Son Dakika
23 Temmuz 2018 Pazartesi

Ticaret daha da kolaylaşacak

12 Mayıs 2017 Cuma, 08:58

Bakan Tüfenkci gümrük bölge müdürleri ile bir araya geldi

Ticaret daha da kolaylaşacak

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yakın bir zamanda gümrük işlemlerinin her safhasını mükelleflerin internet ortamında kendilerine verilecek şifrelerle takip edebileceklerini belirterek, “Bunun altyapısı olarak gümrük işlemlerinde SMS ve mail ile aşamalar takip edilmeye başlandı. Bunun geri dönüşlerinin de olumlu olarak yansıdığını görüyoruz” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) sosyal tesislerinde düzenlenen Gümrük Bölge Müdürleri Değerlendirme Toplantısı’nda Fırat, Orta Akdeniz, Doğu Akdeniz, GAP ve Orta Anadolu Gümrük Bölge Müdürlüklerinin idarecileri ile bir araya geldi. Burada bölge müdürlerine hitap eden Tüfenkci, “2002 yılı sonunda 36.1 milyar dolar olan ihracatımız 2016 yılı sonu itibariyle 142 milyar dolara yükselirken, ithalatımız 2002’de 51.6 milyar dolardan 198.6 milyar dolara yükselmiştir. Böylece 2002’de 100 milyar doların altında gerçekleşen dış ticaret hacmimiz, bugün itibariyle 341 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. Ülkemiz küresel dış ticaretteki yerini de giderek sağlamlaştırıyor” şeklinde konuştu.

 

Bakanlık olarak Türkiye’yi ticaretin daha kolay ve daha güvenli yapıldığı bir ülke olmasını sağlamaya çalışıyoruz

Bölge müdürlerine dış ticaretin hızlanması ve gelişmesi noktasında gerekli inisiyatifi almalarını istediğini dile getiren Tüfenkci, “Şubat ayında yürürlüğe giren ve ülkemizin de taraf olduğu Dünya Ticaret Örgütünün Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması’nın da ticaretin kolaylaştırılması ve hızlandırılmasında ülkemiz için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması’nın tam manasıyla uygulamaya girmesiyle birlikte üye ülkelerin toplam ticaret maliyetlerinde ortalama yüzde 14.3’lük bir düşüş göstermesini beklemekteyiz. Bundan en büyük paydayı ise gelişmekte olan ülkelerin elde edeceği öngörülmektedir. Ayrıca anlaşmanın ithalatta gereken sürenin bir buçuk gün, ihracatta gereken sürenin ise neredeyse iki gün kısalmasını bekliyoruz. Anlaşmanın tam manasıyla uygulanmasıyla gelişmekte olan ülkelerin ihraç ettiği yeni ürün sayısının da yüzde 20 arttırılacağı öngörülmektedir. Anlaşmanın küresel ticarete yaklaşık 1 milyon dolarlık katkı sağlamasını bekliyoruz. Biz de anlaşmanın ülkemize yeterince katkı sağlaması için üzerimize düşenleri hakkıyla yerine getirmeliyiz. Bakanlık olarak Türkiye’yi ticaretin daha kolay ve daha güvenli yapıldığı bir ülke olmasını sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

 

İyi işleyen, şeffaf ve hesap verebilen bir yönetim tarzı ekonominin elverişli bir ortamda gelişmesini kolaylaştırır

Özellikle vatandaşların hayatını kolaylaştırmayı ve kamu hizmetlerine rahatça erişimini sağlamayı kamu yönetiminin ana misyonu olarak gördüklerini belirten Tüfenkci, “Reformların insan odaklı bir anlayışla yatırım, istihdam ve üretimi önceleyen; refahın daha adil paylaşıldığı bir Türkiye hedefimiz vardır. Bakanlık olarak yenilikçi ve vatandaş memnuniyetini esas olan bir yaklaşımı benimsiyoruz. İyi işleyen, şeffaf ve hesap verebilen bir yönetim tarzı ekonominin elverişli bir ortamda gelişmesini kolaylaştırır” ifadelerini kullandı.

Bölge müdürlüklerinin bakanlığın sahadaki yansıması olduğunu ve Türkiye’nin dış ticaret politikasının uygulayıcısı konumunda olduğunu dile getiren Tüfenkci, şunları kaydetti:

“Siz iyi niyetli ve çözüm odaklı olduğunuz sürece biz de arkanızda duracağız. Gümrük mevzuatı ve dış ticaret politikasının uygulayıcısı ve kaçakçılıkla mücadele eden kamu gücünün yerel idarecileri olarak sizden beklentilerimizden biri de güncel mevzuatı günü gününe takip etmenizdir. Makamınızın gerektirdiği şekilde donanımlı olunuz, kendinizi meslek bilginizi pekiştirecek şekilde geliştiriniz. Bunları yaptığınız takdirde hem mahiyetinizde olan personelinizle olan ilişkiniz hem de paydaşlarınız olan ticaret erbabıyla, ihracatçımızla, ithalatçılarımızla olan diyaloglarınızın daha objektif ve daha sağlam temellere dayandığını görürüz.”

 

  Gümrük işlemlerinin her safhasını mükelleflerin internet ortamında kendine vereceğimiz şifrelerle gözlemlemesini istiyoruz

“Bakanlığımızın hedefi olan gümrüklemedeki işlemlerde tam otomasyona geçerek, kağıtsız bir ortama geçmeyi amaçlıyoruz” diyen Tüfenkci, “Özellikle sahalarda dağıttığımız, sınır kapılarındaki işlemlerde dağıttığımız tabletlerin etkin bir şekilde kullanılmasını istiyoruz. Çok yakın bir zamanda da özellikle gümrük işlemlerinin her safhasını mükelleflerin internet ortamında kendine vereceğimiz şifrelerle kendi ihracatının ve kendi ithalatının hangi aşamada olduğunu da gözlemlemesini de istiyoruz. Bunun altyapısı olarak da gümrük işlemlerinde SMS ile ve mail ile aşamaları takip edilmeye başlandı. Bunun geri dönüşlerinin de olumlu olarak yansıdığını görüyoruz” açıklamasında bulundu. (İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz