Son Dakika
23 Temmuz 2018 Pazartesi

Terörün hiç acıması yok

30 Haziran 2016 Perşembe, 09:23

Karanlık Eller Ramazan Dinlemiyor, Bayram Dinlemiyor

Terörün hiç acıması yok

 

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar girişinde meydana gelen bombalı saldırıda 28 kişi hayatını kaybetti, 60 vatandaş ise yaralandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, insanlığın teröre karşı ortak mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

Edinilen bilgilere göre, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar girişte bir terörist, uzun namlulu silahlarla rastgele ateş açtıktan sonra kendini patlattı. Saldırıda 28 kişi hayatını kaybederken, yaralılar ambulanslarla çevredeki hastanelere sevk edildi. Atatürk Havalimanı’na giriş ve çıkışlar ise kapatıldı.

Olay yerine gelen İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan Atatürk Havalimanı’nda incelemelerde bulunuyor.

Havalimanındaki bir görgü tanığı, “Annemi uçağa bindirecektim. Bir anda patlama oldu. Otoparka indim. Herkes bir tarafa koşuştu. Özel harekatlar içeriye girdi. Yatırdılar bizi yere. Sonra bizi ayağa kaldırıp dışarıya çıkardılar. Çok şiddetli patlama oldu. Dışarıda oldu patlama. Sonra silah sesleri duyuldu. Ortalık kan revan içerisindeydi” dedi.

Öte yandan patlamanın ardından havalimanı içerisinde çok sayıda yolcu mahsur kaldı. Patlamanın ardından panik yaşan bazı vatandaşlar korunaklı bir yere sığındılar. Cep telefonu kameralarına yansıyan görüntülerde bir ailenin korku dolu gözlerle bekledikleri görüldü.

 

İntihar Saldırısında 28 Kişi Öldü, 60 Yaralı Var

İstanbul Valisi Vasip Şahin Atatürk Havalimanı’nda yaşanan bombalı saldırıda 28 kişinin hayatını kaybettiğini, 60 yaralının ise hastanelerde tedavi altında olduğunu açıkladı.

İstanbul Valisi Vasip Şahin bombalı saldırının yaşandığı Atatürk Havalimanı’nda yaptığı incelemelerin ardından açıklamalarda bulundu. Vali Şahin, “Bugün Atatürk Havalimanı Dışhatlar terminali geliş katı yolcu karşılama salonu girişinde sayısını 3 olarak değerlendirdiğimiz canlı bomba intihar saldırısında ilk belirlemelere göre 28 kişi hayatını kaybetmiş, 60’a yakın yaralı hastaneye intikal etmiştir. Yaralıların tedavisi devam etmektedir. Detaylı inceleme sürdürülmekte olup gelişmelerden kamuoyu bilgilendirilecektir. Yolcu giriş ve çıkışları hızla normale döndürülmekte olup, kısa zamanda planlı uçuşları başlanacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Teröre karşı ortak mücadele şart

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, insanlığın teröre karşı ortak mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, Erdoğan, “İstanbul Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınıyor, bu vahim olayda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum.

Mübarek Ramazan ayında meydana gelen bu saldırı, terörün, inanç dahil hiçbir değer gözetmeksizin, kurbanları arasında ayrım yapmaksızın hareket ettiğini göstermiştir. Bu saldırı, terör örgütlerinin, masum sivilleri hedef alan karanlık yüzünü bir kez daha ortaya koymuştur.

Bu saldırının, herhangi bir sonuç elde etmeyi değil, sadece ve sadece masum insanların kanı ve acısı üzerinden dünyaya ülkemiz aleyhinde propaganda malzemesi üretmeyi hedeflediği açıktır” dedi.

Açıklamada, “Dünyanın, özellikle de Batı ülkelerinin, yönetimleriyle, parlamentolarıyla, medyasıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla terör örgütlerinin bu oyununa karşı artık kararlı bir duruş sergilemelerini bekliyoruz. Türkiye, terör örgütleriyle olan mücadelesine, ödediği tüm bedellere rağmen, sonuna kadar devam edecek güce, dirayete, imkana sahiptir. Ancak, bu tür eylemlerinin, 79 milyon Türk vatandaşıyla birlikte 7,5 milyar insanın tamamına yönelik olduğunu da hatırlatmak isterim. Bugün İstanbul’da patlayan bombalar, terörün hain karakteri gereği, dünyanın herhangi bir şehrinde, herhangi bir havalimanında da gerçekleşebilirdi. Herkes şundan emin olsun ki, terör örgütleri için İstanbul ile Londra’nın, Ankara ile Berlin’in, İzmir ile Şikago’nun, Antalya ile Roma’nın bir farkı yoktur. Şayet, tüm devletler, tüm insanlık olarak el ele verip terör örgütlerine karşı ortak mücadele yürütmezsek, bugün aklımıza getirmekten dahi korktuğumuz ihtimallerin hepsi de birer birer gerçekleşecektir.

Atatürk Havalimanı saldırısının, Batı ülkeleri başta olmak üzere, tüm dünyada terör örgütlerine karşı verilecek ortak mücadele için bir milat, bir dönüm noktası olmasını temenni ediyorum. Saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun” ifadelerine yer verildi.

 

Patlamanın Şiddetiyle Beton DelindiTerorun-Hic-Acimasi-Yok!-(9)

Atatürk Havalimanında yaşanan terör saldırısının şiddeti gün ağarınca ortaya çıktı. Havalimanı kapısından girerek polislerle çatışan ve vurulduktan sonra kendini patlatan canlı bombanın verdiği hasar gözler önüne serildi.

Atatürk Havalimanında yaşanan terör saldırısının şiddeti gün ağarınca net bir şekilde gözler önüne serildi. Teröristin kendini patlattığı yerdeki beton patlamanın şiddetiyle delindi. Patlamanın yaşandığı yerde büyük bir delik oluşan Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş katında birçok cam kırıldı. Teröristin bombayı güçlendirmek için bomba koyduğu bilyeler ise Atatürk Havalimanı kolon ve duvarlarına saplandı.

 

Patlamanın Şiddeti Gün Ağarınca Ortaya Çıktı

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde yapılan bombalı terör saldırısının şiddeti gün ağarınca ortaya çıktı. Asma tavanların ve camlar dökülüp kırıldığı patlamada taksilerinde zarar gördüğü gözlendi. Olay yerinde temizlik çalışmaları da devam ediyor.

Akşam saatlerinde Atatürk Havalimanı’ndaki bombalı terör saldırısının şiddeti gün ağarmasıyla gözler önüne serildi. Saldırının izleri bir yandan silinip yararlar sarılırken, içeriye de yolcular alınmaya başlandı. Saldırıda kullanılan bombaların şiddetiyle, liman önündeki camların patladığı, taksilerin zarar gördüğü asma tavanlarında çöktüğü görüldü. Öte yandan olay yerinde bulunan belediye ekipleri aralıksız çalışma ile yerleri yıkayarak kırılan camları temizleme çalışmalarına devam ediyor.

 

Terör Bitene Kadar Terörle Mücadelesi Devam Edecek

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Terör bitene kadar kararlı ve etkili bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti devletinin terörle mücadelesi devam edecektir. Ülkemizde bugüne kadar hiçbir terör örgütü terör eylemleriyle bir netice elde edememiştir, bundan sonra da herhangi bir netice elde edemeyecektir” dedi.

Adalet Bakanı Bozdağ, TBMM Genel Kurulu’nda Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Bozdağ, “İçişleri Bakanlığından aldığım bilgilere göre, tabii, bu bilgiler daha sıcak bilgiler, gelişmeler takip ediliyor. Benim vereceğim bilgiler ilk etapta ulaşan bilgilerdir. Bu bilgilerde zaman içerisinde farklılaşmalar olabilecektir. Bana verilen bilgeye göre Atatürk Havalimanı Dış Hatlar girişte bir terörist önce Keleşle etrafı tarayıp sonra kendisini patlatmıştır ve ilk belirlemelere göre yaklaşık 10 civarında şehidimiz var, 20 civarında da yaralı olduğu söylenmektedir. Ancak bunların hepsi -deminde ifade ettim, bir kez daha söylüyorum- tabii, ilk bilgeler daha olay sıcak olduğu için, olay yerinde bunlar teyit edilebilir veya aksi de çıkabilir. Onun için bu kayıtla bu bilgileri paylaştığımı bir kez daha ifade etmek isterim çünkü teyitli bilgiler değil” ifadelerini kullandı.

Bozdağ, şunları kaydetti:

“Diyarbakır Lice’de 1 polisimiz şehit; 1 polis ve 7 de yaralı var. Lice’de arama noktalarına saldırı yapıldı ve orada da 1 şehit, 3 yaralı var. Van-Başkale yolunda da araç patlaması var ve bu patlama sonucunda da 2 asker, 2 vatandaşımız yaralı durumdadır. Bu terör saldırılarında şehadet mertebesine eren şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Tabii, Türkiye terörle uzun bir zamandır mücadele etmektedir, bu mücadele bu terör saldırılarıyla sonlandırılabilecek bir mücadele değildir. Bu saldırılar sona erene kadar, terör bitene kadar kararlı ve etkili bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti devletinin terörle mücadelesi devam edecektir. Ülkemizde bugüne kadar hiçbir terör örgütü terör eylemleriyle bir netice elde edememiştir, bundan sonra da herhangi bir netice elde edemeyecektir.

Saldırıyı gerçekleştiren teröristin üyesi olduğu terör örgütüne dair şu anda birtakım veriler var ama henüz onlar netleşmediği için Genel Kurulla paylaşamıyorum ancak netleştikten sonra bunlar zaten paylaşılacaktır. Ama bunun bir terör saldırısı olduğu kesindir ve tahmini olarak şu andaki ilk bulgulara, verilere göre hangi terör örgütü tarafından gerçekleştirildiği de bilinmektedir ancak bunun tabii, teyide muhtaç yönü var, onlar teyit edildikten sonra kamuoyuyla da paylaşılacaktır. Tabii, Türkiye bir yandan terörle mücadelesini yaparken öte yandan da devletin hizmetlerini sürdürmesi için de üzerine düşenleri yapacak, yasama organı çalışacak, terör, devleti ve devletin işleyişini durduramayacaktır. Onlarla mücadele yapanlar mücadelesini yapacak, milletimize ve devletimize başka alanlarda hizmetini edenler de o vazifelerini devam ettirecektir, tıpkı bugün Genel Kurulumuzun çalıştığı ve milletimize hizmet ettiği gibi. Ben tekrar şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Rabbim bir daha böylesi acıları milletimize yaşatmasın temennisinde bulunuyorum.”

Güne Bakış haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz