Güncel

Tarım İşçileri Projesi 48 İlde Uygulanacak

Tarım İşçileri Projesi 48 İlde Uygulanacak

 

Harran Üniversitesi tarafından yürütülen “Mevsimlik Tarım İşçileri ve Ailelerinin Sağlığının Geliştirilmesi Programı” 48 ile yayılıyor.

‘Mevsimlik Tarım İşçileri ve Ailelerinin Sağlığının Geliştirilmesi Programı” Harran Üniversitesi yürütücülüğünde Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye Ofisi desteği (UNFPA), Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Şanlıurfa ve Adıyaman Valilikleri ile Toros Tarım işbirliğiyle ülke modeli haline geliyor.

Hazırlanan program, mevsimlik gezici tarım işçilerinde özellikle hastalıkların önlenmesine, ana-çocuk sağlığı düzeyinin yükseltilmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Harran Üniversitesi tarafından yürütülen program sayesinde mevsimlik tarım işçileri son yıllarda kamuoyunun ve ilgili Bakanlıkların gündemine getirilmiş, bu konuda iyi uygulama örnekleri oluşturuldu. 2011 yılında bir araştırma ile başlayan ve elde edilen sonuçlara göre modeller geliştirilen programın önemli 3 aşamasının verimliliğinin 12 ilde gösterildiği ifade ediliyor. Bakanlıkların girişimleriyle bu uygulamaların 48 ile yaygınlaştırılması ve aralıksız sürdürülmesi gerektiği kaydediliyor. İnsana dokunan uygulamaların ülke geneline yaygınlaştırılması için geliştirilen modeller 17 Kasım 2014 tarihinde doğrudan uygulayıcılar tarafından anlatılacak. Bu kapsamda mevsimlik tarım işçilerinin hastalıklarının ve erken ölümlerinin önlenmesi için, sağlık bilgisinin yayılması ve doğru/zamanda hizmete erişimlerini kolaylaştırmak için sağlık aracıları yetiştirildi. Tarım iş aracılarının sorumluluklarını yerine getirmelerini sağlamak için modüler eğitim programı hazırlanmış ve denendi. Sağlık personeline yönelik eğitimler yapıldı ve tarım alanlarında sağlık hizmetine erişim sağlandı. Bu konuda yapılan çalışmalar medya ile doğrudan tarım işçileri ve paydaşlar tarafından paylaşılacak.

Toplum kalkınmasında önemli yeri olan medya çalışanları aracılığıyla iyi uygulamaların yaygınlaşması, özellikle kış döneminde 48 ilde yapılacak çalışmalara yol göstermesi açısından 17 Kasım 2014 tarihinde El- Ruha Otel’de 10:00–14:00 saatleri arasında yapılacak toplantı büyük önem taşıyor. Toplantıda ayrıca güvenli gıdaya erişim ve sağlıklı, uzun ömürlü tarım işçilerinin artması için iyi uygulama örnekleri de paylaşılacak.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu