Anasayfa / Güncel / Partiler düşündü, seçmen düşünecek!
ADIYAMAN'IN MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

Partiler düşündü, seçmen düşünecek!

 

Adaylar belirlendi, partilerde kazan kaynadı

Partiler düşündü, seçmen düşünecek!

 

Yüksek Seçim Kurulunun belirlediği seçim takvimine göre aday belirleme süreci dün sona erdi. Aday adaylığının sona ermesinden sonra partiler aday belirleme çalışması yapmış, kesin olmayan listeler dün saat 17.00’de Yüksek Seçim Kuruluna teslim edildi. İtirazlar sonrası kesin liste belirlenecek. Partiler aday belirlemek için uzun bir süre düşündü. Seçmenlerin düşünme süresi ise 24 Haziran’a kadar devam edecek.

24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ile Milletvekili Genel Seçimleri için partilerin aday belirleme ve belirledikleri adayları Yüksek Seçim Kuruluna sunma süresi dün saat 17.00’de bitti ve partilerin adayları da belli oldu. Bütün partilerde isimlerin belirlenmesiyle kazanlar da kaynadı. Özellikle sosyal medyada aday olmayanların veya destekleyenlerin sitemleri yansıdı.

Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği Genel seçimlerinde partilerin Adıyaman milletvekili adayları şu isimlerden oluşuyor:

“AK Parti Adıyaman Milletvekilleri adayları sırasıyla, Avukat Ahmet Aydın, Avukat İbrahim Halil Fırat, Avukat M. Fatih Toprak, Çiftçi Yakup Taş, Mimar Abdulaziz Aslan oldu. AK Parti’nin ilk sırasında yer alan Ahmet Aydın, 3 dönem milletvekili olarak meclise giriyor. Ahmet Aydın, AK Parti Grup Başkanvekilliği ve TBMM Başkanvekilliği görevlerini yürüttü

Cumhuriyet Halk Partisinin (CHP) Milletvekili adayları sırasıyla Avukat Abdurrahman Tutdere, İşadamı Hakan Kılınç, İşadamı Mahmut Nedim Evli, Avukat Songül Varki Yıldırım, Eğitimci Müslüm Aslanoğlu oldu. CHP’nin 1. Sıra milletvekili adayı Abdurrahman Tutdere, 7 Haziran seçimlerinde partisinin 2. Sıra milletvekili adayı oldu.

Milliyetçi Hareket Partisinin (MHP) Milletvekili adayları sırasıyla  İnşaat Teknikeri Selim Çakır, Eczacı Özgün Toprak, Emekli Ömer Yıldırım,  Müteahhit Sami Güler, işadamı Alican Doğan oldu. MHP’nin 1. Sıra milletvekili adayı olan Selim Çakır’ın Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkez Disiplin Kurulu Yedek Üyesi olarak görev yapıyor.

İYİ Parti Adıyaman Milletvekili adayları ise sırasıyla İnşaat Mühendisi Mahmut Bozkurt, Çiftçi Abdurrahman Erol Özbay, Doktor Zülfikar Işık, İşkadını Fatime Zehra Akbaş, Avukat Muhammed Cihan Güvenç oldu. İYİ Parti birinci sıra milletvekili adayı Mahmut Bozkurt 20. ve 21. Dönemde milletvekili olarak görev yaptı.

Hakların Demokrat Partisi (HDP) Adıyaman milletvekili adayları ise sırasıyla Eğitimci Hasan Basri Yorulmaz, İşkadını Hayriye Korkmaz, Avukat Selim Özbey, İşadamı Mahmut Özdemir, İşadamı İsmail Tümer’den oluştu. HDP’nin 1. Sıra adayı Hasan Basri Yorulmaz, bir süre Eğitim-Sen’in başkanlığını yaptı.

Saadet Partisi Eğitimci Haşim Asnuk, Emekli Abdulkadir Gözleyici, Eğitimci Cemal Kılavuz, Eğitimci Abuzer Turhan, Öğrenci Fehim Aydın oldu.”

2002 yılından itibaren Adıyaman’da yapılan seçimlerde, AK Parti milletvekillerinin çoğunu alarak diğer partilere açık ara fark attığı görülüyor. Beş milletvekili bulunan Adıyaman’da 2002 yılında yapılan seçimlerde AK Parti 4, CHP 1 milletvekili; 2007 yılında yapılan seçimlerde AK Parti 4, CHP 1 milletvekili; 2011 genel seçimlerinde AK Parti 4, CHP 1 milletvekili; 2015 seçimlerinde ise AK Parti 4, HDP 1 milletvekili çıkartabildi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Bu Habere de Bakın

Dünyada 3’üncü, Türkiye’de 1’inci

Üç dilde eğitim verecek dev kompleksin temeli ilimizde atıldı  Beyazay Uluslararası Engelliler Eğitim ve Gelişim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir