Güncel

“Teröriste Terörist Deyin, Adıyamanlı Demeyin”

Canlı bombalar nedeniyle Adıyaman’ın hedef gösterilmesine tepki

“Teröriste Terörist Deyin, Adıyamanlı Demeyin”

 

Ankara’da yaşanan bombalı saldırının faillerinin, Diyarbakır ve Suruç olayları ile bağlantılı görülerek Adıyamanlı olduğu ihtimalinin üzerinde durulmasını değerlendiren Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, “Artık teröriste terörist denilmeli, Adıyamanlı veya bir başka yerli değil. Adıyaman kent olarak geçmişte her türlü teröre ve teröristlere nasıl karşı durmuşsa bugünde aynı şekilde karşı duruyor. Adıyaman’ın ismine zarar verenler ile ilgili ilin nüfusundan çıkarabilecek bir kanun bulursak bunu gerçekleştireceğiz” diyerek tepkisini dile getirdi.

Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Mercan TV’de katıldığı programda, Ankara’da yaşanan bombalı saldırıyı ve sonrasında bazı basın organlarında sıkça gündeme getirilen ‘Adıyamanlı bombacı’ tarzında yayımlanan haberleri Mustafa İlik’e değerlendirdi. Ankara’da yaşanan terör olayının, Diyarbakır ve Suruç’taki gibi vahşet verici bir olay olduğunu söyleyen Başkan Kutlu, yaşanan terör olaylarından duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Kutlu, vahşet verici olayları gerçekleştiren teröristlerin, nüfusuna kayıtlı olduğu illerle anılmasına da tepki gösterdi.

Kutlu, Adıyaman’ın ve Adıyamanlıların tarihi boyunca hiçbir terör örgütüne yada terör olayına destek vermediğini, içinden çıkan teröristleri bile dışladığını dile getirerek, “Bu ilde kandırılan birkaç gencin karıştığı olaylar koca bir kente mal edilmemeli. Adıyaman huzuru ve kardeşliği ile bilinen bir ildir. Son yıllarda da bu huzur ve kardeşlik ortamı iyice dikkat çektiği için bugün Adıyamanlılar üzerinde böyle oyunlar oynanıyor” diye konuştu.

 

Adıyamanlılar yüz kat daha fazla üzülüyor

Yaşanan terör olaylarını gerçekleştirenlerin Adıyamanlı olma ihtimalinin bile Adıyamanlıları bu olaylar karşısında yüz kat daha fazla üzüntüye sevk ettiğini söyleyerek programdaki konuşmasına başlayan Belediye Başkanı Kutlu şunları dile getirdi: “Ankara’daki katliam tam bir caniliktir. Bu olayı gerçekleştirenlerin Adıyamanlı olma ihtimali bile bizleri kahrediyor. Yaşanan terör olaylarına Adıyamanlılar yüz kat daha fazla üzülüyor. Bir Adıyamanlının böyle bir olayı gerçekleştirebilmesi için öncelikle Adıyamanlı olmaktan çıkması, daha sonra İslamiyet’ten çıkması ve son olarak da insanlıktan çıkması gerekiyor. Çünkü yüze yakın masum insanın canına kastetmek bile bir vahşettir ve hiçbir zaman Adıyamanlılar böyle bir vahşete sebep olanlara sahiplik etmez, etmeyecektir. Geçmişte Filistin’e yardım götüren Mavi Marmara Gemisinde şehit düşen Fahri Yaldız kardeşimizi bütün Adıyamanlılar sahiplenmişti. Onun için bir şehitlik yaptırmıştı. Vatanımız için şehit düşen asker ve polislerimiz içinde aynı sahipliği ortaya koyan halkımız böyle bir terör olayına karışan hiç kimseye, kendi aileleri de dahil hiçbir Adıyamanlı sahip çıkmamıştır ve çıkmayacaktır da. Adıyaman işte böyle bir yerdir. Çıkın Adıyaman’da sokak sokak gezin, IŞİD’e destek veren bir tane vatandaş bulabilecek misiniz görün. Kısaca söylemek istediğim şey, terörün memleketinin olmadığıdır. Eğer Adıyaman yada bir başka il, böyle bir olayı gerçekleştiren kendi nüfusuna kayıtlı kişilere sahip çıkarsa işte o zaman o kent terörle yan yana getirilebilir. Onun dışındaki tutum ve davranışlar, bir kenti zan altına almaktan başka bir şey değildir. Ayrıca mevzuatı araştırıyorum, eğer yolu varsa Adıyaman’a zarar veren şahısları, Adıyamanlılıktan çıkarmak istiyorum. Nasıl ile faydalı olanlara fahri hemşerilik beraatı veriyorsak, uygun olması durumunda belediye meclis kararıyla bu kişileri ilin nüfusundan çıkarmayı planlıyoruz.”

 

Kirli ellerin amaçlarına ulaşmaması için hepimiz sağduyulu olmalıyız

Yaşanan olaylardan sonra herkesi sağduyulu davranmaya da davet eden Başkan Kutlu, “Yaşanan olayların ülke içerisindeki terör örgütleri tarafından yada belli kesimler tarafından yapıldığı ihtimalinden çok üst akıl denilen uluslararası güçler tarafından gerçekleştirildiğine inanıyorum. Buradaki amaç ülkeyi karıştırmaktan başka bir şey değildir. Türküyle Kürdiyle, Sünni’siyle Alevi’siyle hep birlikte yaşadığımız bu ülke üzerindeki kirli oyunların amacına ulaşmaması için hepimizin sağduyulu davranması gerekiyor.Yaşanan terör olaylarından sonra ülkeye bir baktık ki herkes kendi görüşünün zıddında olan partileri yada kişileri suçluyor. Bu işin sorumlusunun o olduğunu dile getiriyor. Bu da, kirli emeller peşinde olanların ekmeğine yağ sürüyor. Artık uyanıp, gerçekleri görmemiz gerek. IŞİD’in bir İsrail’e yada Müslüman olmayan bir başka batılı ülkeye saldırdığını duyan oldu mu? Bunların amaçları ve niyetleri açıkça belli. Her türlü terör örgütün güçlü bir ülke ile bağlantısı var. Biz de bunun farkına vararak, Osmanlı Devletinin yıkılmadan önceki son döneminde maruz kaldığı olayları yaşamamak için, parçalanmamak için birbirimizi karalamayı bırakıp, teröre ve teröristlere karşı dik bir şekilde duralım. Her kesimiyle birliği sağlayalım. Biz Adıyaman’da bu birliği sağlıyoruz. Tüm ülkede de sağlanmalı” şeklinde konuştu.

 

Amaç Adıyaman’daki barış ortamını yok etmek

Ülke genelinde yaşanan son üç büyük bombalı saldırının faillerinin Adıyamanlı çıkmasının nedenini de açıklayan Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, “Adıyaman üzerinden oynanan oyunların asıl sebebi bu ilde yıllardan beri süregelen barış ve kardeşlik ortamıdır. Özellikle son yıllarda Adıyaman’daki bu kardeşlik ortamının tüm ülkeye model olması için çeşitli projeler üzerinde çalışılıyordu. Durum böyle olunca huzur kenti ilimizde önce Alevi kardeşlerimizin kapılarının işaretlendiği iddiaları yayarak bu ili karıştırmak istediler, bu tutmayınca şimdi de IŞİD belasını bu ile sürmeye çalışıyorlar. Ancak, daha önce Alevi ve Sünni kardeşlerimizi karşı karşıya getirmek isteyenlere verilen cevabın aynısını bugün tekrarlayacağız ve bu kirli oyunun başını çekenlerin planlarını suya düşüreceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Adıyaman’ın soyadı ‘barış’

ATSO Başkanı Mustafa Uslu ise programda yaptığı konuşmada Adıyaman isminin Ankara’daki patlamadan hemen sonra gündeme getirilmesinin art niyetten başka bir şey olmadığını söyleyerek, “Olayın yaşandığı ilk andan itibaren bazı basın organları gözlerin Adıyaman’a çevrildiğini lanse etmeye başlamışlardı bile. Bu algıdan başka bir şey değildir. Bu kesim geçmişte yine bu ilde Alevi vatandaşlarımız üzerinden olaylar çıkararak Adıyaman’a nifak tohumları serpmek istemişti. Yaşanan bu olaylar Adıyaman ekonomisine ciddi zararlar vermektedir. Bu işin ortadan kalkması için, Adıyaman’daki barış ve kardeşlik ortamının yeniden herkes tarafından kabul edilebilmesi için il genelindeki STK’lardan siyasilere, basınından her bir bireyine kadar herkese ciddi görevler düşüyor” dedi.

 

Müslümanlar olarak uyanık davranmamız gerekiyor

Alevi Kültür Dernekleri Adıyaman Şube Başkanı Rıza Tanrıverdi ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Geçmişte bu ilde Alevilerin kapıları işaretlenmişti. O gün biz sağduyu çağrısında bulunarak,ilimizi karıştırmak isteyenlere imkan tanımamıştık. Bugün aynı kirli eller kaldıkları yerden devam ediyorlar. Aleviler olarak yıllardır birlikte kardeşçe yaşadığımız Sünnilerin destekleri ile Cemevimizi tamamladık. Karapınar Mahallemiz de geçtiğimiz yıl inşası tamamlanan Cemevimizin yapımının yarısına yakınını Sünni kardeşlerimiz karşıladı. Adıyaman işte böyle bir il. Tüm bayramlarda, taziyelerde, düğünlerde hep beraber bulunuyoruz. Acımızı ve mutluluğumuzu beraber yaşıyoruz bu ilde. Aleviler olarak ne zaman Belediye Başkanımızla görüşmek istesek, bir talepte bulunsak her zaman destek görüyoruz. Bizim derneğimizi bu ildeki AK Partililer de, MHP’liler de, CHP’liler de, HDP’liler de ziyaret ediyor. Bizde onları ziyaret ediyoruz. Böyle bir ortamda terörden nasıl bahsedilir. Müslümanlar olarak dış güçlerin oyunlarına karşı uyanık davranmamız gerekiyor” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı