle okuyacağı “Kendal ve Fabl biKurdîXweş in. ÇiHebû, ÇiTunebû” adlı iki kitap İstanbul’da Do Yayınları tarafından yayınlandı. İstekliler, bu kitapları Adıyaman’da Mezopotamya Kitapevinden temin edebiliyorlar.

Mehmet Akar, hem bu iki kitabı, hem de daha evvel çıkan Kürtçe masal kitabı “Sonda SêkeçikênXalivan” için şunları söyledi; “Dünyada yaklaşık altı bin dil yaşamaktadır. Bunların önemli bir kısmı küçük gruplar tarafından kullanılırken, Kürtçe bu diller içinde hatırı sayılır bir yer almaktadır. Kürtçenin tüm diller arasında 31.Sırada yer aldığını söylersek, bu tespit bile Kürtçenin ne kadar önemli olduğunu anlamamıza yeter.”

“Birinci dünya savaşından sonra dört parçaya ayrılan Kürt coğrafyasındaki her parça, bulunduğu ülkenin asimilasyoncu politikalarından olumsuz etkilendi. Bu olumsuzluğa karşı siyasi çare bulma çabaları yanında, Kürtçenin yaşatılması, geliştirilmesi dünya kültürüne hizmettir. Zira Birleşmiş Milletler, kaybolma tehlikesi altındaki dilleri kurtarmak ve korumak için ciddi programılar uygulamaktadır. Çünkü her dilin varlığı çok büyük birer icattır.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı