Öğrenciler Adıyaman Kültürünü Tanımalı

14 Ekim 2016 Cuma, 09:53

Şanlıurfa’da Her Gün 80  Öğrenci Kentini Tanıyor

Öğrenciler Adıyaman Kültürünü Tanımalı

 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğünün başlattığı bir proje çok dikkat çekici. Öğrencilere Şanlıurfa Kültürü bilinci oluşturmanın hedeflendiği projeyle, her gün 80 öğrenciye Şanlıurfa’nın tarihi ve turistik yerleri gezdiriliyor. Bir yıl bu proje sürse, 365 günde 80 öğrenci 10 milyonu geçiyor. Bir yıl sürmesine gerek olmayan projede, bütün Şanlıurfalılar, Şanlıurfa’yı tanıyor. Peki Adıyaman?

Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü her gün 80 öğrenciyi kentteki turistik yerleri gezdiriyor. İlçelerde ortaokul çağında öğrenim gören öğrencilere yönelik düzenlenen proje kapsamında her gün 80 öğrenci,  Şanlıurfa’nın önemli turistik ve tarihi mekânlarını gezerek, bilgi sahibi oluyor.

 

Bu proje Adıyaman’a Örnek Olmalı

Adıyaman’da bu projenin uygulanmasıyla nelerin değişeceğini tahmin etmek hiç de zor değil. Kültürel farklılıkları bulunan Adıyaman’ın ilçeleriyle il merkezinin kaynaşmasına da neden olacak projeyle, hem il merkezindeki, hem de ilçe merkezlerindeki tarihi ve turistik yerleri bütün öğrenciler görmüş olacak. Birkaç aylık projeyle Adıyaman’da görülmesi gereken yerleri görmeyen tek bir öğrenci kalmayacak. gelecek yıl, daha sonraki yıl da devam edecek projeyle, belli bir sınıfa gelen öğrenciler, Nemrut’u, Perre’yi, cendere’yi, Sofraz’ı ve daha birçok tarihi ve turistik yeri gezip görecek, şehir merkezinde gezecek, kaleye çıkacak ve Adıyaman’ı tümüyle görebilecek, kültürünü tanıyacak, kendisini bu kente ait hissedecek.

ogrenciler-adiyaman-kulturunu-tanimali-2Bu proje Adıyaman’da uygulanmalı, üç beş sembolik geziyle değil, bütün il ve ilçeleriyle…

 

Her gün 80 öğrenci

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve  İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklığı ile Şanlıurfa’nın tarihi ve kültürel mekanlarını öğrencilere tanıtmak, öğrencilerde Şanlıurfa Kültürü bilincini oluşturmak için düzenlenen “Şanlıurfa’yı Tanıyalım” projesi  başladı.

Birecik Emin Saygın Ortaokulu ve Sadettin Feyhan Karaata Ortaokulu öğrencileri proje kapsamında Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Mozaik Müzesi, Mutfak Müzesi, Balıklı göl, kapalı çarşılar,  Eyüp Peygamber sabır makamını ve birçok tarihi ören yerini gezdi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine ait Beltur A.Ş’ye bağlı Beyaz Saray’da  ikram edilen yemekler eşliğinde il hakkında bilgi alan öğrenciler, proje kapsamında kenti daha iyi tanıma fırsatı buldular.

“İlçeden ziyaret imkanlarının çok olmadığını dolayısıyla Şanlıurfa’yı fazla tanımadıklarını fakat bu proje sayesinde hem müzeleri hem de balıklı gölü gördük çok mutlu olduk” diyen öğrenciler, bu fırsatı sunan yetkililere teşekkür ettiler.

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, “Projenin haziran ayının ortalarına kadar devam edeceğini “Proje doğrultusunda öğrencilerimize yaşadıkları şehrin kimliğini öğrenmeleri ve tarih bilincini kazandırmayı amaçlıyoruz. Bu mekanlar gibi ilimizin tarihi değerlerini imkanlar ölçüsünde çocuklarımıza tanıtarak Büyükşehir Belediyemizle ile beraber gerçekleştirdiğimiz projeyi genişletmek istiyoruz.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi-PHA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz