Güncel

Siz o desteği zor bulursunuz

Malatya Halen Nemrut Yolunda

Siz o desteği zor bulursunuz

 

Malatya, uzun zamandır Nemrut’tan Adıyaman’a geçiş için yol arıyor. Adıyaman’ın tepkisini çeken bu girişim, dönemin Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın da tepkisine neden olmuştu ama Malatya, halen o yolda, öylece kalmış. AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin: Nemrut’a Malatya’dan Adıyaman’a, Adıyaman’dan Malatya’ya dağ eteğinden gidiş ve gelişin sağlanması için desteklerinizi bekliyoruz.”

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, tarihi ve kültürel eserlerin restorasyon çalışmalarının 2015 yatırım programı içerisine dahil edilmesini istedi.

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde bir konuşma yaparak, Kültür ve Turizm  Bakanı Ömer Çelik’ten Malatya’da bulunan tarihi ve kültürel eserlerin restorasyon çalışmalarının 2015 yatırım programı içerisine dahil edilmesini istedi

Mustafa Şahin, konuşmasında Nemrut’a Malatya’dan gidişi sağlayacak olan yol, Sahabe-i Kübra ve diğer tarihi eserleri de dile getirerek, özetle şunları söyledi:

“Malatya’mızda şu anda “Battalgazi Surları” diye tabir edilen Romalılardan kalma surlarımızın bir kısmı belediye imkanlarıyla, yerel imkanlarıyla yaptık, geriye kalan kısmını da 2015 yatırım programına dahil edilmesi konusunda desteklerinizi bekliyoruz. Yine, orada, Sahabe-i Kübra ve medreselerinin Sadreddin Konevî ve Muhyiddin-i Arabi’nin buna benzer birtakım bilim adamlarını, ilim adamlarının yapmış olduğu çalışmalarla bugüne kadar hala izleri sürülen buraların ayağa kaldırılması noktasında desteklerinizi bekliyoruz. Bir de özellikle Malatya ile Adıyaman arasında polemik konusu sık sık yapılan ama dünya insanlığının bir mirası olan, kültürel mirası olan Nemrut’a Malatya’dan Adıyaman’a, Adıyaman’dan Malatya’ya dağ eteğinden gidiş ve gelişin sağlanması için desteklerinizi bekliyoruz. Bir de ayrıca bir sorum var, özellikle milletlerin kültürlerini, geçmişle bağlarını tahrip eden, koparan, yok sayan, asimile eden zihni işgaller midir, yoksa fiili işgaller mi daha etkili olmuştur, o konuda görüşünüzü öğrenmek istiyorum.”

Milletvekili Mustafa Şahin,  konuşmasında ayrıca Kültür Bakanı Ömer Çelik’i 5-10 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen Malatya kitap fuarına da davet etti.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu