“Muharrem ayı, kardeşliği güçlendirsin”

30 Eylül 2016 Cuma, 10:30

Muharrem Ayı Başlıyor

“Muharrem ayı, kardeşliği güçlendirsin”

 

Hacı Bektaş-i Veli Anadolu Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Nusret Tunç, Muharrem ayının 29 Eylül akşamı başlayacağını bildirdi.

Tunç, yaptığı açıklamada, 29 Eylül akşamını 30 Eylül’e bağlayan gece ile birlikte Alevilerin masum-u paklar dediği Muharrem’in 3 günlük oruç sürecinin başlayacağını ifade etti.

Bu 3 günlük oruçtan sonra bu masum-u pak’ın masumlar için tutulan, kerbela masumları için tutulan oruç olduğunu anlatan Tunç, şunları kaydetti:

“Kerbela şehitleri için tutulan bir oruçtur. Ondan sonra da bizim 12 gün, Sünni kardeşlerimiz ona Muharrem diyor ama biz yine 2 gün de Kerbela şehitleri için fazladan tutuyoruz. Bu süreçte toplam 15 gün ediyor. 29 Eylül’de başlıyor. 13 Ekim’de bitiyor. Muharrem orucu Adem Peygamberden bu yana bilinen ve tutulan bir oruçtur. Bizim hak din dediğimiz kitaplarda da yer alan bir oruçtur. Bunu Hıristiyanlar da tutuyor. Muharrem orucu ile ilgili birçok konuda anlatımlar yapılır. Muharrem orucunu birçok yere dayandıranlar vardır. Adem Peygamberden bu yana nedenleri çoktur. Dolayısıyla hak dinlerin tuttuğu bir oruçtur. Kur’an’da da yeri olan bir oruçtur”

 

Aleviler İçin Özel Bir Anlam İfade Ediyor

Muharremin Aleviler için özel bir anlam ifade etmesine de değinen Tunç, “Alevilerin Muharrem orucuna çok fazla ilgi ve alaka göstermesi İmam Hüseyin efendimizin Kerbela’da muharrem orucu esnasında şehit edilmesinden dolayıdır. O yüzden biz yas-ı muharrem deriz. Oruçlarımızı tutar, daha sonra 13. günden itibaren de aşureler yapılır” dedi.

 

Aşureler Yapılır Diye Bir Kaide Yok

Aşurelere de değinen Tunç, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bu orucun sonunda aşureler yapılır diye bir kaide yoktur. Yani önümüzdeki muharrem orucu bittikten sonra bir ay içerisinde aşureler de yapılabilir. Orada bir süre yoktur. Biz aşure ile birlikte İmam Hüseyin efendimizin gördüğü zulmü, şehit olduğu ana kadarki süreci anmaya çalışırız. Bunu yaparken biz Alevilerin içerisinde bu anmalar kin, nefret duygusu içerisinde değil de insanlarımıza, çevremize bilgilendirme babında bir anma etkinliği olur. İşte 1400 yıl önce Kerbela’da bu olaylar yaşandı. Bunlar böyle biline, tekrarı olmaya gibi, birbirimizi anlama gibi insanlarımıza hatırlatma gibi anma etkinliğimiz oluyor. Caferiler özellikle zincirlerle sırtlarına da vururlardı. Kerbela’daki acıyı nispeten hissetmek adına. Daha sonra bu çok kötü bir görüntü sergiliyordu. Hoş bir görüntü değildi. Caferiler de bunu kaldırdılar. Sembolik anlamda da devam ediyorlar. Biz Anadolu Alevilerinde ve Kızılbaş Alevilerinde böyle bir şey yok”

 

Muharrem Kardeşliğe Vesile Olsun

Muharrem ile ilgili mesaj vermeyi de unutmayan Tunç, “Dileğim o dur ki, umudum o dur ki, ülkemiz, toplumumuz, milletimiz çok sıkıntılı bir süreçten geçtiği bugünlerde bu muharrem oruçlarının birlik, beraberlik ve kardeşliğe vesile olması. İçimizdeki kini, hırsı, nefreti azaltması, kalbimize vicdan, merhamet ve sevgi getirmesini umuyor ve diliyorum Yüce Yaradan’dan. Bu vesileyle de muharrem orucunun kabul ve makbul olmasını diliyorum. Muharrem orucunu hep birlikte tutalım. Binlerce insan işsiz kalıyor, binlerce aile ekonomik sıkıntı çekiyor, 40-50 yaşındaki insanlar biranda kendini sokak ortasında buluyor. Neresinden anlatsak Türkiye çok ciddi bir sıkıntı içerisinde. Allah yar ve yardımcımız olsun. Gerçekten zor bir durum. Allah buna sebep olanları da bildiği gibi yapsın” şeklinde konuştu.(PHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz