Güncel

Terör Olayları Turizmi de Vurdu

Terör Olayları Turizmi de Vurdu

 

Suruç Patlamasının Ardından Yaklaşık 60 Ayrı Kafilenin Bölge Turu İptal Oldu. Her Gün 3-4 Yabancı Kafilenin Gezdiği Şanlıurfa’ya 30 Gün İçerisinde Sadece Bir Kafile Geldi. Adıyaman, Diyarbakır ve Mardin Gibi İller Tur Güzergahından Çıkarılıyor

32 kişinin öldüğü Suruç saldırısı ve ardından devam eden terör olayları, Güneydoğu’daki Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş, Mardin ve Diyarbakır gibi tarihi ve turistik kentlerde turizm faaliyetlerini de vurdu.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde canlı bombanın patlaması sonucu 32 sivil ölmüş, ardından Ceylanpınar’da 2 polis evinde şehit edilmişti. Sonrasında ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bir çok ilde polis ve askerlere yönelik terör saldırıları, bölgedeki turizmi bitirme noktasına getirdi. Bölgedeki Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş gibi illeri gezen turistik kafilelerinin sayıları oldukça azalırken, terör olayların daha yoğun yaşandığı Diyarbakır ve Mardin gibi iller ise mevcut kafilelerin gezi güzergahlarından çıkarılıyor.

 

60 Kafile Geziyi İptal Etti

Kronik kubbeli evleri ve farklı mimarisinin yanı sıra ilk İslam üniversitesi kalıntıları ile tanınan Harran’da son bir ayda yerli ve yabancı yaklaşık 60 farklı turistik kafilenin gezisi iptal oldu. 156 odalı kale, Şuayip Şehri, Hz. Yakup Mağarası ile Kilisesi, ay, güneş ve gezegenlerin kutsal sayıldığı Pagan dininin ve bu dinin baş tanrısı Marelahe’nin (tanrıların efendisi) merkezi olarak bilinen Soğmatar şehrinin de bulunduğu kente bir ay içerisinde ise sadece bir kafile geldi.

Yaklaşık 30 kişilik Tayvanlı kafilenin bu yıl görebilecekleri son turist kafilesi olabileceğini belirten Harran Kümbet Evleri Müsteciri Hakan Özyavuz, Ramazan Bayramı öncesinde çok umutlu oldukları fakat ve Suruç patlamasıyla birlikte tüm gezilerin iptal edildiğini kaydetti. Geçen yıl ise turizm sezonun kapandığı dönemlerde bile 3-4 tur otobüsünün bölgeye geldiğini anlatan Özyavuz, “Suruç’taki patlamadan sonra tüm Güneydoğu’da turizm bitti.  Yok denecek kadar az oldu. Bu olaylardan sora Harran’a gelen ilk yerli yada yabancı gruplar arasında ilk grup oldu. Sadece bizi değil, bu bölgede çalışan tüm esnafı etkiledi. Bölgedeki olaylar nedeniyle yer ayrımlarını iptal ettik. Gelmekten vazgeçtiler. Tahminen 50-60 grup iptalini yaptık” dedi.

 

Kurban Bayramı İçin De Rezervasyon Yok

Terör olayları ve ülkenin yeni bir seçim sürecine girecek olması nedeniyle Kurban Bayramı’nda da hareketlilik beklemediklerini anlatan Özyavuz, şöyle devam etti:

“Kurban Bayramı’nda henüz rezervasyon yok, hareketlilik de beklemiyoruz. Son dönemlerde terör olaylarının artması, seçimlerin yaklaşması, insanları tedirgin ediyor. Bu olaylar, sadece misafirleri değil, bölge halkını da tedirgin ediyor.”

 

Güvenlik Garantisi Verdiler

Tayvanlı turist grubuna rehberlik yapan Yüsel Çelik ise 4 gündür Safranbolu, Ankara, Gaziantep ve Şanlıurfa’da turistik gezi yaptıklarını, henüz kendilerinden başka bir turist grubuna rastlamadıklarını kaydetti. Ülkede son dönemlerde yaşanan terör olayları nedeniyle Tayvanlı kafilenin de geziyi iptal etmek istediğini belirten Çelik, yapılan görüşmelerde güzergahın güvenirliği konusunda güvence vererek, iptalin önlendiğini ifade etti.

Çalıştıkları yurt dışı turizm acentelerinden önceden planlanan bir çok Güneydoğu ve Doğu Anadolu gezisinin iptal edildiğini kaydeden Çelik, “13 günlük Türkiye turunun ilk 4 günlük ayağı Safranbolu’dan başladı, Ankara, Gaziantep ve Harran’a geldik. Bizden başka turist kafilesi görmedim bölgede. Turizm tamamen durma noktasında. Bizim de çalıştığımız yurt dışı acentelerinden de iptaller gelmekte. Bu tayvanlı grubu ise karşılıklı görüşmeler sonucunda güzergahın sakin ve daha güvenli olduğunu belirterek, getirdik” dedi.

4 günlük gezi sürecinde hrhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını dile getiren Çelik, “Gelmeden önce  sürekli ‘Türkiye güvenli mi’ diye soruyorlar. Ayrıca ‘seyahat güvenliği sağlanabiliyor mu? Gidilecek güzergahta herhangi bir sıkıntı var mı’ sorularıyla da sık sık karşılaşıyoruz. Güvenli gördüğümüzü belirtip, güvenlik garantisi verip ikna edebildik. Doğu’dan, tehlikeli bölgeden uzk bir tur düzenlediğimiz için, devam ettiler. Şimdiye kadar da bir sıkıntı yaşamadık” diye konuştu.

 

Adıyaman, Mardin ve Diyarbakır Turları İptal

Kafileyi Adıyaman’daki Nemrut Dağı’na, ardından Kahramanmaraş’a götüreceklerini de belirten Çelik, önceki turların Diyarbakır ve Mardin gibi illeri de kapsadığını hatırlattı. Çelik, şöyle konuştu:

“Bu kısa bir Güneydoğu turu olacak. Bu mevsimlerde Diyarbakır Mardin gibi illere de tur çekiyorduk. Şu anda buralar seyahat eden grup yok. Pek güvenilir görmüyorlar açıkçası. Bu memlekette çatışma ortamı bir an önce son bulsun. Huzur ve güven. Bu memleket hepimize yeter. Yüzyıllarca, binlerce millet gelip geçti. Tarih, kültür, her türlü güzellik burada. Bir an önce çatışma ortamı dursun.”

Bölgeyi çok beğendiğini belirten Tayvanlı Dana Lin ise “Gayet güzel, iyi bir zaman geçiriyoruz. Şu anda korkacak bir durumla karşılaşmadık” diye konuştu.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı