Güncel

Uyuşturucu isimleri kullanılmayacak

Uyuşturucu isimleri kullanılmayacak

 

Gazetemizin bir süredir titizlikle uyguladığı, uyuşturucu maddelerin adının haber ve yorumlarda kullanılmaması hassasiyeti, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında proje haline getiriliyor.

Uyuşturucu maddelerin isimlerinin çocuklar üzerinde merak uyandırması nedeniyle tek bir isimle adlandırılmasına karar verildi.

Uyuşturucu isimlerinin kullanılmaması ile ilgili çalışma başlatılması için talimat verildi. Türk Dil Kurumu’na (TDK) da iletilecek olan proje kabul görürse bu maddeler ya ‘uyuşturucu’ adı altında toplanacak ya da farklı bir tanımlama yapılacak. Çalışmanın gerekçesi ise “Farklı isimlerin çocukları meraklandırarak bu maddeleri denemeye itmesi” olarak belirtildi.

 

Televizyon Programlarında Kullanılmasın

Sağlık ile Aile ve Sosyal Politikalar bakanlıklarının saha uzmanları, bakanlara bu isimleri basın önünde demeç verirken, katıldıkları televizyon programlarında kullanmamaları tavsiyesinde bulundu.

 

Çocuklarda Merak Uyandırıyor

Uzmanlar, uyuşturucu isimlerinin söylenmemesi konusundaki çalışmasını, “Farklı isimler çocukları meraklandırıyor ve bu maddeleri kullanmaya itiyor. Son dönemde çok sık gündeme gelen bazı uyuşturucuları daha masum gösteriyor” sözleriyle savundu.

 

O İsimleri Zikretmiyoruz

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam da “Sözü edilen sentetik uyuşturucu maddelerinin adının zikredilmemesi gerektiğini birlikte çalıştığımız uzmanlar bize söylediler. O isimleri zikretmiyoruz” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu