Güncel

“Ölümler son bulsun, analar ağlamasın”

HDP Milletvekili Adayı Özdemir:

“Ölümler son bulsun, analar ağlamasın”

 

HDP Adıyaman Milletvekili Adayı Mahmut Özdemir, Kahta, Gerger ve Sincik çevrelerine seçim çalışması yürütüyor. Özdemir, “bizim şu an en büyük talebimiz bu ülkeye biran önce barışın gelmesi, bunca ölümün son bulması, artık annelerin ağlamamasıdır” dedi.

Halkın çok ciddi sorunlarının olduğunu ama bu sorunların görmezden gelindiğini belirten Özdemir ; “Medyaya baktığımızda her şey güllük gülistanlık iken, ne Kahta da ne Gerger de ne Sincik te ne diğer ilçelerimizde nede Adıyaman merkezde halkın sosyal, ekonomik, sağlık, eğitim ile ilgili hiçbir sorunu yokmuş gibi Huzur Kenti adı altında aslında hiç huzurlu olmayan bir halk yaşamaktadır.  Ama Halkımız; Bu derin uykudan artık uyandığını söylüyor. ’’Kimse bizi yoksullukla terbiye etmesin. Biz gerçekten umut ettiğimiz için iktidarı destekledik. Ne maddi ne manevi anlamda bu hükümet hiçbir sorunumuza cevap olamamıştır. Hem yoksulluğumuz devam ediyor hem de her gün ölüyoruz. Bütün bu yoksulluk, sorun, sıkıntılara rağmen bizim şu an en büyük talebimiz bu ülkeye biran önce barışın gelmesi, bunca ölümün son bulması, artık annelerin ağlamamasıdır.’’ dedi.

Özdemir, “Biz HDP olarak bugüne kadar hiçbir şekilde makarna, kömür ya da para dağıtarak seçim çalışması yürütmedik. Bunu etik te bulmuyoruz. Sanırım insanların artık makarnaya ihtiyaçlarının olmadığını düşünüyorlar ki ’’Bunların karnını makarnayla doyurduk üstüne birde kahve içsinler deyip bu seçimde de halkımıza götürdükleri seçim paketlerinde artık Türk Kahvesi, metal saklama kabı ve AKP seçim broşürleri gibi daha modern ikramlarda bulunuyorlar. Halkımızın iradesiyle adeta dalga geçiliyor. Halkımızın iradesini maddi imkanlarıyla yönlendirebileceklerini zannediyorlar. Seçim çalışmasını halkın iradesini satın almaya çalışarak yürütmek acizlerin işidir. Gezdiğimiz bölgelerde belediyecilik alanında genel olarak yaptığımız nabız yoklamasında alt yapı çalışmaları yetersiz, sularda ciddi sıkıntılar var, yollarda bitmek bilmeyen çalışmaların olması ve düzenli toplanmayan çöplerden kaynaklı etrafa yayılan kötü kokular ve sebep olduğu salgın hastalıklar olduğunu gördük.” dedi.

Özdemir, “ Doğal gaz döşenmeden yolları yapıyorlar ardından doğal gaz döşemek için yolları tekrar bozup bunu yeni bir hizmetmiş gibi israfı katlayıp halkı mağdur ediyorlar.  Yazın içme sularında yetersiz hizmetten kaynaklı çekilen susuzluk, kışın mazgalların temizlenmemesinden kaynaklı caddelere taşan suların sorunu yaşanıyor. Gelin birlikte halka gidelim herkes bu sorunlardan bahsediyor.

Eğitim konusu başlı başına bir sorun 4+4+4 diye bir sistem getirdiler bu sistem ellerinde patladı ama tükürdüğünü yalamamak için tekrar eski sisteme dönmüyorlar. Bu iktidar sürecinde milli eğitime gelen her bakan eğitim sistemini baştan aşağıya bir değiştirme ihtiyacı hissediyor ne hikmetse, bu çocuk oyuncağı değil ki her gün değiştiresiniz. Eğitim bu ülkenin geleceği demek, nasıl olur her gelen bakan bunu değiştirebilir.

Eğitimde bir değişikliğe gidilecekse bunun öncelikle alt yapısını oluşturursun, pilot okullarda uygulamasını yaparsın daha sonra yürürlüğe koyarsın. Ama bizim ülkede önce sistemi yürürlüğe koyarlar baktılar olmuyor yeni baştan bir sistem. Halkımız çocuklarını kaydedecek okul bulamıyor ya İmam Hatip Okullarına göndermek zorunda kalıyorlar yada açık öğretime kayıt yapmak durumunda bırakılıyorlar.

İşsizlik nerdeyse yüzde 70-80 lerde. Bu kadar genç, yetişkin üretim yapamamakta ve bunun psikolojik sıkıntısını yaşamakta. Adıyaman turizm, tarım, sanayi kenti olabilecekken bu alanlarda iş imkanını kendi memleketinde bulamayıp farklı kentlerde mevsimlik işçi olarak çalışmak zorunda kalıyor. Çalışmak için gittikleri yerlerde yaşadıkları sorunların zaten başlı başına ele alınması gereken konulardır. Biz inanıyoruz ki Adıyaman halkı 1 Kasımda Adıyaman üzerinde rant elde etmeye çalışanlara dur diyecek. Halkımızın bize verdiği moral, destekle çalışmalarımızı büyük bir hızla devam ediyoruz. Bize destek veren, çalışmalarımıza katılan tüm halkımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı