Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

Yapılandırmada son şans 31 Mayıs

29 Mayıs 2017 Pazartesi, 12:02

SGK Müdürü Tekin vatandaşları uyardı

Yapılandırmada son şans 31 Mayıs

 

Sosyal Güvenlik Kurumu Adıyaman İl Müdürü Fuat Tekin, yapılandırma kapsamında SGK alacaklarının ilk taksitinin 31 Mayıs’a kadar ödenmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Sosyal Güvenlik Kurumu Adıyaman İl Müdürü Fuat Tekin, Haziran 2016 ve önceki dönemlere ilişkin işveren ve sigortalıların prim borçlarını 6736 sayılı Kanun’la yapılandırdıklarını ve bu yapılandırmayla birlikte gecikme cezaları ve gecikme zamlarının silindiğini belirtti.

SGK Adıyaman İl Müdürü Fuat Tekin, yaptığı açıklamada, “Son ödeme vadeleri 9 Ocaktı ancak bu süreye kadar ödeme yapamayanların ilk taksit ödeme süreleri Mayıs ayının sonuna kadar uzatıldı. Bu yapılandırmaya ilişkin borcunu peşin ödeyecek olanlar ile ilk taksitini ödeyecek olanların son ödeme süreleri 31 Mayıs 2017’dir. Bu süreye kadar ödeme yapmazlarsa yapılandırma başvuruları bozuluyor” dedi.

31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödeme yapmayan vatandaşların yapılandırmadan doğan avantajları kaybedeceklerini dile getiren Tekin, “Yapılandırma kanunu ile birlikte gecikme cezaları ve gecikme zamları silinip yerine cüzi miktarda enflasyon farkı hesaplanmıştı. Yapılandırma bozulursa bu zamlar yeniden hesaplanıp borçlara eklenecek. Ödeme yapmayanların yeni bir yapılandırma için beklenti içine girmemeleri gerekir. Yapılandırmasını bozan mükellefler, Meclis Genel Kurulunda onaylanmış olan yeni yapılandırma kanunundan faydalanamayacak. Yapılandırmalarını bozanlar için icra takibine başlanacak. Yeni çıkacak olan kanunda bir daha yapılandırırız gibi bir beklenti içine girmesinler. Mutlaka 31 Mayıs’a kadar ödeme yapmaları gerekiyor” şeklinde konuştu.

Yeni çıkacak olan yapılandırma kanununun 2017 Mart ayı ve önceki dönemler için prim borcu olanları kapsayacağını açıklayan Tekin, bu kanunla ilgili son başvuru tarihinin de 30 Haziran 2017 olacağını dile getirdi.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz