TÜİK’ten İstatistik Günü Kutlaması

28 Nisan 2015 Salı, 10:31

TÜİK’ten İstatistik Günü Kutlaması

 

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü, İstatistik Gününü Adıyaman Esentepe Anadolu Lisesinde kutladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 25 Nisan 2015 tarihinde kuruluşunun 89. yılını kutladı. Bu kapsamda TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü Türkiye İstatistik Gününü Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü Esentepe Anadolu Lisesinde kutladı.

TÜİK Gaziantep Bölge Adıyaman Esentepe Anadolu Lisesinde “İstatistiğin Önemi” konulu bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Adıyaman Vali V. Levent Öztin, Adıyaman İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kazım Çoban, Esentepe Anadolu Lisesi Müdürü Mehmet Ali Pektaş, öğretmen ve öğrencileri katılırken TÜİK’ten ise Bölge Müdürü Erdoğan Asar, idareci ve uzmanlar katıldı.

Toplantı açılış konuşmalarıyla başladı. Vali V. Öztin, konuşmasında ölçemeyeceğimiz şeyi yönetemeyeceğimizi de, istatistiklerin karanlıkta yol alan arabanın farları gibi olduğunu, öncelikleri belirlerken, karar alırken rehber olduğunu söyledi. Bölge Müdürü Asar ise 25 Nisan 1926 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Kararname ile “Merkezi İstatistik Dairesi” adı ile bugünkü TÜİK’in kurulduğunu ve bu yıl kuruluşun 89. yılının kutlandığını söyledi.

TÜİK ile ilgili video gösteriminden sonra yapılan sunumda istatistiğin ne olduğu, uygulama alanları ve önemi kısaca katılımcılarla paylaşıldı. TÜİK’in resmi internet sayfasının tanıtımının da yapıldığı toplantıda eğitim ile ilgili istatistiki bilgilere ve tablolara erişim için izlenmesi gereken yollara değinildi. Öğrencilerinin katılımıyla internet sayfasından tablolar indirildi. Toplantı öğrencilerin sorularının cevaplanması ve toplu fotoğraf çekimi ile tamamlandı.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz