Güncel

Yarınlarımız onlara emanet

Öğretmenler Günü Mesajları

Yarınlarımız onlara emanet

 

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle ilin yöneticileri, siyasiler ve STK’lar mesaj yayınladı.

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle bir mesaj yayınlayarak öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı.

Vali Demirtaş, yayınlamış olduğu mesajında şunları söyledi: “Gelecek nesillerin yetişmesinde büyük rol oynayan, onları geleceğe hazırlayan, her türlü fedakârlığı gösteren öğretmenlerimizin gurur ve onur gününü bir kez daha kutlamanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz. Son derece kutsal bir vazifeyi icra eden saygıdeğer öğretmenlerimizin bizim kültür ve medeniyetimizde de apayrı bir yeri var. Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımızı en iyi şekilde ve çağdaş bir donanımla yetiştiren, en zor koşullarda dahi ülkesine, milletine ve gelecek nesillere bağlı hizmet veren bütün öğretmenlerimize gösterdikleri fedakârlık ve özveri için ülke olarak çok şey borçluyuz. Ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine çıkarılması yolunda atılan her adımda kuşkusuz sevgili öğretmenlerimizin katkısı yadsınamaz. Bu duygu ve düşüncelerle 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anarken, hizmetlerin en kutsalını seçen tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü en içten duygularımla tebrik ediyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.”

 

Başkan Kutlu’dan Öğretmenler Günü Mesajı

Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, “24 Kasım Öğretmenler Günü” münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu; “Eğitmeyi ve öğretmeyi bir ideal olarak benimsemiş, yurdumuzun dört bir yanında cehalet ve bilgisizlikle savaşan, bu kutsal ve onurlu görevi en zor şartlarda bile büyük bir özveriyle yerine getiren, çocuklarımızı milli ve manevi değerlerle donatarak en iyi şekilde yetiştirmenin, Türk milletini ve Türkiye Cumhuriyeti’ni dünya devletleri arasında saygın ve onurlu bir konuma yükseltmenin gayreti içerisinde olan tüm öğretmenlerimizin ‘Öğretmenler Günü’ kutlu olsun” dedi.

 

Erdoğan’dan Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti Adıyaman Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanvekili Mehmet Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle yayınladığı mesajında,

“Eğitim meşalesinin ışığını yeni nesillere taşıyan, tüm enerjisini ve zamanını gençliğin gelişmesi için seferber eden değerli öğretmenlerimiz, 21. yüzyılda Türkiye’nin gelişmiş ülkeler arasında yer alması için umutla, azimle ve fedakârca çalışarak yeni nesiller yetiştirecektir. Öğretmenlerimiz, mesleklerin en yücesini icra etmektedir. Çocuklarımızı ve gençlerimizi yetiştiren ve her türlü fedakârlığı gösteren öğretmenlerimize çok şey borçluyuz. Öğretmenlerimiz hiç şüphesiz bu milletin geleceğidir. İyiyi, doğruyu, her alanda yeniliği ve yenileşmeyi savunan, milli birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerimizdir.

Bu düşüncelerle, AK Parti iktidarlarında eğitimi öncelikli meselemiz kabul ettik. Bütçede en büyük payı Milli Eğitime ayırdık. 163 bin derslik inşa ettik. Eğitim imkânlarını öğrencilerimizin hizmetine sunduk. Öğretmenlerimizin hayat standartlarını yükseltip, özlük haklarının iyileştirilmesi ve moral ve motivasyonlarının yüksek tutulması için pek çok düzenlemeler gerçekleştirdik. Son 12 yılda 336.924 öğretmen ataması gerçekleştirdik. Sadece, Adıyaman ilimizde 12 yılda 2.089 derslik, 2.882 öğrenci kapasiteli pansiyon, 5 atölyeyi hizmete açtık. İnanıyorum ki, idealizmlerini asla kaybetmeyen öğretmenlerimiz sayesinde ülkemizin geleceği çok daha aydınlık olacaktır.

Bu vesileyle hizmet aşkı ile yurdun dört bir tarafında ülkemiz ve Aydınlık geleceğimiz için görev yapan vefakâr öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü en içten dileklerimle kutluyor. Onlara sağlık, huzur ve mutluluk diliyorum.” dedi.

 

Doğan’dan Öğretmenler Günü Mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman İl Başkanı Av. Bilal Doğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle bir açıklama yaptı.

Doğan açıklamasında, “Öğretmenlik gücünü sevgiden alan dünyanın en kutsal ve en anlamlı mesleğidir. Öğretmen bir anne kadar sıcak ve şefkatli, fedakar, güvenilir ve koruyandır. Öğretmen karanlıkların hiç sönmeyen ışığı, cehaletle savaş karşısında en keskin kılıcıdır” dedi.

Doğan, “Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarında yurdumuzda okuryazar oranı çok düşüktü öyle ki nüfusun yüzde sekseni köylerde yaşıyordu buralarda ne okul ne de öğretmen vardı. Ulu Önder Atatürk toplumda okuryazar oranını yükseltmek ve yıllarca ihmal edilmiş köylerimize her konuda yardımcı olacak öğretmenleri yetiştirmek için eğitim seferberliği başlatılması gerektiğine inandığından Osmanlıdan kalan ağır borç yüküne rağmen milli eğitim bütçesinin ek ödeneklerle desteklenmesini sağlamıştır. Büyük şehirlerimizde açılmış olan o zamanki muallim mekteplerinden mezun olan öğretmenler çok az sayıda olması ve ücra köylere gitmeye yanaşmadıklarından köylerimiz öğretmensiz ve okulsuzdu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği bu çabalar, 11 Kasım 1928 tarihinde Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu kararla Atatürk’e millet mektepleri başöğretmenliği unvanı verildi. 24 Kasım 1928 günü millet mektepleri talimatnamesinin yayınlanması ile 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak resmileştirildi. Atatürk’ün 100. doğum yıldönümü olan 1981 yılında onun başöğretmen olduğu 24 Kasım günü her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler Günü ile ilgili 12 yıllık AKP iktidarı döneminde eğitim emekçilerinin çalışma koşullarında ve özlük haklarında ciddi gerilemeler ve hak kayıpları yaşanmış, var olan hakları ortadan kaldırılmıştır. Bir taraftan eğitim emekçileri esnek, güvencesiz ve angarya çalışmaya mahkum edilirken diğer taraftan 327 bin öğretmen atama beklemektedir. Bugüne kadar 36 işsiz öğretmen ataması yapılmadığı için intihar etmiştir. Eğitimde yaşanan ticarileştirme ve dinselleştirme uygulamalarına 4+4+4 ile öğretmenlerin mağdur edilmesine; 4+4+4 sürgünlerine, öğretmenlerin hukuksuz ve keyfi biçimde cezalandırılmalarına ve eğitimde performans uygulamalarına karşı eğitim emekçilerinin yanında olacağımızı bilinmesini isterim. Sayın öğretmenlerimiz yapmış olduğunuz görevin kutsallığı karşısında saygı ile eğiliyor, başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm öğretmenlerimizin gününü kutluyor, eğitim şehitlerimizi anarak, sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

Öğretmenler Geleceği İnşa Ediyor

Eğitim Bir Sen Kahta Şube Başkanı Mustafa Işık, “İnsanlar doğar, büyür, yaşar ve ölürler. İnsanların ilk yaşamsal ihtiyaçlarını anneleri karşılar. İnsanı dünyaya getiren anne, öz bakımını karşılayıncaya kadar onun tek dayanağıdır. Öğretmenler ise, sosyalleşmek suretiyle toplumsal yaşama katılma ve yaşamın bir kıyısından tutunmaya çabalama süreci içerisinde, toplumun sahip olduğu birikimi aktararak insanı yetiştirir ve ona toplum içerisinde bir rol ve statü kazandırır. Fert fert bireylerden toplumu doğurmak bakımından öğretmenin görevi ikinci bir anneliktir. Bu manada öğretmenlik, annelik kadar kutsaldır. Toplumsal algı, öğretmenliğin bu manevi değerinin hep farkında olmuştur.

Öğretmenlerimiz öğretme sürecinde öğrencilerine karşı insani ve vicdani yönlendirmelerin etkisiyle ücret karşılığı yapılan bir işin hakkını vermenin çok daha ötesinde bir fedakârlık ortaya koyarak çalışmaktadırlar. Öğrencilere karşı ortaya konulan fedakârlıklar bir aydın sorumluluğudur. Ancak öğretmenlerimiz, ülkemizde öğretmeni önemseyişin sadece lafta oluşu dolayısıyla eşinden, çocuklarından, saygınlığından ve yaşam düzeyinden de fedakârlıkta bulunmak zorunda kalmaktadır. Türkiye’yi yöneten idarecileri yetiştiren öğretmenler, Öğretmenler Günü’nde bir iki güzel cümle ve bir kuru teşekkürle yâd edilmekte; yöneticilerimiz, öğretmenlerin sorunlarını çözecek, özellikle ekonomik anlamda öğretmenin tüm hassasiyetini eğitim hizmetine odaklamasını sağlayacak bir rahatlamaya vesile olacak adımları atmaktan imtina etmektedir.

Nesillerimizi en iyi şekilde yetiştirmeye çalışan, adanmışlık duygusuyla kendisini tüketirken etrafına ışık saçan, geleceğimizin mimarı öğretmenlerimiz, yine kronikleşmiş, çözüm bekleyen birçok sorun ile 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü karşılamışlardır. Her zaman kendisini geri plana atan, toplumun sosyal, kültürel ve ekonomik refahını önceleyen öğretmenler hiçbir zaman hakkından fazlasını istememiş; gösterdiği fedakârlığın, döktüğü terin, evine iş götüren tek meslek erbabı olarak verdiği emeğin karşılığını beklemişlerdir.

Beslenme, barınma, ısınma, giyim, sağlık, eğitim  masraflarını karşılayamayan eğitimciler ek iş yapmak zorunda kalıyorlar. Nispeten mesleğe uygun kırtasiyecilik, matbaacılık, dizgicilik, dershanelerde öğretmenlik, özel kurs verme gibi işlerde çalışıyorlar. Bu alanlarda iş bulamayanlar ise taksi şoförlüğü, emlakçılık, pazarcılık, seyyar satıcılık dahil mesleğe uymayan işler de yapabiliyorlar. İşte mesleğin saygınlığının düşmesinin sebeplerinden biri de bu.  Öğrenci ve veli, öğretmeni limon satarken, şoförlük yaparken görünce üzülüyor. Dolayısıyla öğretmenin öğrenci ve veli üzerindeki etkisi zayıflıyor. “Hiçbir öğretmen, geçim sıkıntısı çekmemeli, ikinci iş ihtiyacı duymamalıdır.İlkel bir uygulama olan ücretli öğretmenlik uygulamasına son verilip, tüm öğretmenler 657’ye tabi kadrolu olarak istihdam edilmelidir. Öğretmenlerin hem öğretmenlik ve hem alan bilgilerinin güncellenmesi ve geliştirilmesi için, göstermelik olmayan hizmet içi eğitim programları geliştirilip etkin biçimde uygulanmalıdır. Eğitim çalışanlarının özlük ve mali hakları belirlenirken yürüttükleri görevin önemi değil görevi yürütenlerin sayısı ve bu sayının oluşturduğu mali yük esas alınmaya başlandı. Öğretmenler bu ülkenin olmazsa olmazlarıdır. Üretilen her maddi ve manevi katma değerde onların payı var. Bu görmezlikten gelinemez ve gelinmemelidir. Son dönemde ülkemiz ekonomisindeki inkâr edilemez iyileşmelere paralel olarak, bu ekonomik büyümeden eğitim çalışanlarının payına düşenin verilmesini talep etmekteyiz.

Öğretmenin malzemesi insandır. İnsanı işleyen bir sanatkârın mesleki hassasiyetinin ve haysiyetinin öncelenmesi, toplumun geleceğinin garanti altına alınması demektir. Toplumların uygarlık düzeyi, öğretmene verdiği değerle ölçülür. Öğretmenlerimizin bir türlü çözülemeyen sorunlarına ve maddi sıkıntılarına bakılacak olursa, uygarlık düzeyimizin pek de yüz güldürücü olmadığı ortadadır.

Tüm eğitim çalışanlarının Öğretmenler Günü’nü kutluyor, aramızdan ebediyete intikal eden öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, sorunların en aza indirildiği bir çalışma hayatı beklentisiyle tüm öğretmenlerimize başarılar diliyoruz.” dedi.

 

Çemberlitaşlılardan Mesaj

Çemberlitaş ve Civar köyleri Kalkınma Ve Dayanışma Derneği Başkanı Kazım Çetinkaya, “İnsanlığın ilk mesleği hangisidir? Diye sorulacak olursa, herhalde ‘Öğretmenliktir’ diye cevap vermemiz gerekecektir. Çünkü ilk insan Peygamberdir. Peygamberlik, öğretmenliğin ta kendisidir. Peygamberler, sadece din konularında insanlara önder değil, dünya işlerinde ve bilim konularında da rehberdirler. On sayfalık kitapla gelip, Allah’a kulluğun nasıl yapılacağını çocuklarına öğreten Hz.Adem, kendisine öğretilen varlıkların isimlerini de tek tek ezberletmiştir. Peygamberlerin mucizeleri, insanoğluna teknik konularda birçok ipuçları vermektedir. Hz.Nuh’un gemi yapması, Hz. Davud’un demiri eritmesi, Hz. Musa’nın asasını vurarak kayalardan su çıkartması, Hz. İsa’nın kör olan kimselerin gözlerine elini sürerek açması sadece mucize olarak kalmamalıdır.

Her asırda birçok milletten milyonlarca mensubu bulunan islâm Peygamberi Hz. Muhammed (s.a.s) de gelmiş geçmiş en büyük muallimdir.

Memleketin en seçkin elemanlarının öğretmen olması gerekmektedir. Çünkü, zeka özürlüsünden, en üstün zekalısına kadar herkes öğretmen tarafından yetiştirilmektedir. Geleceğin hizmetlisinden Cumhurbaşkanına kadar her fert, öğretmenin eseridir. En itibarlı mesleklere eleman hazırlayan kişi öğretmendir. Toplumun fakiri, zengini, makam-mevki sahibi olanı- olmayanı çocuğunu istese de istemese de öğretmene teslim etmektedir.

Öğretmen, bir memleket için ya faydalıdır, ya zararlı; ortası olmaz. Çünkü öğretmen, kendisine hammade olarak verilen öğrenciyi iyi veya kötü, işlenmiş olarak topluma iade etmektedir. Donmamış beton halinde bulunan çocukların kafa ve kalplerine öğrtmenlerin işledikleri bilgi ve karakter çizgileri, ömür boyu çıkmayacak izler bırakmaktadır.

Atalarımız, yükselme devirlerinde öğretmene ve ilim adamlarına fazlasıyla itibar göstermişlerdir. Meselâ, kendisine elçi olarak gelen meşhur alim Ali Kuşcu’yu Fatih, fırsattan istifade ederek hizmetine almak istemişti. Ali Kuşcu, elçilik görevi bittikten sonra geleceğini söz verdi. Fatih, kendisine 1000 akçe günlük harcırah tahsis ettiği gibi bir heyeti refakatçı olarak yanına göndermiştir. Bu tarz itibar gören bir kimsenin devlete faydalı olmaması mümkün olur mu?

Selçuklu sultanı Melikşah devrinde de yoksulları, öğretmenleri ve sanatkârları korumakl için büyük miktarda ödenek ayrılmıştı. Bu ödeneği fazla gören Zamanın Milli Savunma Bakanı Tacü’l- Mülk, Sultan Melikşah’a: ‘Bu para ordu bütçesine eklense, Bizans surlarını açmak mümkün olur’, demişti O zaman Melikşah’ın cevabı şu olur: ‘Yoksulların ve öğretmenlerin korunması, Bizans surlarını açmaktan daha önemlidir.’  Geleceğimizin mimarları olan eğitim ordumuzun,cefakâr öğretmenlerimizin gününü kutlar, vefat edenlere rahmet, hayatta kalanlara hayırlı, uzun ömürler dilerim.” dedi.

Güne Bakış haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu