Anasayfa / Güncel / Üniversitede ‘Turgut’ Dönemi

Üniversitede ‘Turgut’ Dönemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 üniversiteye rektör atadı

Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı ve Çocuk Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Turgut, Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğüne atandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 11 üniversiteye rektör atamasına ilişkin karar Resmi Gazetenin dünkü nüshasında yer aldı. Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof.Dr.Mehmet Turgut, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız bugün itibariyle Adıyaman üniversitesinin Rektörlük görevini tarafıma tevdi etmişlerdir. Beni bu göreve uygun gördükleri için zatıalilerine şükranlarımı ve saygılarımı arz ederim.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın rektör atamasına ilişkin Atama Karar’ı Resmi Gazete’de yayımlandı.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan Atama Kararı’na göre 11 üniversiteye rektör atandı.

  Kararda, Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Turgut, Aksaray Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Yusuf Şahin, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İbrahim Aydınlı, Amasya Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Adem Korkmaz, Düzce Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Hitit Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Karabük Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Refik Polat, Kastamonu Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Vatan Karakaya, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlüğüne ise Prof. Dr. Ahmet Karadağ atanması yer aldı.

 Atamalar, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 13. ve 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2. 3. ve 7. maddeleri gereğince yapıldı.

Turgut’tan teşekkür

Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Prof.Dr.Mehmet Turgut, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız bugün itibariyle Adıyaman üniversitesinin Rektörlük görevini tarafıma tevdi etmişlerdir. Beni bu göreve uygun gördükleri için zatıalilerine şükranlarımı ve saygılarımı arz ederim.” dedi.

Prof.Dr. Mehmet Turgut Kimdir?

1962 yılında Adıyaman’da doğdu. İlk ve orta eğitimlerini Adıyaman’da tamamladı. 1987 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1987-1989 yılları arasında Gaziantep ve Adana da pratisyen hekimlik yaptı.

1989 yılın da Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Anabilim Dalında Anatomi uzmanlık eğitimine başladı ve 1992 yılında Anatomi uzmanı oldu. Aynı yıl İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesinde 2.uzmanlık eğitimi olan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlık eğitimine başladı ve 1998 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı oldu.

Bir süre Malatya Devlet Hastanesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı olarak çalıştıktan sonra 1998 yılında Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’na Yrd. Doç. Dr. olarak atandı ve burada 2001 yılına kadar çalıştı.

 2001-2004 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalında çalıştı ve 2004 yılında 3. Uzmanlık eğitimini de tamamlayarak Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları uzmanı oldu ve 1 yıl sonra (2005 yılında)  Genel Pediatri Doçenti oldu.

2005 yılında kurucu olarak başladığı Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kliniği Şefliği görevini 2011 yılına kadar sürdüren Dr Mehmet TURGUT, 2011 yılında Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne Profesör olarak başladı, burada çocuk bölümünü kurdu, Adıyaman üniversitesinin II. Dönemi için Rektör adayı oldu, sıralamaya girdi ancak atanamadı, daha sonra ise geçici görev ile tekrar A.N.E.A.H’si Çocuk kliniğine döndü ve burada yaklaşık 1,5 yıl Eğitim ve İdari sorumlusu olarak çalıştı.

Ancak 2012 yılında yeniden Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne dönen Prof. Dr. Mehmet Turgut halen bu üniversitede Dâhili Tıp Bilimleri Bölüm başkanı ve Çocuk Anabilim Dalı Başkanı olarak çalışmaktadır.

Prof. Dr. Mehmet Turgut’un 32’sı yurtdışı olmak üzere yayımlanmış toplam 221 çalışması vardır. Bu güne kadar 22 adet Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanlığı ve 1’i Aile Hekimliği Uzmanlık tezi olmak üzere toplam 23 adet tez danışmanlığı yapmış ve sonuçlandırmıştır.

Prof. Dr. Mehmet Turgut Bilimsel dergilerde hakemlik görevi de yapmaktadır. Türk Tabipler Birliği Tabip Odası, Türkiye Milli Pediatri Derneği, Türk Pediatri Kurumu Derneği, Çocuk Enfeksiyon Derneği, UNİCEF Derneği ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fak. Mezunları Derneği üyesidir.

Prof. Dr. Mehmet Turgut evli ve iki çocuk babasıdır.

Güne Bakış Haber Merkezi

Bu Habere de Bakın

“Kerbela, En Büyük Acıdır”

Siyasetçi Yargucı: Siyasetçi Abdurrahman Yargucı, Muharrem ayı nedeniyle mesaj yayımladı. Yargucı, mesajında, “Kerbela; Hüseynilerin kanları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir