Son Dakika
26 Mayıs 2018 Cumartesi

Suruç’ta Hain Saldırı

21 Temmuz 2015 Salı, 09:53

Patlamada 30 ölü, 100yaralı var

Suruç’ta Hain Saldırı

 

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde, Amara Kültür Merkezi yakınlarında, bir basın açıklaması sırasında meydana gelen patlamada en az 30 kişi hayatını kaybederken, yaklaşık 100’e yakın kişi de yaralandı. Yaralılar, ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile gerçekleştirdiği basın toplantısında, “Bu vahşeti işleyenleri ben de şahsım olarak milletim adına lanetliyorum, kınıyorum” dedi.

Patlama, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu mensuplarının Kobani’yle ilgili açıklama yaptığı sırada meydana geldiği bildirildi. Patlamanın sebebinin intihar saldırısı olabileceği belirtildi. Suruç kaymakamı da intihar saldırısı ihtimalinin olabileceğini kaydetti. Polis ve asker, patlamanın meydana geldiği alanda güvenlik koridoru oluşturdu.

 

Yaralananlar Hastanelere Sevk Edildi

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde meydana gelen patlamada yaralananlar hastanelere sevk edildi.

Edinilen bilgiye göre, Amara Kültür Merkezi önünde saat 11.40 sıralarında, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyelerinin basın açıklaması yaptığı sırada meydana gelen ve şu ana kadar 30 kişinin öldüğü ve 100’e yakın kişinin yaralandığı patlamada yaralananlar hastanelere sevk edildi. Suruç Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralılardan durumu ağır olanlar Şanlıurfa’ya sevk edildi. Vatandaşlar patlama nedeniyle hastaneye akın etti. Ağır yaralılar hastanelere ambulanslarla götürülürken, hafif şekilde yaralananlar ise araçlarla götürüldü.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Patlamayla İlgili Bilgi Aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki patlama hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre; Erdoğan, bugün Ana uçağıyla KKTC Ercan Uluslararası Havalimanı’na iner inmez Suruç’taki patlamayla ilgili telefon görüşmeleri yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, patlamayla ilgili başta Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük olmak üzere yetkililerden bilgi aldığı öğrenildi.

 

Erdoğan:  Bu Vahşeti İşleyenleri Lanetliyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile gerçekleştirdiği basın toplantısında, “Bu vahşeti işleyenleri ben de şahsım olarak milletim adına lanetliyorum, kınıyorum” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın davetine icabetle KKTC’ye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, akıncı ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Suruç’ta gerçekleştirilen olayla ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Suruç olayı ile ilgili olarak “Bugün saat 13:00 sıralarında Şanlıurfa Suruç ilçesinde maalesef bir terör eylemi sonucunda 28 vatandaşımızın ölümü bunun yanında ciddi sayıda ciddi sayıda yaralıların oluşu bizleri teessüre boğmuştur. Bu vahşeti işleyenleri ben de şahsım olarak milletim adına lanetliyorum, kınıyorum. Uçağa bindiğimiz anda bu haberi almış olduk. Şuanda bakan arkadaşlarımız Şanlıurfa’ya hareket ettiler belki de oraya ulaşmış vaziyetteler. Sayın Başbakanımız süreci Ankara’dan takip ediyor” dedi.

Takibe devam edeceklerini kaydeden Erdoğan, “Terör nereden gelirse lanetlenmelidir. Terörün her zaman söylüyoruz dini yoktur, ırkı yoktur, milleti, milliyeti yoktur, vatanı yoktur. Dolayısıyla teröre karşı tüm uluslararası bir mücadelenin verilmesi gerektiğini  hep ifade ettik; ediyoruz. Terör insanlığın huzuruna kasteden bir olaylar silsilesidir. İnsanlığın mutluluğuna kast eden olaylar silsilesidir. Buna karşı da mücadeleyi dünyanın her yerinde hep birlikte vermeye mecburuz. Ben bu vesile ile bir kez daha kınıyoruz ve bu terör eyleminde ölen 28 vatandaşımızın ailesine başsağlığı diliyor, milletimizin balı sağ olsun diyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Bununla ilgili de zaten başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere bütün görevli arkadaşlarımız en sıcak şekilde ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar, gösterecekler” ifadelerini kullandı.

 

Başbakan Davutoğlu, Bölgeye 3 Bakan Gönderdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suruç’taki patlamanın ardından bölgeye 3 bakan gönderdi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Sayın Başbakanımız olayı yakından takip etmektedir. Olayın hemen ardından Sayın Başbakanımız İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ten Suruç’taki gelişmeler ile ilgili bilgi almıştır. Ardından Sayın Başbakanımız; Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e bölgeye gidip olayı yerinde inceleme talimatı vermiştir.

Sayın Başbakan yaralıların durumunu da yakından takip etmektedir.”

Açıklamada, Suruç’taki gelişmelerle ilgili Başbakanlık’ta, Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu başkanlığında bir kriz masası oluşturulduğu, Başbakan Davutoğlu’nun Şanlıurfa Valisi ve Suruç Kaymakamından gelişmelerle ilgili bilgi almaya devam ettiği kaydedildi.

 

Olay Yerinde İnceleme Yapıldı

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde Amara Kültür Merkezi önünde meydana gelen patlamanın ardından olay yerinde inceleme yapıldı.

Suruç’ta Amara Kültür Merkezi önünde saat 11.40 sıralarında Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyelerinin basın açıklaması yaptığı sırada meydana gelen patlamanın ardından inceleme yapıldı. Patlamanın şiddetiyle kültür merkezinin camlarının kırıldığı gözlenirken, yerdeki cesetlerin üzeri gazetelerle örtüldü. Güvenlik güçlerinin yoğun önlem aldığı Amara Kültür Merkezi’nin çay bahçesinde incelemede bulunan ekipler, delilleri topladı. İncelemenin ardından torbalara konulan cesetler, cenaze araçlarıyla morga kaldırılmaya başlandı.

 

Canlı Bomba İddiası

Patlamanın canlı bomba tarafından düzenlenen bir intihar saldırısı nedeniyle yaşandığı iddia edildi. Görgü tanıkları, yaklaşık 18 yaşındaki bir genç kızın basın açıklamasını düzenleyen kalabalığın arasına girerek üzerindeki bombaları patlattığını ifade etti.

 

Atalay: Bu Türkiye’ye Karşı Yapılmış Bir Hain Saldırıdır

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, Suruç’taki saldırıyla ilgili, “Bu Türkiye’ye karşı yapılmış bir hain saldırıdır, biz böyle görüyoruz” dedi.

Atalay, yaptığı yazılı açıklamada, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde bugün saat 12:00 civarında bir terör saldırısı yaşandığını belirterek, “İlk belirlemelere göre 27 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir, çok sayıda yaralı vardır” ifadesini kullandı.

“Huzurlu bir Bayram ertesi ülkemizin huzurunu bozmayı hedefleyen bu terörü şiddetle kınıyoruz, lanetliyoruz. Hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diliyoruz” diyen Atalay, şöyle devam etti:

“Bu Türkiye’ye karşı yapılmış bir hain saldırıdır, biz böyle görüyoruz.

Hükümetimiz en hızlı şekilde hareket ediyor, üç Bakanımız hemen bölgeye gidiyor. İçişleri Bakanlığı teknik ekiplerini hemen olay yerine gönderdi. Başbakanlıkta kriz merkezi kuruldu. Gereken her çalışma yapılıyor.

Ülkemizin birlik ve bütünlüğünü hedef alan bu terör saldırısı karşısında herkesi kenetlenmeye ve sağduyulu davranmaya çağırıyoruz.   AK Parti olarak bu hain saldırıyı lanetliyor ve gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz.”

 

İçişleri Bakanlığı’ndan Açıklama 

İçişleri Bakanlığı, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde meydana gelen terör saldırısında 27 kişinin hayatını kaybettiğini, 100’e yakın yaralının tedavisinin devam ettiğini açıkladı.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İlk belirlemelere göre saldırıda 27 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Can kaybının artmasından endişe edilmektedir. Bölgedeki hastanelerde 100’e yakın yaralı vatandaşımızın tedavisine devam edilmektedir. Bölgede incelemelerde bulunmak üzere teknik ekip görevlendirilmiştir. Güvenlik güçlerimiz vatandaşlarımızın emniyetini sağlamak üzere gereken tüm tedbirleri almıştır. Resmi açıklamalar Şanlıurfa Valiliği tarafından düzenli olarak yapılacaktır. Bunun dışında iddialara itibar edilmemesini önemle rica ediyoruz. Ülkemizin birlik ve bütünlüğünü hedef alan bu terör saldırısı karşısında herkesi kenetlenmeye ve sağduyulu davranmaya çağırıyoruz. Ülkemizin huzur ortamına kastetmiş bu hain saldırıyı gerçekleştirenleri kınıyor, hayatını kaybetmiş olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Bu menfur saldırıyı gerçekleştirenleri devletimiz en kısa sürede bulacak, failler yargı önüne çıkartılacaktır” denildi.

 

Suriye Sınırında Böyle Bir Saldırının Olması Son Derece AnlamlıSuructa-Hain-Saldiri-(14)

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker Suruç’taki bombalı saldırıyla ilgili olarak, “Suruç’ta özellikle Suriye sınırında böyle bir saldırının olması son derecede anlamlı” dedi.

Bakan Eker, İstanbul’da katıldığı programın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Suruç’ta yapılan saldırıyı lanetlediğini belirten Bakan Eker, “Öğlen saatlerinde maalesef 28 vatandaşımızın hayatını kaybettiği menfur bir terör saldırısı olduğu haberini aldık. 100 civarında da İçişleri Bakanlığımız tarafından söylendi. Öncelikle bu saldırıyı nefretle lanetlediğimizi ifade etmek istiyorum. Allah’tan hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum” dedi.

“Suruç’ta, özellikle Suriye sınırında böyle bir saldırının olması son derecede anlamlı” diyen Bakan Eker, şunları söyledi: “İçişleri Bakanlığı bunun üzerinde duruyor. Ayrıntılı bir şekilde ilgili kurumlar çalışıyor. En kısa zamanda failleri bulunur, cezalandırılır. Olay net olarak açıklığa kavuşur. Birçok gerçekte hepimizi derinden üzen bir terörist saldırı. Bir canlı bomba olduğu yönünde bilgiler var. İlerleyen saatlerde bu  netleşecek. Ama şuan itibariyle yaralılarımızın tedavileri sürüyor. Milletimizin başı sağ olsun. Hepimize geçmiş olsun.”

Bakan Eker, saldırıyı yapanlar hakkında herhangi bir şey söylemenin doğru olmadığını belirterek, “Henüz netleşen bir durum. Tabi spekülasyonlar var. DAEŞ ile ilgili olduğu söyleniyor. Bunlar gerçekte kesin bilgi olup olmadığı ilerleyen saatlerde netleşecek. Şuan itibariyle kimin yapmış olduğundan çok böyle bir saldırının olmuş olması önemli. Vatandaşlarımızın hayatına kasteden, 28 vatandaşımızın katledildiği böyle ağır bir saldırının olmuş olması önemli. Tekrar geçmiş olsun” şeklinde konuştu.

 

CHP’den Suruç İçin Heyet 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), bombalı saldırının yaşandığı ve en az 27 kişinin hayatını kaybettiği Suruç’a heyet gönderdi.

CHP’den yapılan açıklamaya göre; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, patlama haberinin ardından talimat vererek, heyet oluşturulması ve saldırının tüm boyutlarıyla incelenmesini istedi. CHP Meclis Grubunun koordinasyonundaki heyet, Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba, Sezgin Tanrıkulu ve Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker’den oluşturuldu.

Ağbaba, memleketi Malatya’dan Suruç’a geçerken, Tanrıkulu ile Şeker de ilk uçakla Suruç’a hareket etti.

 

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, Hdp Genel Merkezi’nde

Şanlıurfa Suruç’daki patlamanın ardından HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP Genel Merkezi’ne geldi. Yüksekdağ, basın mensuplarının sorularını cevaplamadı.

 

Olağan Şüpheli DAİŞ

TBMM Başkanvekili Naci Bostancı, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan saldırının olağan şüphelisinin DAİŞ olduğunu söyledi.

Parlamentoda gazetecilerin Şanlıurfa Suruç’ta yaşanan saldırıya ilişkin sorularına cevap veren Meclis Başkanvekili Naci Bostancı, yaşanan acının bütün milletin acısı olduğunu kaydederek, “Bu saldırıyı 78 milyonun ortak geleceğine yönelik bir suikast olarak görüyorum bunu” dedi.

Ortadoğu’nun kimin kimle angajmanının belirsiz olduğu, ittifakların değiştiği, emperyal güçlerin hayaletinin sürekli üzerinde olduğu bir coğrafya olduğunu belirten Naci Bostancı, “Türkiye bu coğrafyanın sıcak bir parçası kesinlikle olmayacaktır” açıklamasında bulunarak, olağan şüpheli olarak akla DAİŞ terör örgütünün geldiğini belirtti. Bostancı, “DAİŞ daha önceki dönemlerde de buna benzer eylemler gerçekleştirmişti. Burada hem Türkiye Cumhuriyeti Devletine yönelik, hem orada toplanmış sivil gençler üzerinden belli kesimlere yönelik bir gözdağı mesajının olduğu açık. Terörün kastı kurbanların kendisi değildir. Kolektif travma yaratarak içeride var saydıkları çatışmalar üzerinden ideolojik politik fay hatlarının çalışması üzerinden karışıklık çıkartmak ve sınırları belirsiz hale getirmektir. Bu terör eyleminin kastı da bir taraftan çatışmanın coğrafyasını genişletmek, diğer taraftan çatışmanın beşeri unsuruna ilişkin daha fazla kesimi işin içine almaktır” dedi.

Türkiye’nin Suriye konusundaki çizgisinin tamamen insani bir çizgide, mazlumiyet ve masumiyet çizgisinde olduğunu kaydeden Bostancı, Türkiye’nin sınırları ötesinde bulunan mazlum olan herkesin Türkiye’nin yakını olduğunu ifade etti. Bostancı, “Türkiye bugüne kadar bu noktada rüştünü ispat etmiş bir ülkedir. Çatışmalarda rol alan ve politik-ideolojik angajmanlar esasında bu işleri yürüten örgütlerle de Türkiye’nin çok açık bir mesafesi vardır. Masum halk ile örgütler arasında bu ayrımı Türkiye siyaseti öteden beri yaptı” diye konuştu.

Olağan şüpheli olarak DAİŞ’in görülmesinin nedenini açıklayan Bostancı, DAİŞ’e yapılan çeşitli operasyonlardan sonra örgütün her yerde eylem yapabileceğini göstermek, Suriye coğrafyasındaki mağlubiyetlerine yönelik mukabele etmek için böyle bir saldırıyı düzenlemiş olabileceğinin altını çizdi. Bostancı, ayrıca şimdiye kadar yapılan açıklamaların sağduyudan yana olduğunu belirtti.

Türkiye’nin IŞİD’e yönelik gereken cevabı bu zamana kadar verip vermediğinin sorulması üzerine Bostancı, “Türkiye IŞİD’i bir terör örgütü olarak değerlendiriyor. Buna ilişkin hükümet kararını herkes biliyor. Türkiye’nin Suriye’ye yaklaşımı uluslararası hukuki normlar çerçevesinde ve koalisyon güçleri ile birlikte uyumlu bir şekilde yürütülüyor. Hiç kimse Türkiye’nin kendi başına özel bir politika takip etmesini ve farklı bir tavır almasını beklememeli. Çok geniş bir coğrafyada yaşanan ve derinliklerinde ne tür ittifak ilişkilerinin olduğu konusunda kafaların hayli karışık olduğu bir alanda belli bir mesafelilik içerisinde politikalar yürütülmelidir, Türkiye buna çık dikkat ediyor. Bizim birinci önceliğimiz iç barışı tesis etmek, içerideki güvenliği sağlamak, dışarıya yönelik te sınırlarımızın ötesindeki insani meselelere ilişkin alınabilecek her tür tedbirleri almaktır. Türkiye her iki politikasında da bugüne kadar son derece başarılıdır” şeklinde konuştu.

IŞİD’in dünyanın bir çok yerinde çeşitli hücreler kurduğunu, yabancı savaşçılar transfer etmeye çalıştığını, Türkiye’nin içinde olan ve uyuyan örgütlerden bahsedildiğini kaydeden Bostancı, “Bunların herkes tarafından kamuoyuna açık bir şekilde tartışmasını bekleyemeyiz. Türkiye’nin istihbarat faaliyetlerinin, güvenliğe ilişkin çalışmalarının bu tür yapılanmalara karşı en üst düzeyde olduğunu belirtmeliyim. ‘Bu olaylar için neden tedbir alınmıyor’ şeklinde yargılayıcı ve suçlayıcı atıf yapmak doğru değil. Terör örgütü olan IŞİD’e yönelik Türkiye’nin hiçbir sempatisi yoktur, 2013’ten bu yana terör örgütü olarak nitelemiştir. IŞİD’in ortaya çıkmasına, gelişmesine, o coğrafyada can ve hayata mal olmasına yönelik politikaların müsebbibi Türkiye değildir. IŞİD’in ideolojik müktesebatı ve illiyet bağları içerisinde Türkiye yoktur. IŞİD’in ağababalarını arayanlar gözlerini biraz daha açıp onu başka yerlerde aramaları lazım. Türkiye soğukkanlı bir şekilde, ülkenin dirliğini ve birliğini esas alarak Suriye’ye ve Ortadoğu coğrafyasına ilişkin politikalarını bu şekilde sürdürecektir” açıklamasında bulundu.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: