Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba

Tatil yapacaksanız yapın, tanıtım demeyin

04 Haziran 2016 Cumartesi, 10:02

Adıyaman, Adıyamanlılara Tanıtılıyor

Tatil yapacaksanız yapın, tanıtım demeyin

 

Adıyaman’ın “Tanıtım Günleri” adı altında farklı illerde sürdürdüğü tanıtımlar, hemşeri ziyaretinden öteye gitmiyor. Adeta Adıyaman, Adıyamanlılara tanıtılıyor. Son olarak tatil beldesi Antalya’nın seçilmesi, Antalya gibi turizmin başkentinden Adıyaman’a turist akını olmasının beklenmeyeceğini de gösteriyor. Birkaç kişi Antalya’da tatil yapacak diye, Adıyaman’ın üç kuruşunu “tanıtım” adı altında harcamaya ne gerek var, tatil deyin, olsun bitsin.

Antalya Adıyamanlılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin öncülüğünde, Adıyaman Belediyesi’nin de katkılarıyla bu yıl birincisi düzenlenen Antalya Adıyaman Tanıtım Günleri açıldı.

Son yıllarda elindeki değerleri tanıtmaya çalışan Adıyaman, bu yıl ilk kez turizmin başkenti olarak bilinen Antalya’da kültürünü, tarihi ve turistik değerlerini tanıtmaya başladı.

Antalya Adıyaman Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen ve Adıyaman Belediyesi başta olmak üzere birçok kurum ve özel kuruluşun destekleri ile Antalya Cam Piramit’te başlayan 1. Antalya Adıyaman Tanıtım Günleri’nin açılış töreni renkli görüntülere sahne oldu. Büyük ilgi gören açılış törenine TBMM Başkanvekili ve AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Adıyaman Vali Yardımcısı Murat Süzen, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili İsmail Avşar, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, AK Parti Adıyaman İl Başkanı Abdurrahman Dimez, AK Parti Adıyaman Merkez İlçe Başkanı Hanifi Erdem, Adıyaman’daki ilçe kaymakamları ve belediye başkanları, kurum ve STK temsilcileri ile çok sayıda Antalyalı, Antalya’da bulunan yerli ve yabancı turist ile Antalya’da yaşayan Adıyamanlı davetliler katıldı.

Kahta Davul Şovu ile başlayan törenin açılış konuşmasını yapan Antalya Adıyamanlılar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Recep Ejderha, çok genç bir dernek olmalarına rağmen Adıyaman’ı Antalya’da en iyi şekilde tanıtmak için ellerinden gelen çalışmayı fazlasıyla yaptıklarına inandıklarını söyledi.

Başkan Ejderha ayrıca, “Bugün burada Adıyaman’ımızı, turizmin başkenti olarak bilinen Antalya’mızda tanıtmak için buluştuk. Antalya, ülkemizin dünyaya açılan kapısıdır. Bundan dolayı bir yüzü Doğu’ya diğer yüzü de Batı’ya bakan Adıyaman sınırları içerisindeki Nemrut Dağı’nın ana temasında olduğu gibi Doğu ile Batı arasında birleşme görevi gören Adıyaman’ı herkese en iyi şekilde tanıtacağız. Bize bu anlamda hep destek veren Adıyaman Valiliğimize, Adıyaman Belediyemize, milletvekillerimize ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel beye çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.Tatil-Yapacaksaniz-Yapin-Tanitim-Demeyin!-(6)

 

Adıyaman Hoşgörünün Başkentidir

Daha sonra kürsüye davet edilen Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu ise yaptığı kısa konuşmada Adıyaman hakkında kısa bir bilgi verdi. Adıyaman’ın tam bir huzur kenti olduğunu, yüzyıllar boyunca bu topraklarda hiç savaşın yaşanmadığını dile getiren Başkan Kutlu, “Öncelikle turizmin başkentinde, hoşgörünün başkenti Adıyaman’ımızı tanıtmak için bulunmaktan duyduğum memnuniyeti dile getirmek istiyorum. Adıyaman’ı tanıtmak için Nemrut Dağı’ndan Cendere Köprüsü’ne, Sahabe’den Perre Antik Kenti’ne kadar bir sürü materyalimiz mevcut. Ancak Adıyaman denilince akla gelen en önemli şey bugün dünyanın da büyük ihtiyaç duyduğu barış ve kardeşliktir. Adıyaman’ın üzerinde bulunduğu topraklarda yaşayanlar tarih boyunca hiçbir savaşa tanıklık etmemişlerdir. Hep hoşgörüye şahitlik etmişlerdir. Dün nasıl barış içerisinde yaşanmışsa bugünde Türk’ü Kürdü, Müslüman’ı Hıristiyan’ı, Alevi’si Sünni’si bu topraklarda aynı hoşgörüyle yaşamaya devam etmektedirler. Adıyaman’da etnik köken ve din farklılıklarına karşı yaşanan hoşgörü partiler arasında da var olmaktadır. Bir CHP’li yada MHP’liyle bir restorantta yada bir cafede karşılaştığımızda mutlaka aynı masa da otururuz. Hiçbir zaman bir birimize karşı bir saygısızlığımız olmaz. Halkımız da böyledir. Gecenin geç saatinde eşimle birlikte Adıyaman caddelerinde rahatlıkla dolaşıyoruz. Şimdiye kadar hiçbir sorun yada sıkıntıyla karşılaşmadık. İşte Tatil-Yapacaksaniz-Yapin-Tanitim-Demeyin!-(8)Adıyaman budur. Adıyaman hoşgörü demektir. Antalya’daki herkesi bu hoşgörü kentine davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Daha sonra kürsüye davet edilen Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ise yaptığı konuşmada, Adıyaman’dan gelen misafirlere ‘hoş geldiniz’ diyerek, “Bugün burada sizlerle birlikte olmaktan, bu güzellikleri paylaşmaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyuyorum. Adıyaman, ülkemizin barış ve huzur kentlerinin başında gelmektedir. Zengin kültürüyle, tarihi mirasıyla ve doğal güzellikleriyle de gönüllerimize bambaşka güzellikler getirmektedir. Bundan dolayı bu güzellikleri bugün ayağımıza kadar getiren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Programa katılan Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Dr. İsmail Avşar ise yaptığı konuşmada, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in yurt dışında olmasından dolayı programa katılamadığını dile getirerek şunları söyledi: “Ülkemizi diğer ülkelerden ayıran en büyük özellik farklı medeniyet, farklı kültürlerdir ve bunları bir arada yaşayabilmemizdir. Bundan dolayı Adıyaman’ın Antalya’da tanıtılacak olması bizleri çok mutlu etmiştir. Bundan sonra da birlikteliğimizin artması dileğiyle hepinizi selamlıyorum.”

TBMM Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın ise konuşmasında birlik, beraberlik ve kardeşliğe vurgu yaparak, “Adıyaman her mozaikten insanların yaşadığı bir hoşgörü kentidir. Teröre hiç biz zaman prim vermemiş, herkesin inancını rahatça yaşayabildiği özgür ve güzel bir kenttir. Adıyaman’ın huzurun başkenti olduğunu da artık herkes kabul ediyor. Bu hoşgörünün tüm ülkemize ve tüm dünyaya yayılmasını diliyoruz. Eğer içinde bulunduğumuz ülkemize ihanet etmezsek, bulunduğumuz vazifeyi hakkıyla yerine getirirsek, inanıyorum ki 2023 hedefine emin adımlarla ulaşırız” şeklinde konuştu.

Son olarak tüm protokol kurdeleyi keserek 1. Antalya Adıyaman Tanıtım Günleri’ni açtı. Stantları tek tek dolaşan heyet ve davetlilere, dört gün sürecek olan etkinliklerde, Adıyaman’ın eşsiz doğası, turizmi, sanatı, sosyal ve kültürel hayatı, ticaret ve sanayisi, her yönüyle ziyaretçilere tanıtılacak ve etkinlik 5 Mayıs’ta sona erecek.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz