Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Sincik şampiyonluğu Harran’a kaptırdı

18 Nisan 2017 Salı, 08:59

Sincik şampiyonluğu Harran’a kaptırdı

 

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan için yüzde 95.7 oranında oy vererek ‘şampiyon ilçe’ olan Adıyaman’ın Sincik ilçesi, şampiyonluğu bu kez Şanlıurfa’nın Harran ilçesine kaptırdı.

İlk defa halkın oylarıyla yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 95.7’lik oy oranıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a memleketi Rize’nin Güneysu ilçesinden daha fazla destek veren Sincik ilçesi bir rekora imza atmıştı. Sincik halkı 2010 referandumunda yüzde 97.73, 2011 genel seçimlerinde yüzde 92.5, 2015 genel seçimlerinde ise yüzde 96 oy oranı ile ilçeler bazında AK Parti’ye en çok oy veren ilçe olmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaret ettiği Sincik ilçesinde vatandaşlar referandum günü yine şampiyon olacaklarını söylediler ancak bu kez şampiyonluğu çok az farkla Harran’a kaptırdılar. Sincik ilçesi referandumda yüzde 96.3 ile ‘evet’ derken, Harran ise yüzde 96.8 ile ‘evet’ dedi.

Referandum sandıklarının açılmasıyla resmi olmayan sonuçlar açıklandığı saatlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sincik Belediye Başkanı Mehmet Korkut’u arayarak oy oranından dolayı teşekkür etti. Başkan Korkut bunu sosyal medya hesabından duyurdu.

 

Harran yüzde 98 evetle rekor kırdı

Anayasa değişikliği referandumunda Şanlıurfa’nın Harran ilçesi resmi olmayan rakamlara göre yüzde 97.17 evet oyuyla rekor kırdı.

AK Parti’li Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz, bir önceki seçimde de Türkiye ikincisi olan Harran’ın resmi olmayan kesin sonuçlara göre yüzde 98’lik oy oranı ile ak oyların lideri kent olduğunu kanıtladığını bildirdi. Başkan Özyavuz, başta meclis üyeleri ve parti teşkilatı olmak üzere vatansever tüm hemşehrilerine teşekkür etti.

Mehmet Özyavuz’un ikinci dönem belediye başkanlığını sürdürdüğü Harran’da, yoğun geçen referandum sürecinin olumlu sonuçları alındı. Harran halkının tek vatan, tek millet, tek devlet ve Türkiye’nin bekası için evet dediğini belirten Başkan Özyavuz, resmi olmayan kesin sonuçlarının açıklanmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlarken, “Biz yüzde 100 hedefi ile çalıştık. İlçemizi karış karış gezdik, vatandaşlarımıza ‘evet’in önemini en iyi şekilde anlattık. Şükürler olsun ak oylarda liderlik yine bizde” dedi.

Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz, “Yaklaşık 36 bin seçmenin oy kullandığı ilçemizde yüzde 2’lik de olsa hayır oyunun bulunmasının gerekli önlemleri alınacaktır. Çünkü, vatansever Harran’da evet oylarının yüzde 98 olması az bile” diye konuştu.

Vatanına, milletine bağlı, Cumhurbaşkanının izinde olan Harran’da, evet oyları kadar sandığa gidişin de yüksek olması için tüm önlemlerin alındığını belirterek Özyavuz, “Burada amacımıza ulaştık. Bundan son derece mutluyuz. Ancak, dünya lideri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a olan bağlılığımızın yüzde 100 olması için durmak yok, yola devam” diye konuştu.

Özyavuz, son seçimlerde Harran ilçesinin rakibinin küçük bir farkla Adıyaman’ın Sincik ilçesi olduğunu, bu seçimlerde ilk sırada hangi ilin ya da ilçenin yer alacağının Türkiye geneli sonuçları açıklandıktan sonra belli olacağını söyledi.

Başkan Özyavuz, referandumun propaganda çalışmaları süresince yoğun emek veren meclis üyelerine, parti teşkilatına ve tüm Harranlı seçmenlere ilçeye yüzde 98 evet oyu kazandırdıkları için teşekkür etti.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz