Nice bayramlara…

04 Temmuz 2016 Pazartesi, 08:55

Adıyaman’da Bayram Namazı 05,54’te Kılınacak

Nice bayramlara…

 

Ramazan ayını bugün geride bırakıyoruz. Yarın Ramazan bayramı, bugün de arefe günü. Bayram namazı yarın saat 05,54’te kılınacak. Kamu görevlileri ve vatandaşlarla bayramlaşma yarın 09,30-10,30 saatleri arasında Mimar Sinan Kültür Parkında yapılacak.  Gazetemiz Bayramın üç günü de çıkmayacak.

Adıyaman’da tüm kurum ve kuruluşlar vatandaşların rahat ve huzur içinde bir bayram geçirmesi için tüm hazırlıkları tamamladı. Yarın sabah 05,54’te bayram namazı kılınacak, mezarlıklar ziyaret edilecek ve sonrasında da büyükler ve eş dost ziyaret edilerek, üç günlük bayram tatili tamamlanacak. Bayram dolayısıyla 9 günlük tatili fırsat bilenler de memleketlerine veya tatile koştu.

Dokuz gün sürecek Ramazan bayramı tatili başladı. Bu yıl 6 Haziran tarihinde başlayan Ramazan ayı bu akşam açılacak iftarla sona erecek. Yarın yani 5 Temmuz 2016 Salı günü Ramazan bayramının birinci günü.

 

Kurumlar Bayrama Hazır

Adıyaman Valiliği, Ramazan Bayramı dolayısıyla gelişebilecek olağanüstü durumlar karşısında, vatandaşların mağdur olmamaları için gerekli her türlü güvenlik tedbirlerinin alınmış olduğunu olumsuz herhangi bir durumla karşılaşılması halinde, vatandaşların gerektiğinde ulaşabilecekleri telefonlara müracaat etmeleri istendi.

Vatandaşların bayram süresince ve sair günlerde de bu telefonları not etmeleri ve ihtiyaç halinde aramaları istendi;

İtfaiye : 110, Jandarma: 156, Polis İmdat: 155, Alo AFAD: 122, Alo Gıda Hattı: 174, Emniyet Müdürlüğü Santrali:  216 48 85 – 0505 318 02 20 -225 25 25. Emniyet Müdürlüğüne e-postayla bilgi vermek isteyenlerin adiyaman@egm.gov.tr adresine mail atmaları gerekiyor.

Belediye-Zabıta : 153, Cenaze Hizmetleri: 188, AKEDAŞ Elektrik Arıza: 186, Acil Sağlık Hizmetleri: 112, Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi: 216 10 15, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi: 216 10 15, Adıyaman Ağız ve Diş Hastanesi: 225 32 84-225 18 47, Hayvan Sağlığı ve Alo Gıda: 216 00 10-216 17 40, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü: 216 12 31-216 12 34

 

Vatandaşlarla Bayramlaşma

Her bayram kamu görevlileriyle vatandaşların bayramlaşması bu bayramda sürecek.  Yarın          09,30-10,30 saatleri arasında Mimar Sinan Kültür Parkında kamu görevlileri ve halkla bayramlaşma yapılacak.

 

Bayram Namazının Şartları

Bayram namazının sıhhat şartları, Hanefilere göre, hutbe hariç, cuma namazının sıhhat şartları ile aynıdır. Sadece hutbenin hükmü bakımından aralarında fark vardır. Yani cuma namazında hutbe sıhhat şartı olduğu halde, bayram namazında sünnettir. Yine hutbe namazında namazdan önce, bayram namazında ise namazdan sonra okunur.

Şafiilere göre kadınlar da bayram namazı ile yükümlüdürler. Şu var ki bu namazın cemaatle kılınması şart olmayıp, münferiden de kılınabilir, fakat camide cemaatle kılınması daha faziletlidir.

 

Bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekattır?

Bayram namazının diğer namazlardan kılınış bakımından farkı, bunun her rek’atında üçer fazla tekbir olmasıdır. Bu fazla tekbirlere “zait tekbirler” denir. Bu ilave tekbirler vacip olup birinci rek’atta kıraatten önce, ikinci rek’atta kıraatten sonra alınır. Tekbirle birlikte eller kaldırılır ve yanlara bırakılır (ref ve irsal), ilk rek’atta iftitah tekbirinden sonra eller bağlanır (itimad) ve “Subhaneke” okunur. Bundan sonra imamla birlikte zait tekbirlere geçilir. İmamın tekbiri diğer tekbirlerde olduğu gib isesli, cemaatin tekbirleri ise alçak sesle olur. Allahüekber denilerek eller kaldırılır ve yanlara salınır, üç kere “subhanellah” diyecek kadar beklendikten sonra yeniden tekbir alınır; aynı şekilde eller kaldırılır, yanlara bırakılır ve biraz beklendikten sonra bu rek’attaki zait tekbirlerin sonuncusu olan üçüncü tekbir alınır ve bu defa eller bağlanır. Cemaat susar, imam gizlice euzü ve besmele çektikten sonra açıktan okumaya başlar. Fatiha’dan sonra bir sure daha okur, rüku ve secdeden sonra ikinci rek’ate kalkılır. İkinci rek’atta imam, Fatiha ve arkasından bir sure okuduktan sonra üç defa tekbir alınır ve eller yanlara salıverilir. Dördüncü tekbir rükua geçiş tekbiri olup bu tekbirle rükuya gidilir ve namaz tamamlanır.

Diğer mezheplerde tekbir sayısı ile ilgili farklı uygulamalar da vardır.

Namazdan sonra imam minbere çıkar ve hiç oturmaksızın hutme okur. Cuma hutbesindeki hamdü senaya bedel olarak bu hutbede, Allahü ekber, Allahü ekber; la ilahe illelahü vallahü ekber. Allahü ekber ve lillahi’l-hamd der, cemaat bu tekbirlerde imama eşlik eder. İmam, cuma hutbesinde olduğu gibi, hutbeyi iki hutbe yapıp arasını kısa bir oturuşla ayırır.

Bayram namazına giderken yolda tekbir getirilir. Bu tekbirler ramazan bayramında sessiz, kurban bayramında ise açıktan yapılır. Camiye varıldıktan sonra her ikisinde de namaz vaktine kadar hep birlikte tekbir alınır. Camide vaaz ediliyorsa oturup sessizce dinlenir.

Bayram namazının vakti, güneşin doğuşu sırasındaki kerahet vaktinin çıkmasından sonradır. Bir mazeret sebebiyle bir beldede bayram namazı birinci gün kılınamamışsa, ramazan bayramı 2. gün, kurban bayramı ise 2. gün yine kılınamazsa 3. gün kılınabilir. Ancak bayram namazı özürsüz olarak terk edilmişse artık kılınmaz, kurban bayramı ise kerahetle birlikte 2. veya 3. gün kılınabilir.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz