Güncel

“Taleplerimizde Israrcı ve Kararlıyız”

Memur Sen Adıyaman Temsilcisi Ali Deniz:

“Taleplerimizde Israrcı ve Kararlıyız”

 

Eğitim-Bir-Sen Adıyaman Şube Başkanı ve Memur-Sen Adıyaman İl Temsilcisi Ali Deniz, bazı sendikaların erteleme taleplerine rağmen 3 Ağustos’ta hükümetle toplu sözleşme masasına oturacaklarını, taleplerini ileteceklerini ve çalışanların emanetini büyük bir sorumlulukla taşıyacaklarını söyledi.

Ali Deniz kamu görevlilerinin; haklarını, taleplerini, beklentilerini ve güvenlerini Memur-Sen’e teslim ettiğini dile getirerek, “Bu sayılar üzerinden ortaya çıkan tablonun arkasındaki bir başka gerçek; Memur-Sen hizmet kollarının tamamında yetkili sendikalarıyla sahadadır, masadadır. Kamu görevlilerinin itibar etmediği, küçülmeye, çökmeye ve erimeye başlayan iki konfederasyon, kanun koyucunun merhametiyle toplu sözleşme masasında yer alacaklar. Masada yetkileri yok, sahada etkileri yok; ancak toplu sözleme teklifi hazırlayıp masaya sunma durumları var. Konfederasyon ve sendika düzeyinde tek yetkili konumundaki Memur-Sen ailesi gerçeğine rağmen, Kamu Sen ve KESK’in toplu sözleşme masasındaki varlıkları kanuni olsa da meşru değildir, hukuki değildir. Nimet avcılığı yapma imkanını kullanan bu iki konfederasyon, riskleri üstlenmekten ise azad edilmiş konumdalar” dedi.

“4/B ve 4/C için kadro isteyeceğiz. Bununla yetinmeyip, üniversiteli işçiler ve KİT personelinin de istekleri halinde kadroya geçirilmesi teklifimizi masaya taşıyacağız. Kuralsız ve düzensiz çalışma olarak gördüğümüz ve insan onuruyla bağdaşmadığına inandığımız esnek ve taşeron çalıştırmaya da şiddetle karşı çıkıyoruz” diyerek iş güvencesinin sağlanmasının en önemli hedefleri olduğunu ifade eden Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı ve Memur Sen Adıyaman Temsilcisi Ali Deniz kamu görevlilerinin geneliyle ilgili siyaset yasağının kaldırılmasını talep ettiklerini, örgütlenmeye yönelik sınırlamaların kaldırılmasını, emeklilere, polislere, hakim ve savcılara sendika hakkı verilmesini, kamu görevlilerine savunma hakkı kapsamında grev hakkının tanınmasını istediklerini vurguladı.

Bu yıl, yüzdelik zam, taban aylığa zam, enflasyon farkı, refah payı talebiyle müzakerelere başlayacaklarını vurgulayan Ali Deniz, “Toplu görüşme ve toplu sözleşme süreçlerinde bugüne kadar mali, sosyal, özlük haklara yönelik yüzlerce kazanım ürettik. Bu mali ve sosyal hakların içinde öyle kazanımlar vardı ki, insani boyutu çok yüksek, insan onurunu doğrudan ilgilendiren haklardı. Hamile kadınların ve engellilerin gece nöbeti tutmaması, vardiyaya kalmaması, bakıma muhtaç hastaları olanlara kısa bir zaman dilimi de olsa izin verilmesi bunlardan bazıları. Başta bu insani kazanımlar olmak üzere tüm kazanımlarımızdan asla taviz vermeden, geri gitmeden yeni kazanımlar üreterek, erdemli sendikal yolculuğumuzu sürdüreceğiz. İnsan hayatına temas eden, insan hayatını kolaylaştıran her faaliyetin, her icranın içinde olacağız.” dedi.

Memur-Sen olarak, toplu görüşme ve toplu sözleşmelerde yüzdelik zam dışında ek ödemeler alarak, kamu görevlilerine enflasyonun üzerinde zam aldıklarını kaydeden Ali Deniz şunları söyledi:

“Bu yıl yüzdelik zam artı taban aylığı isteyerek kamu görevlilerinin enflasyonun üzerinde gelir elde etmesini devam ettireceğiz. 2016 yılında; Birinci Altı Ayda %8, ikinci Altı Ayda %8 ve 1 Ocak 2016’dan geçerli olmak üzere taban aylığına 150 TL Zam+ 2015 yılı ekonomik Büyüme Oranının %50’si ve üç aylık dönemlerdeki büyüme oranları kadar Refah Payı artışı+ Enflasyon farkı istiyoruz. 2017 yılında; Birinci Altı Ayda %7, ikinci Altı Ayda %7 ve 1 Ocak 2017’den geçerli olmak üzere taban aylığına 100 TL Zam+ 2017 yılında üç aylık dönemlerdeki ekonomik büyüme oranı kadar Refah Payı artışı+Enflasyon farkı istiyoruz. Memur-Sen, 3. Dönem toplu sözleşmelerde de üreteceği kazanımlarla sendikal tarihe geçecek, kamu görevlilerinin takdirini toplamaya, 850 binlere ulaşan üye sayısını arttırmaya devam edecektir.”

Taleplerinin bunlarla sınırlı olmadığının altını çizen Ali Deniz, mali ve özlük hakları ile ilgili olarak hak kaybı yaşanan veya birtakım uygulamalarla aşındırılmış konuların da masaya yatırıldığını belirterek bu taleplerin masaya getirilmesinde aylarca sahada yapılmış talep toplama çalışmalarının etkili olduğunu kamu görevlerinin önerilerinin dikkate alınarak taleplerin oluşturulduğunu söyledi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı