Güncel

Sodes’ten 4.5 Milyonluk Destek

2015 Yılı Sodes Projeleri Açıklandı

Sodes’ten 4.5 Milyonluk Destek

 

GAP ve DAP kapsamındaki illerde yerel dinamikleri harekete geçirerek, sosyal kalkınmanın gerçekleştirilmesi ve sosyal refahın artırılması amacıyla 2008 yılında hayata geçirilerek Kalkınma Bakanlığınca uygulanan Sosyal Destek Programı (SODES) 2015 yılı proje sonuçları açıklandı.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Vali Mahmut Demirtaş, 2015 yılı proje sonuçlarının açıklandığını belirterek, Adıyaman’ın hazırladığı 266 projeden 26 tanesinin destek almaya hak kazandığını ifade etti.

2015 yılında Adıyaman’da SODES Proje Ofisi aracılığıyla Kalkınma Bakanlığı’na 266 adet proje başvurusu yapıldığını kaydeden Vali Mahmut Demirtaş, “Bağımsız değerlendiricilerin değerlendirmeleri sonucunda 266 adet projeden 20 adet asil ve 6 adet yedek olmak üzere toplam 26 adet proje destek almaya hak kazanmıştır. Bu projeler için desteklenen tutar 4 Milyon 580 Bin TL’dir. Hayata geçirilen bu projeler Kültür-Sanat-Spor, İstihdam ve Sosyal İçerme türündedir ”dedi.

SODES uygulamaları dikkate alındığında, SODES projelerinden en fazla yararlanan kesimlerin ilk ve ortaöğretime kayıtlı öğrenciler ile çocuklar, gençler, kentlerin kenar mahallelerinde yaşayanlar, kadınlar, işsizler ve yoksullar olduğunu vurgulayan Vali Demirtaş, “Toplumun dezavantajlı gruplarına devletin şefkat eli ve sıcak ilgisi SODES aracılığıyla ulaştırılmaktadır. SODES kapsamındaki çalışmalar toplumsal hayata etkin şekilde katılmakta zorluklarla karşılaşan bu kesimler için yeni fırsatlar oluşturmakta ve bu kesimin kendine olan güvenini artırarak toplumsal yaşamın daha sağlıklı bir şekilde işlemesine yardımcı olmaktadır. SODES bu yönüyle uygulandığı illerden başlayarak ulusal düzeyde sosyal restorasyonun gerçekleşmesine katkıda bulunmaktadır ”dedi.

Kamu ve özel sektör tarafından hazırlanarak destek almaya hak kazanan projelerin sözleşmelerinin ilerleyen günlerde imzalanacağı belirtildi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı