Güncel

Şiddeti önlemek için çalışacaklar

Şönim Kurulum Aşamasında

Şiddeti önlemek için çalışacaklar

 

Adıyaman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) kurulması için çalışma başlatıldı.

Adıyaman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Musa Şimşek, ŞÖNİM kurulması için çalışmaların önemli bir aşama kat edildiğini ve yerin belirlendiğini söyledi. Şimşek, personel konusunun çözümünden sonra kurulumun tamamlanacağını dile getirdi. ŞÖNİM ile ilgili bilgi veren Musa Şimşek, “Şiddetin önlenmesi ile koruyucu ve önleyici tedbirlerin etkin bir biçimde uygulanmasına yönelik güçlendirici ve destekleyici danışmanlık, rehberlik, yönlendirme ve izleme hizmetlerinin verildiği, yeterli ve gerekli personelin görev yaptığı ve tercihen kadın personelin istihdam edildiği, çalışmaların yedi gün 24 saat esasına göre yürütüldüğü merkezdir.

Kanunda belirtilen merciler tarafından şiddet uygulayan veya uygulama tehlikesi bulunan kişi hakkında, olayın niteliği dikkate alınarak hükmedilecek tedbirler alınır. Kanun kapsamında, şiddet mağduru ve şiddet uygulayan hakkında hakim, mülki amir veya kolluk tarafından, talep veya ihbar üzerine ya da resen tedbir kararları alınır. Aralarında aile bağı veya ilişki bulunup bulunmadığına bakılmaksızın, şiddet uygulayanın, şiddet mağduruna yönelik olarak, güvenliğinden endişe edecek şekilde fiziki veya psikolojik açıdan korku ve çaresizlik duygularına sebep olacak biçimde, içeriği ne olursa olsun fiili, sözlü, yazılı olarak ya da her türlü iletişim aracını kullanarak ve baskı altında tutacak her türlü tutum ve davranışı sergilenmesine yönelik tedbirler alınabilir. ŞÖNİM resmi olarak kurulmadı ancak İl Müdürlüğü olarak biz bu hizmeti zaten veriyoruz. 81 ilde kurulma ile ilgili kanun çıktı. Bazı illerde faaliyete geçti. Bizde de faaliyete geçti ancak ilk kabul birimi faaliyette olmadığı için resmi kurulumu olmadı. Ancak biz zaten bu işi yapıyoruz” dedi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı