“Tarım işçilerinin sorunu çözüm bulsun”

15 Haziran 2017 Perşembe, 10:23

HDP Adıyaman Milletvekili Yıldırım:

“Tarım işçilerinin sorunu çözüm bulsun”

 

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, Türkiye’de 6,5 milyon insandan oluşan tarım işgücünün yaklaşık yarısının Mevsimlik Tarım İşçisi olarak” çalıştığını hatırlatarak, Adıyaman’da başka illere tarım işçisi, olarak gidenlerin ulaşım başta olmak üzere, sağlıklı barınma, beslenme ve eğitim gibi temel sorunlarının çözülmesini istedi.

HDP Milletvekili Behçet Yıldırım, “Her yıl Nisan ayının gelişi ile birlikte, 48 farklı şehre mevsimlik tarım işgücü gitmektedir. Mevsimlik tarım işçileri günde 14-15 saatlik mesailerle ortalama 35-40 lira karşılığında zor, güvencesiz ve güvenliksiz koşullarda çalışmaktadırlar. Göç eden mevsimlik tarım işçileri 5 ile 6 ay süresince barınma, ulaşım, sağlık, eğitim sorunlarının yanı sıra etnik, kültürel ve siyasal farklılıklarından ötürü gittikleri yerlerde dışlanma ve ötekileştirme sorunlarını da yaşamaktadırlar.” dedi.

Mevsimlik işçilerin sorunların başında ulaşım sorununun geldiğini söyleyen Yıldırım, “Önceleri kamyonlarla yapılan yolculuklar, kazaların artması üzerine yapılan denetimlerin sıklaştırılması ile birlikte kamyonlarda, traktörlerde taşımacılık azalmaya başlamış ancak sona ermemiştir. Şimdilerde işçiler, yataklarını, kilimlerini, mutfak eşyalarını da yüklediği, kapasitesine göre çok fazla ağırlık taşıyan minibüslerde tehlikeli yolculuklarını yapmaya devam etmekte ve ölümcül kazalar yaşanmaktadır. 12 kişilik minibüse 25 kişi alınarak ya da kamyon kasasında yapılan yolculuklarda esas problem, trafik denetiminin azlığından veya yetersizliğinden kaynaklanmamaktadır, bu tehlikeli yolculuklar mevsimlik işçilerin yol masraflarını karşılayamayacak kadar yoksul olmasından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla bu soruna bulunacak çözüm, ‘trafik denetimlerini arttırmak, araç ve trafik güvenliğinin gerektirdiği kontrol’lerden daha farklı olmalıdır.” dedi.

Mevsimlik işçilerimiz çalışacakları yerlere vardıklarında Barınma önemli bir sorun teşkil etmektedir. İşçiler neredeyse zamanlarının büyük bir bölümünü dışarıda yani açık alanda geçirmek zorunda kalıyorlar. Naylon ya da bezlerden kurdukları çadırlarda beraberlerinde götürdükleri yatak, mutfak malzemeleri, kişisel eşyalarını korudukları gibi aynı alanı uyumak içinde kullanmaktadırlar.  İşçilerin oluşturdukları çadır yerleşkeleri, mutfak, tuvalet, banyonun olmadığı, suya erişim imkânlarının kısıtlı olduğu, dışarıdan gelecek tüm böcek, yılan, kene gibi riskli tehlikelerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu koşularda artan çevre kirliliği de bulaşıcı hastalıkların yayılmasına yol açmaktadır.

Ayrıca, tarımda çeşitli hastalıklarla mücadele ilaçlamaları yapıldığından dolayı birçok hastalıkta beraberinde çalışanlara bulaşmaktadır. Bu yerleşim yerlerindeki içme ve kullanım suyu ile elektrik ihtiyacı, şebeke tesisi, mahallinde sondaj, su tankı/tankeri, elektrik hattı tesisi veya jeneratör temini suretiyle il özel idarelerince sağlanacak ve kullanım bedelleri kullananlardan alınacağına’’ yönelik madde, mevsimlik işçilerin yoksulluk seviyesi düşünüldüğünde, gerçekçi gelmemektedir. Çok düşük, ücretlerle çalışan, üstelik çalışmadığı dönemde geçinebilecek kadar parayı biriktirmek zorunda kalan işçiler, çalıştığı dönemde de harcamalarını asgari seviyede tutan işçilerin, bu boyutta bir ödemeyi yapabilme ihtimalleri neredeyse yoktur.” dedi.

Yıldırım, “Türkiye’nin mevsimlik iş göçü veren en önemli şehirlerinden biri Adıyaman’ımızdır. Özellikle Mayıs ayının gelmesiyle birlikte Adıyaman’da işsiz, öğrenci, kadın, genç, yaşlı ayırımı olmaksızın binlerce kişi Kasım- Ekim aylarına kadar evini barkını, çoluğunu çocuğunu geride bırakıp 35-40 tl’ye farklı illere çalışmaya gitmekte ve bu bahsettiğimiz sorunları yaşamaktadırlar.

Yaşanan sorunlara dönük AKP Hükümeti, kendini her yıl çözüm arayışındaymış gibi gösterip kalıcı çözümlerin oluşması anlamında somut bir adım atamamış, işçilere dönük yasal bir düzenleme yapmamıştır. Yani mevsimlik işçilerin sorunları katlanarak artmıştır.

Öncellikle sadece tarım işçileri için değil, Türkiye’de giderek artan işsizlik sorununu çözmeye yönelik gerekli adımlar atılmalı, mevsimlik göçlerin olduğu kentlerde kendi memleketlerinde göçü önleyecek tüm kaynaklar kullanılmalı, kendi tarım arazilerini işlemeleri için bütün imkânlar sağlanmalıdır. Bütün bunlar yapıldıktan sonra halen ihtiyaç varsa mevsimlik işçi olarak çalışmak zorunda olan işçilerimizin ulaşım, barınma, sağlık, eğitim ve aldıkları ücretler iyileştirilmeli mevsimlik işçilerin çalışma koşulları yasal güvence altına alınmalıdır. Yaşanan sorunlara ilişkin ne gibi çözümler üretilir, üretile bilinir hepsini tek tek sıralayabiliriz.

Ancak burada bunları dile getirmek maalesef çözüm olmuyor. Kalıcı bir çözüm sağlamak için hükümeti göreve davet ediyorum bu konuda üzerime düşen sorumluluğu düşüyorsa yapmaya hazır olduğumu da belirtmek istiyorum.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz