Güncel

Nemrut Dağı, Unesco’daki En İyi On Eseri Arasında

Nemrut Dağı, Unesco’daki En İyi On Eseri Arasında

 

Nemrut Dağı, seyahat yazarı, rehber, televizyon programcısı, öğretim üyesi ve gazetecilerden oluşan jüri tarafından Türkiye’nin UNESCO’daki en iyi on eserinden biri seçildi.

542 yılında Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından yaptırılan Yerebatan Sarnıcı, seyahat yazarı, rehber, televizyon programcısı, öğretim üyesi ve gazetecilerden oluşan jüri tarafından Türkiye’nin UNESCO’daki en iyi on arasına girdi.

Aralarında seyahat yazarı, rehber, televizyon programcısı, öğretim üyesi ve gazetecilerden oluşan büyük jüri, UNESCO’daki en iyi on eseri seçti. Büyük jürinin seçtiği eserler arasında Tarihi Yarımada’nın gözbebeği Yerebatan Sarnıcı da bulunuyor.

Türkiye’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi ve Dünya Mirası Geçici Listesi’nde toplam 75 eseri bulunuyor.

Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken on eser arasında Topkapı Saray, Ayasofya Müzesi, Süleymaniye Camii ve Yerebatan Sarnıcı’nın bulunduğu Tarihi Yarımada listenin başını çekiyor. Listede yer alan diğer eserler arasında Adıyaman’da bulunan Nemrut Dağı Kalıntıları, Göreme Milli Parkı ve Kapadokya, Hattuşa Antik Kenti, İzmir Efes Antik Kenti, Safranbolu Evleri ve Trabzon’da bulunan Sümela Manastırı bulunuyor.

 

YEREBATAN SARNICI

Tarihi Yarımada’nın ortasında bulunan Yerebatan Sarnıcı, 542 yılında Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılamak üzere yaptırılmıştır. Suyun içinden yükselen mermer sütunlar arasındaki ihtişamından dolayı halk tarafından “Yerebatan Sarayı” olarak da anılıyor. Sarnıçta efsanevi Medusa heykel başı da bulunuyor.

Yerebatan Sarnıcı, müze olarak hizmet vermesinin yanı sıra, ulusal ve uluslararası birçok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Müze her gün 09.00-17.30 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı