Son Dakika
26 Mayıs 2018 Cumartesi

Sorunu çözün, konuşan olmasın

30 Haziran 2017 Cuma, 09:22

Dün Star, Bugün Sabah, Yarın Akşam..

Sorunu çözün, konuşan olmasın

 

Star Gazetesinin manşetinde yer alan, açık kıyılmış tütünü “Terörün yeni finans kaynağı” olarak gösterilmesi, Adıyaman’da büyük yankı uyandırdı. Siyasiler, STK’lar, tütün üreticileri ve vatandaşları tepkilerini dikkate alan Star Gazetesi, haberini yumuşattı ama o haber, Sabah’ta yayınlandı, Akşam’da yayınlandı ve yüzlerce başka internet sitelerinde de. Çünkü çözüm, terörün finans kaynağının ne olduğu değil, Adıyaman’da geçimini tütüncülükle sağlayanların sorununun çözüme kavuşturulmasıydı. Sorunu çözme makamında olanların, tepki göstermesi yerine, sorunu çözmeye odaklanmaları gerekir. O zaman konuşan olmaz, tütünle geçimini sağlayan insanımız olur.

Star Gazetesinin bu haberi, aslında yeni bir şey değil. Zaman zaman küresel tütün üretici ve büyük sigara fabrikalarının güdümüyle hareket edilen ve ısmarlama olduğu anlaşılan haberlerin temel nedeni, Adıyaman başta olmak üzere ülkemizde yetişen tütünlerin piyasadan tamamen çekilmesi ve tütün piyasasının kendi ürünlerine kalmasıydı.

Star Gazetesinden önce, polis ve jandarma baskınları, çiftçimizin alın teri ürününe “kaçak” muamelesi yapılamasına neden oluyor ve bu baskınlarla ilgili yapılan her haber de, küresel tütün patronlarının ekmeğine yağ sürüyordu.

Tütünün, terör örgütlerinin finans kaynağı olması, tütünü suçlu kılmaz, finans kaynağının kesilmesini gerektirir. Bunu bilmeyecek kadar halkı cahil sananlar, “Terörün finans kaynağı tütün” olunca, tütünü yok etmeyi, sorunu çözmek olarak algılıyorlar. Terör örgütleri, bugün tütünü finans kaynağı görür, yarın uyuşturucuyu, diğer gün kadın ticaretini veya elmayı, armudu, şeftaliyi…

Terörün finans kaynağı olan ürün suçsa, zaten suçtur, piyasada olmaması gerekir. Eğer terör örgütlerinin finans kaynağı olan ürün yasalsa, o zaman o kaynağı kesmek, ilgili kurumların işidir. Çiftçinin ürününü suçlu ilan etmek değildir.

 

Gazetemizden Star’a Sert Tepki

Star Gazetesinin 28 Haziran tarihli nüshasında manşetten verdiği ve birçok gazete ile internet sitesinin de kullandığı habere, gazetemiz Güne Bakış, “Kaçak tütün değil, alın teri ürün Bilmiyorsan sus be Star!” manşetiyle tepki göstermiştik.

İşte o tepkimiz;

İnsanlar bilmediği konuda konuşmamalı, doğrusunu öğrenmeye çalışmalı. Bu, gazeteler için de geçerli. Bir konuyu bilmiyorsanız, onu araştıracak, öğrenecek ve okurunuza en doğrusunu ulaştıracaksınız. Star Gazetesinin böyle bir derdi olmadığı, önceki günkü talihsiz manşetinden anlaşıldı. Star Gazetesi, geçimini tütüncülükle yapan yaklaşık 100 bin Adıyamanlı olmak üzere, tütün üreticilerini “teröre finans sağlayanlar” olarak gösterme hadsizliğinde bulundu. Doğrusunu öğrenmek isteseydi, durumun çok farklı olduğunu görürdü. Adıyamanlı tütün üreticisi, düzeltilmeyen yasanın cezasını çekiyor, terör örgütlerine finans kaynağı olmuyor, bunu da o cahil kafana sok be Star!

Türkiye’nin birçok kentinde tütün ekimi yapılır. Yasaya göre kota miktarı kadar tütünü ekip, biçebilirsiniz. Kota dışındakini ise anlaştığınız tütün üreticilerine pazarlayabilirsiniz. Ancak, yasadaki boşluk, tütün üreticilerini zor durumda bırakıyor. Kendi ürettikleri, ailece kazanç kapısı olan, el emeği, göz nuru, alın teri ürün, yasadaki boşluk nedeniyle “kaçak” muamelesine tabii tutuluyor. Tütün eken çiftçi, belli, tütünü satan işletmeler belli. Buna rağmen sevkiyatta veya stokta olan miktar, “kaçak” muamelesi görmesine neden oluyor. Az az sevkiyat olsa, hiç kimse “kaçak” demeyecek, polis veya jandarma baskınına uğramayacak. Siyasilerin bu büyük sorunu çözmesi gerekiyorken, Star Gazetesi gibi cahillikte tavan yapan bir anlayışla yayın yapan gazetelere de malzeme veriyor.

Star Gazetesi “kaçak sigara” ile açık tütünü karıştırarak, bir başka cahilliğe imza atmış oldu. Kaçak sigara, yurt dışında, yasal olmayan yollarla ülkemize sokulan ve vergisi ödenmeyen sigaralardır ve bundan terör örgütlerinin beslendiği hep söylenir. Ama açık tütün, kaçak değil, kendi öz yurdumuzda, kendi insanımızın emeğidir.

Star Gazetesi, açık tütünümüze “kaçak” diyor ama çözümü de göstermiyor. Açık tütün değil, kaçak sigaranın terör örgütlerinin finans kaynağı olmamasının tek yolu, ülkemizdeki sigaraların pahalılığıdır. Bu konuda önerisi olmayan Star, cahilliğiyle, kaçak sigara ile açık tütünü karıştırıyor.

 

Adıyamanlı üreticinin suçu ne?

Adıyamanlı tütün üreticilerin, bu işte suçu ne? Derdini hiç kimseye anlatamıyorsa, tütün üretiminden 100 bin kişi ekmek yiyorsa ve kendi ürünlerine “kaçak” muamelesi gören bir yasal boşluk varsa, bu boşluğu ve yanlışlığı düzeltecek siyasiler çalışmıyorsa, Adıyamanlı üreticinin ne suçu var?

Bir konunun yasalarda suç olarak gösterilmesi, onun yanlış olduğunu göstermez, sadece o yasanın düzeltilmeye muhtaç olduğunu gösterir. Adıyamanlı tütün üreticisi, bu düzeltilmeyen yasanın cezasını çekiyor, terör örgütlerine finans kaynağı olmuyor, bunu da o cahil kafana sok be Star!

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz