Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı

“Tütün üreticinin alın teridir”

11 Ekim 2017 Çarşamba, 09:42

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu:

“Tütün üreticinin alın teridir”

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup toplantısında tütünle ilgili yasa değişikliğini gündeme getirdi. Kılıçdaroğlu, tütün ürünlerinin imalatının yüzde 93’ünün yabancı firmaların elinde olduğunu belirtti.

Adıyaman’dan milletvekili çıkaramadıklarına dikkat çeken CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bize milletvekili vermediniz ama biz sizin yanınızdayız.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Az önce önüme bir tütün demeti bırakıldı. Arkadaşlarım Adıyaman’a gitti. Hepsi dertli. Bu topraklarda tütün 400 yıldır ekiliyor. Bizim tütünümüz dünyada bilinen bir tütündür. Binlerce aile tütünden geçinir. 2002’de bir yasa çıktı. Tütün üreticilerinin bir anlamda idam fermanı onaylandı. TEKEL özelleştirildi. 2002’de 405 bin 882 aile tütünden geçiniyordu. 2015’te 7 kat küçüktü, 56 bine düştü. Yabancı sigara üreticileri Türkiye’ye tütün ithal etmeye başladılar. 2012’den başlayarak Türkiye net tütün ithalatçısı haline geldi. 2013 verilerine göre tütün alanında faaliyet gösteren bütün imalatçıların yüzde 89.3’ünü yabancılar oluşturuyor. Geriye zaten yüzde 10 kalıyor. Şimdi ona da göz diktiler. Parlamentoya bir kanun getirdiler. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülüyor. CHP milletvekilleri orada her türlü muhalefeti, tütün üreticileri lehine yapıyorlar.” dedi.

Yasa tasarısında yer alan cezaya da tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Tütün üreticinin alın teridir. Düğün parasıdır. Askere gönderdiği çocuğun parasıdır. Tütünü üreticinin elinden almamak gerekiyor. Bu güne kadar tütün ürettiği için zengin olan bir tane adam yok. Ancak geçiniyor.. Hem para hem hapis cezası getiriyorsunuz.”

Güne Bakış haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz