Güncel

TUİK’ten Bilgilendirme

TUİK’ten Bilgilendirme

 

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü, İpekyolu Kalkınma Ajansında bilgilendirme toplantısı yaptı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Gaziantep Bölge Müdürlüğü, İpekyolu Kalkınma Ajansında “TÜİK Sosyal ve Ekonomik İstatistikler” konulu bilgilendirme toplantısı düzenledi.

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü, Kurum hakkında farkındalık oluşturmak, kurumlar arası işbirliği ve iletişimi artırmak amacıyla İpekyolu Kalkınma Ajansına yönelik bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan, TÜİK Bölge Müdürü Erdoğan ASAR ile her iki kurumda görev yapan idareci ve uzmanlar katıldı.

Toplantı, TÜİK Bölge Müdürü Erdoğan Asar’ın açılış konuşması ile başladı. İstatistik üretmenin zor ve zahmetli bir konu olduğunu dile getiren ASAR, Avrupa Birliği uyum sürecinin de dikkate alınarak istatistiklerin üretildiğinin ve bu alanda kurumsal olarak iyi bir uyum düzeyine sahip olunduğunun altını çizdi. Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan ise TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğünce yapılan bilgilendirme toplantısından duyduğu memnuniyeti dile getirerek TÜİK’in ürettiği verilerden sürekli olarak faydalandıklarını, bundan sonraki süreçte de faydalanmaya devam edeceklerini ifade etti.

Toplantı boyunca yapılan sunumlarda TÜİK’in görev ve yetki alanları, misyon ve vizyonu, yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler, TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü olarak yapılan çalışmalar ve Gaziantep, Adıyaman ve Kilis illerinden oluşan sorumluluk alanına ait önemli veriler katılımcılarla paylaşıldı. TÜİK’in resmi internet sayfasının tanıtımının da yapıldığı toplantıda istatistiki bilgilere, tablolara ve yayınlara erişim için izlenmesi gereken yollara değinildi. Ayrıca, Bölge Müdürlüğü’nün yürüttüğü sosyal ve ekonomik istatistiklerin derlendiği çalışmalarla ilgili olarak da derleme yöntemi, kapsamı gibi konularda ayrıntılı bilgiler verildi. Bölgeye ilişkin işgücü, işsizlik, istihdam, nüfus ve dış ticaret verileri aktarıldı.

Toplantı sonunda iki kurum arasında bilgi ve tecrübe paylaşımının önemine değinilerek söz konusu işbirliğine ileriki dönemlerde de devam edileceği ifade edildi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu