Güncel

Ses 20 Yaşında

Ses 20 Yaşında

 

Sağlık Emekçileri Sendikası SES 20 yaşında. Ses’in yirminci yaş gününü nedeniyle SES Adıyaman Şubesi Yönetim Kurulu yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “1980’li yıların sonunda 12 Eylül karanlığının içerisinde filizlenen ve hastaneler, okullar, vergi daireleri, mahkeme salonları başta olmak üzere tüm kamu kurumlarında “kapıkulu değil emekçiyiz” şiarı ile yolan çıkan kamu emekçileri bir bir sendikalarını kurmaya başladılar…

Kamu emekçileri Türkiye’de; 1960’lı yıllardaki örgütlenmesinden sonraki büyük çıkışını 1990’lı yıllarda yaparak, geleceklerinde söz ve karar sahibi olmanın, işine ve ekmeğine sahip çıkmanın yolunun örgütlenmekten geçtiğinin bilinci ile sendikal örgütlenmeye başladılar.

Bu örgütlenme mücadelesinde sağlık ve sosyal hizmet emekçileri de yerlerini aldı. 1990 yılından itibaren Genel Sağlık İş, Tüm Sağlık Sen, Sağlık Sen ve Sosyal Hizmet Sen’i kurdular. Süreç içinde emek alanına ve emekçilere dönük her gün giderek artan topyekün saldırılara ve anti demokratik uygulamalara karşı mücadelenin en güçlü aracının birlikte örgütlenme, birlikte mücadele olmasından hareketle ve emekçilerin birleşme konusundaki ısrarlı tutumuyla sağlık ve sosyal hizmetler alanında mücadele yürüten dört sendika birleşti.

1 Ağustos 1996 yılında, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası SES kuruldu. Bugün, Genel Sağlık İş, Tüm Sağlık Sen, Sağlık Sen ve Sosyal Hizmet Sen’de örgütlenen sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin tek bir yürek tek bir SES oldukları günün 20. yılıdır. 20 yıldır, başta sağlık ve sosyal hizmetler alanı olmak üzere kamu alanında uygulanan liberal, gerici, ırkçı ve piyasacı uygulamalara karşı mücadele ediyoruz.

Halkın sağlık ve sosyal hizmetlere ulaşımı önündeki engellerin kaldırılması herkese eşit, nitelikli, parasız, ulaşılabilir ve anadilinde sağlık ve sosyal hizmet için mücadele ediyoruz.

Çalışma koşullarımızın düzeltilmesi, ücretlerimizin çalışırken ve emeklilikte insanca yaşamaya yetecek düzeyde olması, eşitlik ve adalet için mücadele ediyoruz.

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, kadının çalışma yaşamında yok sayılmasına, güvencesizliğe, kadına yönelik şiddete ve her tür gericiliğe karşı kadınların sorunlarının görünür kılınması ve kadın örgütlülüğünün geliştirilmesi için mücadele ediyoruz.

Savaşa karşı barış, ölüme karşı yaşam için mücadele ediyoruz.

Grevli toplu sözleşmeli sendika için mücadele ediyoruz.

Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin SES ile birlikte 20 yıldır sürdürdüğü emek, barış ve demokrasi mücadelesi her türlü engellemelere rağmen sürüyor.” dendi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu