Güncel

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan 114 Dev Eser Daha

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan 114 Dev Eser Daha

 

114 tesis arsında yer alan ve DSİ Genel Müdürlüğü’nün tamamladığı 109 adet tesisle  yılda 203 milyon kiloWatt.saat hidroelektrik enerji üretilecek, 850 bin 770 dekar zirai arazi sulamaya açılacak, Batman, Sivas, Bursa, Çankırı, Adıyaman ve Kilis illeri ile Şırnak ili Silopi ilçesine yılda 328 milyon m3 içmesuyu sağlanacak.

Orman Ve Su İşleri Bakanlığı Tarafından Tamamlanan 114 Dev Eserin Açılışı Başbakan Davutoğlu Tarafından Yapılıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı geleneksel hale getirdiği merasimlerle tesisleri toplu olarak hizmete sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda yapımı tamamlanan 114 dev eser, 30 Kasım 2014 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun iştirak edeceği merasimle toplu olarak Balıkesir’den açılacak.

 

Toplu Açılışı Başbakan Balıkesir’den Yapacak

30 Kasım 2014 Pazar günü saat 13.00’te Balıkesir Kuvayı Milliye Meydanında düzenlenecek toplu açılış merasimi Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın her yıl gerçekleştirdiği ve bir an’ane olma özelliği taşıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı

Recep Tayyip erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde 10.10.2010’da

110, 11.11.2011’de 111, 12.12.2012’de 112, 11.12.2013’te ise 113 tesisi toplu olarak açmış ve milletimizin hizmetine sunmuştu. Bu yıl ise tamamlanan 114 dev eserin açılışı Başbakan Davutoğlu  tarafından Balıkesir’den yapılacak.

 

Hedefi Olmayan Milletler, Tarih Sahnesinden Silinmeye Mahkumdur

Hedefi olmayan milletlerin, tarih sahnesinden silinmeye mahkûm olduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu ise “Biz kendimize büyük hedefler koyduk. Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak 2003 yılından bu yana ülkemizin dört bir yanında sayısız tesisi hizmete sunduk. Bakanlık olarak son 12 yılda 75 milyar TL’nin üzerinde yatırım yaptık” diye konuştu.

 

Toplu Açılış Geleneğini Bu Yıl Da Devam Ettiriyoruz

Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini ve toplu açılış merasimleri düzenlediklerini belirten Eroğlu, “31 Mayıs 2003’te başlattığımız bu an’aneyi bu yıl da devam ettiriyoruz. Bakanlık olarak tamamladığımız 114 dev tesisi Sayın Başbakanımızın uğurlu elleriyle inşallah Balıkesir’den aziz milletimizin hizmetine sunacağız” dedi.

 

Temel Atarken İlk Defa Açılış Tarihi Ve Saatini Verme Alışkanlığını Biz Getirdik

Bakanlık olarak hiçbir fedakârlıktan kaçınmadan gece gündüz çalıştıklarını, milletimize hizmet ve yatırımda destan yazdıklarını dile getiren Bakan  Eroğlu şöyle devam etti:

“Bizim Bakanlık olarak sloganımız ‘Orman ve Su İşleri Bakanlığı zamanla yarışıyor’ Dolayısıyla Türkiye’ye temel atarken ilk defa açılış tarihi ve saatini verme alışkanlığını biz getirdik. Artık temelini attığımız tesisi bir köşede unutmuyoruz. İlan ettiğimiz tarih ve saatte  o tesisin açılışını yapıyoruz. Basit bir göletin 30-40 yılda bitirilebildiği zamanları ben çok iyi hatırlıyorum. O dönemler artık mazide kaldı. Bizim zamanımız çok değerli. Biz zamanla yarışıyoruz.”

 

114 Tesisin Toplam Yatırım Maliyeti 2,63 Milyar TL

Ülke genelinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü (OGM), Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün (MGM) tamamladığı 114 adet tesisin toplam yatırım maliyetinin 2,63 milyar lira olduğunu vurgulayan Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Açılışı yapılacak 114 tesis; 6 adet baraj, 13 adet gölet, 36 adet gölet ve sulaması, 29 adet gölet sulaması, 16 adet sulama tesisi, 7 adet içmesuyu tesisi, 2 adet hidroelektrik enerji tesisi ile ormancılık ve ağaçlandırma projeleri, doğa koruma ve milli park tesisleri ile meteoroloji radarı ve havaalanı otomatik meteoroloji gözlem istasyonlarından oluşuyor.

114 tesis arsında yer alan ve DSİ Genel Müdürlüğü’nün tamamladığı 109 adet tesisle  yılda 203 milyon kiloWatt.saat hidroelektrik enerji üretilecek, 850 bin 770 dekar zirai arazi sulamaya açılacak, Batman, Sivas, Bursa, Çankırı, Adıyaman ve Kilis illeri ile Şırnak ili Silopi ilçesine yılda 328 milyon m3 içmesuyu sağlayacağız”

 

Dünyada Orman Varlığı Azalırken Türkiye’de Artıyor

Bütün Dünyada orman varlığı azalırken, Türkiye’de bunun arttığına dikkati çeken

Eroğlu “Bu sebeple Orman Teşkilatı ile gurur duyuyorum. 2002 yılında 20,8 milyon hektar olan orman varlığımızı bugün 21,7 milyon hektara ulaştırdık. 2014 yılında da

250 milyon adet fidanı toprakla buluşturduk. 337 milyon adet fidan ile 605 ton tohum üretimi gerçekleştirdik. Tamamladığımız bu ağaçlandırma ve ormancılık projeleri de 114 tesis arasında yer alıyor.”

 

Tabiatı Koruyoruz

Milli park ve tabiat parklarında daha kaliteli hizmet temin etmek için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından tamamlanan tesislerin de toplu açılış merasiminde hizmete alınacağını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, “2002 yılında 3,4 milyon hektar olan korunan alanlarımızı 2014 yılında 6,3 milyon hektara yükselttik. Korunan alan sayımız ise 952’den 1.760’a çıktı. 2002 yılında 33 olan milli park sayımızı 39’a, 17 olan tabiat parkını 196’ya, 89 olan tabiat anıtı sayısını ise 112’ye yükselttik. DKMP Genel Müdürlüğümüz 33 ilimizde, 63 adet tesis ile Çanakkale Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda 19 adet tesisi tamamladı. Bu tesisleri de 114 tesisin açılışı ile vatandaşlarımızın kullanımına sunacağız” dedi.

 

Meteorolojik Tahminlerde İsabet Oranı Yüzde 90’ın Üzerine Çıktı

Meteorolojide de çok büyük yatırımlar yaptıklarının ve tahminde isabet oranını yüzde 90’ın üzerine çıkardıklarının altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu  “Bu oranları daha da yükseltmek için yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bu kapsamda MGM tarafından kurulan

1 adet meteoroloji radarı ile 4 adet havaalanı otomatik meteoroloji gözlem istasyonu da toplu açılış merasiminde hizmete alınacak” ifadelerini kullandı. (İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu