Güncel

Öğrencilere ‘Ürün Güvenliği’ Anlatıldı

Öğrencilere ‘Ürün Güvenliği’ Anlatıldı

 

Adıyaman Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, ’Ürün Güvenliği Haftası’ nedeniyle ilkokul ve liselerde bilgilendirme semineri düzenlendi.

Her yıl 12-18 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen ‘Ürün Güvenliği Haftası’ etkinlikleri kapsamında öğrencilere seminerler verildi. Seminerlerde ürün güvenliği konusunda farkındalık ve bilinç oluşturulmasının önemine dikkat çekildi.

Öğrencilere seminer veren ve Ürün Güvenliği Haftası ile ilgili açıklamada bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hacı Daştan, vatandaşların günlük hayatta kullanmış olduğu asansörlerden elektrikli ev aletlerine, gaz yakan cihazlardan otomotiv aksam ve parçalarına kadar bir çok ürünün piyasadaki denetimlerini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gerçekleştirildiğini kaydetti.

Hacı Daştan, “Öğrencilerimize Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) olarak adlandırılan denetim faaliyetleri ile piyasada yer alan ve satışa sunulan ürünlerin güvenli bir şekilde kullanılmasının sağlanması anlatıldı. Denetimlerde öncelikle ürünlerin sahip olması gereken ve ürünün güvenli bir şekilde üretildiğini gösteren belgelerin incelenmekte olduğu; denetçiler tarafından gerek görülmesi durumunda ürün test ve muayeneye gönderildiği ve bu işlemler sonucunda uygunsuz olduğu tespit edilen ürünler için piyasadan toplatmaya varan önlemler alınabildiği belirtildi.

Bu gerekçeyle hem piyasaya arz edilen ürünleri kullanan vatandaşlarımız hem de üreticilerimizi daha yakından bilgilendirebilmek için her yıl bir haftayı Ürün Güvenliği Haftası adı altında bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetlerine ayırıyoruz.

Bu hafta kapsamında ülkemizin her köşesinde düzenlenen toplantılar ve ziyaret edilen okullar ile toplumun her yaş ve her kesiminden vatandaşımıza ulaşarak ürün güvenliğinin önemini anlatmaya çabalıyoruz. Zira Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ne kadar denetim yaparsa yapsın halkımızın bu konuda bilinçli olmaması durumunda gerçekleştirilen denetimler tam anlamıyla sonuç doğurmuyor.” şeklinde konuştu. (İHA)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı