Güncel

Vatandaşın 2.5 milyon lirası kurtarıldı

Emniyetten Sahte Polis, Savcı ve Jandarmaya Dev Operasyon

Vatandaşın 2.5 milyon lirası kurtarıldı

 

Sahte polis, savcı ve jandarmalara dev operasyon.  Adıyaman’ın da aralarında bulunduğu, Adana merkezli İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’ında aralarında bulunduğu 10 ilde 100 adrese eş zamanlı 750 polisle operasyon yapılarak kendilerini polis, savcı ve jandarma olarak tanıtıp vatandaşları dolandıran şahıslar yakalandı.  Operasyon hala devam ederken polis şuana kadar hedefte olan 80 kişiden 40’dan fazlasını yakaladı. Operasyon kapsamında polis yaklaşık 30 ilde 100 vatandaşın 2.5 milyon lirasını dolandırılmaktan kurtarırken, dolandırıcılar 500 bin lira para kaptığı öğrenildi. Gözaltına alınan bir kişi de suçunu bilmediğini belirterek basın mensuplarına “çek yakışıklı olsun” diye tepki gösterdi.

Adana merkezli İstanbul, İzmir ve Diyarbakır’ında aralarında bulunduğu 10 ilde 100 adrese eş zamanlı 750 polisle operasyon yapılarak kendilerini polis, savcı ve jandarma olarak tanıtıp vatandaşları dolandıran şahıslar yakalandı.

Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri kendisini polis, savcı ve jandarma  olarak tanıtıp vatandaşları dolandıran şebekeyi çökertmek için savcı ve hakimden alınan dinleme ile çeteyi 2 ay önce takibe başladı. Yapılan takip sonucunda Adana merkezli İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Mersin, Adıyaman, Şanlıurfa, Denizli, Gaziantep ve Kocaeli de İsa E., Cuma A. ve Ahmet E. isimli şahısların liderliğini yaptığı ayrıca her ilin sorumlusunun olduğu yaklaşık 80 kişilik çetenin varlığını belirledi.

 

2.5 milyon lira vatandaşın cebinde kaldı

Polis 2 ay boyunca yaptığı dinleme sonucunda zanlıların vatandaşları dolandırmasının de önüne geçti. Polis yaklaşık 100 vatandaşın 2.5 milyon lirasının dolandırılmasının önüne geçerek vatandaşın mağdur olmasının önüne geçti. Dolandırıcılar bu sırada vatandaşlardan yaklaşık 500 bin lira da dolandırdı. Polis iki ay boyunca hem fiziki hem de teknik olarak zanlıları 10 ilde adım adım takip etti.

 

750 polisle 100 adrese baskın

Polis yapılan takip sonucunda bugün şafak vakti operasyon kararı aldı. Polis Adana merkezli 10 ilde aralarında özel harekatında olduğu 750 polisle harekete geçti. Şafakta vakti belirlenen 80 kişiyi gözaltına almak için 100 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Kritik adreslere özel hareket polisi uzun namlulu silahlarla girdi. Polisleri karşısında gören zanlılar şaşkına döndü.

 

Çek yakışıklı olsun

Gözaltına alınan zanlılar tek tek sağlık kontrolünden geçirilmek üzere adli tıp birimine getirildi. Zanlılar neden gözaltına alındıklarını bilmediklerini söyledi. Bir zanlı ise basın mensuplarına tepki göstererek, “neden gözaltına alındığımı bilmiyorum bana değil polise sorun. Ben suçsuzum kardeşimin telefonuna el koydular. Ne olduğunu bende bilmiyor. Dolandırıcılık falan yapmıyorum. Suçsuz olduğum ortaya çıkacak. Çekin yakışıklı olsun” dedi. Operasyon hala devam ederken polisin şu ana kadar 40’tan fazla kişiyi gözaltına aldığı öğrenildi. Zanlılar sağlık kontrolünden sonra sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. Çetenin 30 ilde kendilerini polis, savcı ve jandarma olarak tanıtıp dolandırıcılık yaptığı ya da yapmaya çalıştığı belirlendi.

 

Gözaltı sayısı 74’e çıktı

Adana polisi tarafından sahte polis, savcı ve jandarmaya yönelik yapılan operasyonda il sayısı 15’e, gözaltı sayısı ise 74’e yükseldi.

Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri tarafından 2 aydır yapılan takip sonucu bu sabah Adana merkezli aralarında İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Mersin, Adıyaman, Şanlıurfa, Denizli, Gaziantep ve Kocaeli’de başlatılan operasyon 5 ile daha sıçradı. Operasyon yapılan il sayısı 15’e yükselirken, gözaltı sayısı da 40’tan 74’e yükseldi.

Operasyon hala devam ederken, gözaltına alınan zanlılar Adana Emniyet Müdürlüğüne getirilerek ifadeleri alınmaya başlandı.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu