Sanayide üretim azaldı

11 Temmuz 2017 Salı, 09:16

 

 

Sanayide üretim azaldı

 

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, sanayi üretim istatistikleri Mayıs ayı sonuçları değerlendirildi. Yapılan açıklamada sanayi üretiminin bir önceki aya göre %1,5 azaldığı bildirildi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2017 yılı Mayıs ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %0,5 ve imalat sanayi sektörü endeksi %2 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %1,7 arttı.

 

Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %3,5 arttı

Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2017 yılı Mayıs ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %3,5, imalat sanayi sektörü endeksi %3,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %6 arttı.

 

Makine imalatında artış var

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada en yüksek artışın başka yerde sınıflandırılmamış makine imalatında gerçekleştiği belirtildi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2017 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre en yüksek artış %9,6 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatında gerçekleşti. Bu artışı, %3,3 ile motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı ve %2,1 ile fabrikasyon metal ürünleri (makine ve teçhizat hariç) imalatı takip etti.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz